ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هدفگذاری ایران برای تولید سالانه 160 میلیون تن محصولات پتروشیمی

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی در شمار معدود کشورهای جهان است که تمام ابزار، ظرفیتها و منابع موردنیاز برای یک صنعت پتروشیمی سودآور و فعال را دراختیار دارد؛ در واقع صنعت پتروشیمی ایران، دارای مزیت های بی نظیری است به طوری که برخی از ایران به عنوان بهشت آینده صنعت پتروشیمی نام می برند.
وجود مخازن بزرگ گازی و خوراک فراوان، دسترسی به منابع آبی در سواحل جنوبی و قرار گرفتن در کنار مسیرهای حمل و نقل دریایی از جمله مزیت های ایران محسوب می شود که کشورمان را به مکانی جذاب برای سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی تبدیل می سازد.
مزایای مزبور می تواند ایران را به قطب بزرگ صنعت پتروشیمی در آینده تبدیل و سرمایه گذاران را به سوی خود جلب کند.
ایران برای افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی از 60 به 160 میلیون تن در نظر دارد 70 میلیارد دلار از طریق منابع داخلی و خارجی جذب کند.
باوجود همه مزیت ها، صنعت پتروشیمی ایران از معضل خصوصی سازی بی برنامه رنج می برد به گونه ای که صنعت پتروشیمی ایران را پراکنده کرده و انسجام آن را از بین برده است.
اکنون، رقابتی منفی میان شرکت های پتروشیمی ایران شکل گرفته به طوری که در بازارهای جهانی علیه یکدیگر رقابت کرده و با هدف خارج سازی رقیبان ایرانی از بازار، تخفیف های سنگین به خریداران خارجی می دهند که این موضوع با انتقاد معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی مواجه شده است.
به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، معاون وزیرنفت یادآور شد، پیش از واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی، ایران در منطقه در زمینه فروش محصولات پتروشیمی نقش تعیین کننده ای داشت و برخی رقیبان کنونی، در گذشته به صورت مشترک در برخی موارد با ایران همکاری بازرگانی داشتند.
وی گفت: چنانچه شرکتهای تولیدی در زمینه بازرگانی همپوشانی و همبستگی داشته باشند، با استفاده از ظرفیت های موجود در صنعت پتروشیمی، ایران نیز به راحتی در رتبه های خوب جهانی قرار خواهد گرفت.
شاهدایی افزود: اجرای برنامه و طرح های موجود تا 10 سال آینده تولید ایران به 160 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.
وی تاکید کرد: مدیران هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی باید با هدف انسجام و هماهنگی در امر صادرات با جدیت بیشتری بحث بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی در بازارهای هدف را پیگیری کنند.
معاون وزیر نفت ضمن تاکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی امسال به شدت به دنبال ایجاد انسجام در حوزه بازرگانی صنعت پتروشیمی است، گفت: رقابت منفی در کشورهای مصرف کننده تنها به نفع این کشورها است.
وی افزود: اکنون چین با واردات محصولات پتروشیمی ایران با قیمت پایین در کشورش بازار خود را متعادل می کند در حالی که برای تولید این محصولات در کشورمان سرمایه گذاری و هزینه های زیادی شده ، به عبارت دیگر با هزینه جمهوری اسلامی، کشورهای دیگر منتفع می شوند.
وی نبود یکپارچگی در تدوین راهبرد حضور در بازار های صادراتی را خاطرنشان ساخت و گفت : این امر باعث از دست رفتن فرصت های بی نظیر بازار های هدف می شود.
به اعتقاد وی، محصولاتی که با سرمایه گذاری وسیع و با استفاده از منابع کشورمان تولید می شود به سبب نبود یکپارچگی و یک صدایی در بازار های هدف به سود حداکثری برای سهامداران این واحدها ی تولیدی تبدیل نمی شود.
معاون وزیر نفت افزود: لازم است با اتخاذ راهبرد هماهنگ کانال های فروش یکپارچه، بر قیمت اعلام شده در نشریات بین المللی اثر مطلوب بگذاریم.
اقتصام**2022** 1559

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X