ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیکا پشه ای خطرناک است -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

زیکا پشه ای خطرناک است -آکازیکا پشه ای خطرناک است -آکا

آکاایران: زیکا پشه ای خطرناک است

آکاایران: زیکا پشه ای بسیار خطرناک است که اگر نیش بزند باعث می شود ویروسی وارد بدن شما شود. زیکا این نوع حشره را جدی بگیرید این نوع حشره باعث نگرانی در جهان شده است. و اتفاقهایی که از طریق این حشره زیکا می افتد را برای شما گفته ایم.

 

به گزارش آکاایران: اصلیترین راه انتقال ویروس زیکا نیش پشه است.

 

یک ویروس نسبتاً جدید که پشه ناقل آن است، موجب نگرانی در سرتاسر جهان شده است. علت این نگرانی ها، تاثیر مخرب آن بر سیستم اعصاب جنین و شیوع سریع این ویروس است

 

در زیر پنج نکتۀ مهم که باید در مورد زیکا بدانید را می خوانید:

 

زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟

زیکا یک فلاوی ویروس است و با ویروسهای تب زرد، غرب نیل، چیکونگونیا و دنگو هم خانواده است. اما برخلاف این ویروسها، واکسنی برای پیشگیری از زیکا یا دارویی برای درمان آن وجود ندارد.

 

زیکا به خاطر ارتباط خطرناک آن با میکروسفالی موجبات نگرانی جهانی را فراهم آورده است. میکروسفالی یک اختلال عصبی است که باعث می شود نوزاد با سری که به طرز غیرعادی کوچک است به دنیا بیاید. این امر موجب مسائل رشدی شدید و غیرقابل جبران و بعضاً مرگ می شود.

 

شیوع سندروم گیلین-بار (Guillain-Barre) بر اثر ویروس زیکا نیز در چندین کشور گزارش شده است. سندروم گیلین-بار یک اختلال ایمنی نادر است که می تواند به فلج شدن منجر شود و بعضاً جان مبتلایان را تهدید می کند.

 

علائم ویروس در اغلب مردم ملایم است و شامل تب، سردرد، خارش و قرمزی چشم می شود. در حقیقت، 80 درصد مبتلایان اصلاً متوجه داشتن بیماری نمی شوند. این موضوع به خصوص در زنان باردار نگران کننده است، چرا که این ویروس از طریق مایع آمنیوتیک به جنین در حال رشد منتقل می شود.

 

دکتر لایل پترسون، متخصص بیماری های ویروسی، می گوید: “آنچه که در حال حاضر می دانیم این است که ویروس به جنین منتقل می شود. این در رابطه با بیماری های عفونی چیز تازه ای نیست، اما برای این ویروس یک قابلیت جدید است.”

 

دکتر فاسی این موضوع را تایید می کند و می گوید: “این یک وضعیت بسیار ویژه و غیر عادی است. چرا که تا جایی که می دانیم سایر اعضای خانوادۀ فلاوی ویروس ها این چنین نیستند. شما این قابلیت را در ویروسهای دنگو، غرب نیل یا چیکونگونیا نمی بینید.”

 

,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

ویروس زیکا بر سیستم اعصاب جنین تاثیر می گذارد.

 

زیکا چگونه منتقل می شود؟
این ویروس معمولاً به این شکل منتقل می شود که ابتدا پشۀ آئدس فرد دارای ویروس فعال را نیش زده و سپس ویروسی را از فرد گرفته را با نیش زدن دیگران منتشر می کند. افرادی آلوده در دورانی که دچار علائم زیکا هستند، خود به ناقل بدل می شوند.
مواردی از انتقال ویروس از طریق خون و رابطۀ جنسی پیشتر نیز گزارش شده بود. ویروس تا یک هفته در خون زنده می ماند، اما اینکه تا چه مدت در مایع منی فعال می ماند، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

 

اگرچه ویروس زیکا در شیر مادر نیز مشاهده شده است، اما اینکه از طریق شیر دادن به کودک نیز منتقل می شود هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.
 در مجموع، مهمترین ناقل زیکا پشه ها هستند و اصلیترین راه انتقال نیش پشه است.

 

ویروس زیکا در حال حاضر کجاست؟
ویروس زیکا در حال حاضر به طول محلی در باربادوس، بولیوی، کِیپ ورد، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، ال سالوادور، گینۀ فرانسوی، گوادولوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیک، پانامه، پاراگوئه، پورتوریکو، سن مارتین، سورینام، ساموا، ویرجین آیلندز ایالات متحده و ونزوئلا شیوع پیدا کرده است.

 

چطور می توانید از خود در برابر زیکا مراقبت کنید؟
در حالی هیچ درمان یا واکسنی برای زیکا وجود ندارد، تنها راه محافظت فعلی در برابر ویروس زیکا اجتناب از مسافرت به نواحی ای است که ویروس در آنها فعال است. اگر به کشوری سفر می کنید که ویروس زیکا در آن شایع است، اقدامات لازم برای گزیده نشدن از سوی پشه را در پیش بگیرید؛ اقداماتی نظیر: استفاده از دفع کننده های پشه، پوشیدن شلوار بلند و پیراهن آستین بلندی که ضخامت کافی برای جلوگیری از نیش پشه را داشته باشد، و خوابیدن در محیطهای دارای کولر و پنجره.

 

اگر به زیکا مبتلا شدید، تا یک هفته نگذارید پشه شما را نیش بزند، تا از شیوع ویروس به دیگران جلوگیری شود. آئدس آژیپتی ماده، ناقل اصلی زیکا است و برای نیش زدن روز را ترجیح می دهد و محیط داخل را به بیرون ترجیح می دهد. بسته نگاه داشتن درها و پنجره ها برای جلوگیری از ورود پشه ضروری است.
 

,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

سندروم گیلین-بار یک اختلال ایمنی نادر است که می تواند به فلج شدن منجر شود.

 

چه اقداماتی برای جلوگیری از زیکا در حال انجام است؟
پژوهشگران در لابراتوارهای سراسر جهان به سختی مشغول کارند تا واکسن زیکا را بسازند. به گفتۀ دکتر فاسی، آزمایش کلینیکال برای یک واکسن زیکا ممکن است امسال انجام شود.

 

او می گوید: “اگرچه این واکسن در حال گذراندن مراحل خود است، اما مهم است که بدانیم این واکسن را امسال و حتی چند سال آینده نخواهیم داشت، هر چند که شاید بتوانیم امسال آزمایش کلینیکال آن را امسال آغاز کنیم.”

 

تا زمانی که این تلاشها به ثمر بنشیند، مسئولان بهداشتی بکارگیری روشهای متدوال کنترل پشه نظیر استفاده از سموم آفت کش و خالی کردن آبهای راکد را که محل تولید مثل پشه ها هستند، در دستور کار قرار داده اند.

 

مطالعات نشان می دهد که روش خالی کردن آبهای راکد، تنها اثرگذاری کوچکی دارد، چرا که تخلیۀ تمامی نواحی تولید مثل پشه ها امکانپذیر نیست. مسئلۀ دیگری که بر پیچیدگی این معضل می افزاید این است که پشۀ آئدس آئژیپتی به گونه ای تکامل یافته که می تواند در نزدیکی انسان زندگی کند و در گلدانها و دیگر منابع کوچک آب تولید مثل کند.

 

یک راه پیشگیری دیگر استفاده از OX513A است؛ یک آئدس آئژیپتیِ نر دستکاری ژنتیکی شده. این مخلوق شرکت بریتانیایی اوکستیک، به نوعی دستکاری شده است که ژنی را منتقل می کند که باعث مرگ فرزندانش شود. از آنجایی که ماده ها تنها یک بار جفت گیری می کنند، از لحاظ تئوری این امر می تواند به کاهش سرعت رشد جمعیت پشه ها بیانجامد. هر یک OX513Aها با نشانگر فلورسنت مشخص شده و دانشمندان می توانند آن را تشخیص دهند.

 

آزمایشهای میدانی این پشۀ دستکاری شده در برزیل در سال 2011 بسیار موفق بوده است و به گفتۀ شرکت اوکسیتک توانسته تا 99 درصد از جمعیت هدفگیری شده را نابود کند. رهاسازی نرهای دستکاری شده در ناحیۀ پدرا برانکای برزیل در سال 2014، با 92 درصد موفقیت همراه بود. این پشه در جزایر کایمن، مالزی و پاناما نیز تست شده است.

 

سال گذشته اوکسیتک اعلام کرد که برنامه دارد تاسیسات تولید پشۀ OX513A را در پیراسیکابای برزیل راه اندازی کند که قادر خواهد بود از جمعیت 300000 نفری این ناحیه محافظت کند.

,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

مطالب جالب و خواندنیبیشتر بخوانید ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

استخدام گربه ها برای افزایش بهره وری کارمندان ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

این خانم بعد از 32 سال عشقش را در فیس بوک یافت ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

جالب ترین شیوه ارسال پیام عشقی به دوست پسر ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

کسب درآمد 40 هزار پوندی این زن از مراسم زایمانش ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

“ورینداوان” شهر مقدس زنان بیوه در هند + تصاویر ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

این خانم در بین زباله ها زندگی می کند + عکس ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

چندش آور ترین مدل مو با استفاده از سوسک های زنده ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

خلبانی که به خاطر خوشگل نبودن مهماندارش عصبانی شد ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

گوریل نابغه ای که می تواند حرف بزند + تصاویر ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

دختر 15 ساله ای که سالیانه 480 هزار دلار درآمد دارد ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

تبدیل سوله گندم به خانه دوبلکس + تصاویر ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

رستورانی که مشتریانش را برای بازگشت دوباره معتاد می کرد ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

فستیوال آرد پاشی در شهر ساحلی گالاکسیدی ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

این کافی شاپ کارگر و صندوقدارش خود مشتریان هستند ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

مرد جوانی که 7 کیلو آهن را خورد (عکس) ,[categoriy]

زیکا پشه ای خطرناک است

حمله دیدنی به نخست وزیر با سس مایونز و سیب زمینی ,[categoriy] تومور 55 کیلویی در پای پسر 26 ساله + تصاویر ,[categoriy] پیرزنی که به ازدواج کردن اعتیاد دارد + تصاویر ,[categoriy] خارج کردن حلقه نامزدی زوج جوان از شکم قورباغه ,[categoriy] رفتار تحسین برانگیز ملکه زیبایی با مادر فقیرش + تصاویر ,[categoriy] این زوج جوان بیش از 60 بار مراسم عروسی گرفته اند ,[categoriy] مرد رکورد دار سوراخ در گینس، از دبی اخراج شد ,[categoriy] این دختر 17 ساله 7 بچه دارد + تصاویر ,[categoriy] دختری که تمام موهایش را کند مطالب تاپبیشتر بخوانید ,[categoriy] ماجرای جالب شب زفاف یک زوج جوان + تصاویر ,[categoriy] جذاب ترین دختر دنیا با پاهای 1.5 متری + تصاویر ,[categoriy] ماجرای جنجالی همسر اول علی دایی (عکس) ,[categoriy] ماجرای تکان دهنده زنی که شوهرش او را اجاره می دهد ,[categoriy] ماجرای جالب دختر جذاب 25 ساله کمر باریک با باسن گنده + تصاویر ,[categoriy] ماجرای رابطه جنسی خانم معلم ریاضی با دانش آموز نوجوان + تصاویر ,[categoriy] این خانم دکتر برای درمان بیماران خودش را لخت می کند + تصاویر ,[categoriy] ماجرای تجاوز جنسی به دختر باکره در دفتر کار + تصاویر ,[categoriy] خواهر و برادری که 10 سال زن و شوهر بودند ,[categoriy] اجاره زیباترین دخترها به مبلغ 25 هزار تومان برای یک شب خوشگذرانی ,[categoriy] مردهای ایده آل برای آمیزش جنسی از دیدگاه زنان 18+ ,[categoriy] لخت شدن اعتراضی زن ایرانی در خیابان + تصاویر ,[categoriy] زنا و همجنس بازی شاهزاده سعودی در عربستان + تصاویر ,[categoriy] واکنش زنان هوس بازی که با ستاره ایدزی رابطه جنسی داشته اند ,[categoriy] به بدن زیبای این دختر هیچ پسری نمی تواند دست بزند + تصاویر ,[categoriy] عکس های تماشایی از زندگی بچه پولدارهای ترکیه ,[categoriy] تجاوز وحشیانه به عروس باکره و سلاخی بدنش + تصاویر ,[categoriy] پرتاپ شدن زوج جوان از پنجره هنگام رابطه جنسی (تصاویر 18+) ,[categoriy] روش جالب برای تشخیص باکره بودن پسران ,[categoriy] اتفاقاتی که در خانه های مجردی دختران و زنان مطلقه می افتد ,[categoriy] در این کشور دختران می توانند شوهر کرایه ای داشته باشند ,[categoriy] قبیله ای که ساکنانش لخت مادر زاد هستند + تصاویر ,[categoriy] رابطه جنسی پسر 17 ساله با معلم جوانش در حمام + تصاویر ,[categoriy] روش های بدست آوردن دل دختران و زنان

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X