ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری‌های مشترک با قوه قضائیه

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای همکاری‌های مشترک با قوه قضائیه اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف در نشست هم‌اندیشی نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی که عصر امروز با حضور دادستان تهران و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه برگزار شد، با اشاره به تحولات رخ‌داده در شرایط بین‌المللی و عمق این تحولات اظهار کرد: امروز در شرایط بین‌المللی خاصی قرار داریم و شرایط جهانی دستخوش تحولات بنیادینی شده است که لازمه کنشگری در جهان امروز فهم درست و دقیقی از این تحولات است.

وی با تأکید بر ضرورت فهم و درک درست از واقعیت‌های جهان امروز گفت: باید واقعیت‌های دنیای امروز را آن‌گونه که هست درک کنیم و با ابزارهای سازگار با این شرایط به عرصه کنشگری بین‌المللی ورود کنیم. البته درک واقعیت‌ها به‌معنای پذیرفتن این واقعیات نیست بلکه به‌معنای آن است که برای تغییر این واقعیت‌ها و مواجهه با آن نیازمند ابزارهای کارا و جدیدی در این عرصه هستیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: شرایط کنونی دنیا به‌دلیل فروپاشی یک نظم ثابت در حال تغییر و تحول سریع است و این تغییر و تحول شرایطی را به وجود آورده که امکان بازیگری و کنشگری جدید به بازیگران بین‌المللی می‌دهد، البته نباید فراموش کرد که در صورت خطا و عدم شناخت صحیح این شرایط قطعاً خطرات سنگینی برای کشورهایی که نتوانند به‌درستی این وضعیت را درک کنند ایجاد خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه در دنیای امروز حائل مشخص و روشنی میان مسائل داخلی و بین‌المللی کشورها وجود ندارد، ادامه داد: شرایط دنیای امروز به‌سمت و سویی پیش رفته که دیگر نمی‌توان خط‌کشی روشنی میان مسائل داخلی و بین‌المللی کشورها ترسیم کرد و دیوار حائل میان این دو حوزه به‌شدت فروریخته است، این بدان معناست که در جامعه بین‌المللی امروز هیچ مسئله‌ای وجود ندارد که بتوان آن را صرفاً داخلی قلمداد کرد، به‌عنوان مثال وقتی مردم دنیا جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی در غزه و لبنان را در قاب تلویزیون مشاهده می‌کنند، این جنایت‌ها در یک لحظه در وجود تمام مردم دنیا واکنش به وجود می‌آورد.

وی گفت: این تأثیرگذاری بر احساسات جهانی در دنیای امروز باعث شده که ارتش‌های متجاوز دنیا نتوانند دست به جنگ‌های طولانی بزنند چرا که تأثیرات و واکنش‌های این جنگ‌ها به‌قدری وسیع است که کشورهای متجاوز نمی‌توانند آن را کنترل کنند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: حتی در بخش دیگری از اتفاقات دنیای امروز شاهدیم که جنایات انجام‌شده به نام اسلام که توسط تکفیری‌ها رخ می‌دهد از یک‌سو باعث ایجاد نفرت در برابر این جنایت‌ها شده و از سوی دیگر به جذب افرادی که از جامعه رانده شده و احساس می‌کنند اعتقادات آنها نادیده گرفته شده می‌انجامد و این افراد جذب این گروه‌ها می‌شوند.

ظریف در ادامه سخنانش با اشاره به تغییر عوامل قدرت‌زا در دنیا اظهار کرد: امروز قدرت به امری سیال در دنیا تبدیل شده چرا که زمانی شاهد بودیم تنها بُعد نظامی عامل قدرت کشورها به شمار می‌رفت و پس از آن عامل اقتصادی و در برهه‌ای هردوی این عوامل به‌عنوان عوامل اصلی قدرت به شمار می‌رفتند ولی امروز می‌بینید که عوامل متعددی در اقتدار و قدرت کشورها در صحنه بین‌المللی اثرگذار است که قدرت‌هایی همچون قدرت گفتمانی و معنایی از جمله آنهاست.

وی با اعلام اینکه حضور مردم در انتخابات و آمدن آنها پای صندوق‌های رأی در دنیای امروز به‌عنوان یک مقوله قدرت به شمار می‌رود، افزود: حضور مردم پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهد که مردم درخواست خود برای تغییرات مدنظرشان را نه از مسیر شمشیر و خشونت بلکه از مسیر مشارکت‌های سیاسی ارائه می‌دهند که این مسئله موضوع پراهمیتی در دنیای امروز به شمار می‌رود.

وزیر امور خارجه با اشاره به حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رأی در نظام جمهوری اسلامی به ارتباط این حضور و امنیت کشور پرداخت و گفت: یکی از مبانی امنیت کشور ما مشارکت مردم در انتخابات است و این نشان می‌دهد که مردم ما احساس می‌کنند برای رسیدن به خواسته‌های سیاسی و اجتماعی نیازی به خشونت ندارند، این در حالی است که علی‌رغم این مهم در کشورمان امروز با بحران مشروعیت دولت‌ها در جهان عرب مواجهیم.

ظریف در ادامه با تأکید بر نقش بی‌بدیل قوه قضائیه بر قدرت ملی کشورمان اظهار کرد: قوه قضائیه از یک سو به‌واسطه ایجاد امنیت روانی و از سوی دیگر به‌واسطه ایجاد امنیت در جامعه دارای نقش بی‌بدیلی در ابعاد قدرت ملی است.

وی با بیان "احساس امنیت در جمهوری اسلامی باعث اقتدار نظام ما شده است"، به موضوع قدرت معنایی کشورمان پرداخت و افزود: یکی از موضوعات اصلی در گفتمان اصیل انقلاب اسلامی موضوع خودباوری و استقلال کشور بوده و نشانه امنیت درون‌زای ما است و این در حالی است که برخی از همسایه‌های ما امنیت خود را وام‌دار دیگران می‌دانند.

وزیر امور خارجه با تأکید بر توان الهام‌بخشی نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان یکی از مبانی قدرت کشور گفت: الهام‌بخشی یکی از عناوین عمده تصریح شده در سند چشم‌انداز 20ساله است که برای تحقق این مهم نیاز است تا با آنچه به اسم اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی دروغین در دنیا مطرح می‌شود با برنامه‌ریزی دقیق مقابله کنند.

ظریف با توجه به نقش حوزه حقوق بشر در ارتقای قدرت درونی کشور اضافه کرد: توجه به حوزه حقوق بشر نه‌تنها وظیفه شرعی ما است بلکه از اجزای قدرت درونی کشور ما به شمار می‌رود چرا که هرچقدر فاصله میان دولت و شهروندان آن کمتر شود قطعاً به اقتدار آن افزوده خواهد شد؛ اینکه برای کشور ما مهم است که شهروندان آن حتی به‌غلط و خطا از حقوق خود محروم نشوند ایجاد اقتدار کرده و باعث می‌شود کسی احساس نکند فاصله‌ای میان دولت و مردم وجود دارد.

وی با تأکید بر اهمیت حضور شهروندان در انتخابات، به ناکارآمدی تحریم‌ها در شرایطی که فاصله‌ای میان مردم و دولت وجود نداشته باشد، پرداخت و افزود: زمانی که تحریم‌ها نتواند بین مردم و حاکمیت فاصله بیندازد و عاملی برای به خیابان کشاندن مردم نباشند، دیگر کارآمدی نداشته و این تحریم‌ها به کار نمی‌آیند.

وزیر امور خارجه در ادامه با اعلام آمادگی کامل برای انجام همکاری مشترک با قوه قضائیه و دادستانی در حوزه‌های حقوق شهروندی مجازات به اعدام، مواد مخدر و سایر موارد حقوقی از تلاش‌های وزیر دادگستری برای انعقاد تفاهمنامه‌های معاضدت قضایی و انتقال محکومان خارج از کشور تقدیر کرد و این همکاری میان وزارت امور خارجه و مجموعه قوه قضائیه را راهکاری برای احقاق حقوق ایران در مجامع بین‌المللی از جمله اقدام غیرقانونی دیوان عالی آمریکا دانست.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X