ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فانی: مدارس خاص کاهش می یابد

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس خاص با شیب ملایم کاهش یافته و به جای آن به دنبال افزایش مدارس دولتی هستیم. خبرگزاری میزان: علی اصغر فانی در دیدار با نمایندگان تشكل های صنفی فرهنگیان كه در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار كرد: حضور در جمع تشكل های صنفی فرصت مغتنمی است كه می تواند با برنامه ریزی منظم و هدفمند به صورت یك ظرفیت فكری برای سامان دهی امور مورداستفاده قرار گیرد.
 
وی با اشاره به تفاهم نامه آموزش و پرورش با سازمان زندان ها، تصریح كرد: در این تفاهم نامه مقرر شد به ازای آموزش زندانیان بی سواد و حمایت تحصیلی از خانواده های آنان ، آموزش و پرورش بتواند در جهت حلّ برخی مشكلات فرهنگیان استفاده كند.
 
عضو كابینه تدبیر وامید «رتبه بندی حرفه ای معلمان» را گامی مؤثر و بزرگ در راستای كمك به ارتقای معیشت فرهنگیان عنوان كرد و افزود: در سال94، 1350 میلیارد تومان و در سال 95 ، 3500 میلیارد تومان برای اجرای این طرح علی رغم مشكلات اعتباری دولت هزینه شده است ، ولی متأسفانه برخی این دستاورد  بزرگ آموزش و پرورش را نادیده می گیرند و فقط به ناامیدی در بین معلمان دامن می زنند.
 
وزیر آموزش و پرورش با بیان این كه آموزش و پرورش دولت یازدهم در مدت 2 سال گذشته بیش از 67 درصد و افزایش     حقوق برای فرهنگیان داشته است، خاطرنشان كرد: دولت در سال 93 و 94،  حدود 32 درصد افزایش حقوق پیش بینی كرده بود و بقیه این افزایش حقوق از محل صرفه جویی در هزینه ها و اجرای صحیح سامان دهی نیروی انسانی ایجاد شده است و قطعاً این كار در سال 95 نیز با قوّت بیشتری ادامه خواهد داشت.
 
وی تدوین آیین نامه هدایت تحصیلی را از مهم ترین اقدامات آموزش و پرورش در سال 95 خواند و گفت: استعداد، علاقه، نیاز جامعه و امكانات آموزش و پرورش چهارعامل اصلی در هدایت تحصیلی دانش آموزان است كه در بسیاری موارد این چهار عامل در یك راستا نیست و باید در این زمینه آموزش های لازم برای مشاورین مدارس و اولیای محترم درنظرگرفته شود.
 
فانی ادامه داد: برای اولین بار تست استعداد سنجش برای اجرای بهینه و علمی هدایت تحصیلی كه تركیبی از نظر معلم،دانش آموز، مشاور و هم چنین نیاز جامعه و امكانات آموزش و پرورش تهیه شده است، برگزار می شود و در نظر داریم با انجام كلاس های توجیهی برای اولیا و مشاورین مدارس بتوانیم عملكرد مناسبی داشته باشیم.
 
وزیر آموزش و پرورش «تمركززدایی» را از سیاست های اصلی آموزش و پرورش دولت یازدهم عنوان كردو افزود: مشكلات ساختار اجرایی در كشور به گونه ای است كه وزیر آموزش و پرورش باید پاسخ گویی مسائل 105 هزار مدرسه در كشور باشد كه بعضاً این مشكلات به شخص وزیر و نظام آموزشی بر نمی گردد ولی به هرحال باید پاسخ به افكار عمومی توسط وزیر آموزش و پرورش صورت گیرد.
 
وی اضافه كرد: در سال 93 در حدود 720 بخشنامه از سوی حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش  صادر شده و این كار در سال 94 ، به 400 بخشنامه تقلیل پیدا كرده است و هدف گذاری برای سال 95 كاهش 20 درصدی بخشنامه ها می باشد و چنانچه این فرآیند در چند سال آینده ادامه پیدا كند به گونه ای كه به صدور 100 بخشنامه در سال برسیم قطعاً به نتایج خوبی در زمینه تمركززدایی  خواهد داشت.
 
وزیر آموزش وپرورش اجرای طرح بسته حمایتی از مدارس غیردولتی را بسیار موفق توصیف كرد و افزود: توسعه مشاركت ها یكی از سیاست های جدّی آموزش وپرورش دولت یازدهم است و باید بتوانیم از ظرفیت نهادهای مختلف در پیشبرد اهداف آموزش وپرورش استفاده كنیم و آموزش و پرورش با انعقاد بیست و چند تفاهم نامه توانسته است منابع خوبی را برای آموزش و پرورش جذب كند.
 
فانی خاطرنشان كرد: «طرح بسته حمایتی از مدارس غیردولتی» با مخالفت برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به «خصوصی سازی» تعبیر شد در صورتی كه آموزش و پرورش با اجرای این طرح توانست در مناطق محروم كشور شرایط تحصیل را برای دانش آموزان این مناطق فراهم كند و دراین خصوص هیچ گونه خصوصی سازی یا واگذاری مدارس هم صورت نگرفت.
 
وی با بیان این كه بیش از 98 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق معلمان می شود، تصریح كرد: در سال گذشته 108 و یك دهم درصد تخصیص در بودجه گرفتیم در صورتی كه تقریباً بقیه دستگاه ها بین 78 تا81 درصد تخصیص بودجه داشته اند و این نشان می دهد دولت در صدد حمایت از آموزش و پرورش است.
 
عضو كابیته تدبیر وامید یادآور شد: در سال های 92 و93 هم تخصیص بودجه آموزش و پرورش به ترتیب 112 و 110 درصد بوده است و از سال 92 تا 94، سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه كل كشور رشد 7/2 درصدی و بودجه استانی آموزش و پرورش نیز 2 برابر شده است كه این اتفاقات در مدت 2 سال و نیم فعالیت آموزش و پرورش دولت یازدهم گام های خوبی محسوب می شود و باید تداوم داشته باشد.
 
فانی با اشاره به بودجه 4 میلیارد دلاری دولت هشتم در بهسازی و نوسازی  بافت های فرسوده آموزش و پرورش در سال 83 ، گفت: با این بودجه كه 7/2 میلیارد آن تا پایان سال 87 به آموزش و پرورش تخصیص پیدا كرد ،‌توانستیم یك سوم بافت های فرسوده را نوسازی كنیم و الان نیز برای نوسازی یك سوم باقی مانده فضاهای آموزشی نیازمند بودجه مستقل هستیم كه امید است تا پایان برنامه ششم توسعه این بودجه به آموزش وپرورش اختصاص پیدا كند.
 
وی با اشاره به تفاهم نامه آموزش و پرورش با وزارت صنعت، معدن و تجارت ، اظهار كرد: در نظر داریم بامصوبه هیئت وزیران و در راستای عملیاتی كردن این تفاهم نامه بتوانیم تجهیز و به روزرسانی امكانات هنرستان ها را به این وزارت خانه محول كنیم و بتوانیم با اساس هدف گذاری تا پایان برنامه ششم توسعه جمعیت دانش آموزی هنرستان ها را از 38 به 46 درصد برسانیم كه با تربیت نیروی متخصص بازار كار بتوانیم بخشی از نیاز بازار كار را در آینده مرتفع كنیم.
 
عضو كابینه تدبیر وامید با بیان این كه سامان دهی نیروی انسانی از سیاست های جدی آموزش و پرورش دولت یازدهم است، گفت: مشكل نیروی انسانی در آموزش و پرورش كلاف سردرگمی است به گونه ای كه به دلیل سیاست های گذشته مازاد نیرو در كلان شهرها و كمبود آن در مناطق محروم سبب شده كه اجرای سیاست ها با مشكلات خاصی همراه باشد.
 
وزیر آموزش و پرورش اجرای سیاست «بوم برای بوم» در جذب نیرو را راهكار اساسی و زمان بر حلّ این كلاف سردرگم عنوان كرد و افزود: باید در جذب نیروی متخصص در بخش های مختلف آموزش وپرورش سیاست «تنوع در روش» را اتخاذ كنیم تا بتوانیم نیاز امروز آموزش و پرورش را با توجه به پذیرش محدود دانشجو معلم در پردیس های دانشگاه فرهنگیان را مرتفع كنیم.
 
وی  با اشاره به رشد بی رویه مدارس خاص در سال های اخیر، تصریح كرد: در نظر داریم با شیب ملایم نسبت به كاهش مدارس خاص و تقویت مدارس دولتی حركت كنیم كه در اولین گام در سال گذشته اعتباری در حدود 150 میلیارد تومان را برای این مدارس هزینه كردیم.
 
گفتنی است؛ در این جلسه نمایندگان تشكل های صنفی دیدگاه های خود را پیرامون موضوعات مختلف با وزیر آموزش و پرورش درمیان گذاشتند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده