ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۶۱ قنات در همدان نابود شده استشناسایی ۲۶ فروچاله در استان

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم سوزنچی ظهر دوشنبه در نشست چالش‌های آب در همدان که در دانشکده کشاروزی برگزار شد، با بیان اینکه در شهر همدان ۷۹ قنات وجود داشت که تنها ۱۸ قنات باقی مانده است، گفت: برخی از این قنات ها توسط شهرداری زنده شد اما مابقی آن از بین رفته‌اند.

سوزنچی با بیان اینکه وزارت نیرو طرح احیا و تعادل بخشی آب را در ۱۵ بند تدوین و برای اجرا به دولت ابلاغ کرده است، گفت: ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی و مابقی در بخش‌های شرب و صنعت مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر الگوی کشت در استان همدان وجود ندارد، گفت: کشت سیب‌زمینی در استان همدان برای هر کیلوگرم نزدیک به ۹۰۰ تومان تمام می‌شود در حالی که در خرید تضمیمی این محصول رقم هزینه شده نادیده گرفته می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان با تاکید بر اینکه کشاورزی همدان نیازمند نقشه راه است، ادامه داد: اختیار آب از دست مردم گرفته و به دولت واگذار شد و از زمانی که مدیریت آب به دولت واگذار شد با بحران‌های بسیاری در این زمینه مواجه شدیم.

سوزنچی با بیان اینکه انجمن‌های تدبیر آب در کشور شکل گرفته و در تعامل مناسبی با یکدیگر هستند و این انجمن در استان همدان نیز راه‌اندازی خواهد شد گفت: ۲۶ فرو چاله در استان همدان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه در ایجاد فروچاله ها تنها نیروگاه شهید مفتح مقصر نیست بلکه ۵۴ درصد به اضافه برداشت‌ها و ۲۶ درصد به برداشت‌های غیرمجاز مربوط می‌شود، گفت: باید از اضافه برداشت‌ها در استان همدان جلوگیری کرد.

سوزنچی با بیان اینکه میزان بارش جهانی بیش از ۹۰۰ میلیمتر و میزان بارش‌ها در آسیا ۷۳۰ میلیمتر است، گفت: از این میزان یک سوم یعنی حدود ۲۵۰ میلیمتر مربوط به ایران است.

وی با تأکید بر اینکه ایران فقط یک سوم سهم بارش‌های جهانی را در اختیار دارد از طرفی تبخیر آب در ایران سه برابر است، ادامه داد: شرایط آب و هوایی ایران به گونه‌ای است که موجب تبخیر زیاد آب می‌شود و در این شرایط ضریب یک سوم به یک نهم تبدیل می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان با تاکید بر اینکه طرح‌های خوبی در کشور و موسسه تحقیقات همدان وجود دارد اما مغفول مانده است، افزود: در استان همدان ۴۰۰ تا ۴۵۰ هکتار کشت دیم وجود دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X