ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارزیابی عملکرد داوران در دوره پانزدهم از نگاه مرادی

مسعود مرادی روز دوشنبه در خصوص عملکرد داوران در پانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال با بیان اینکه داوران تلاش خود را برای ارائه بهترین قضاوت به عمل آوردند، در گفت وگو با ایرنا گفت: اما بعضا اشتباهات تاثیر گذاری هم داوران داشتند. حساسیت لیگ پانزدهم تا هفته پایانی همچنان ادامه داشت و این مساله مسئولیت داوران را در قضاوت ها بیشتر کرده بود.
وی افزود: سه تیم در روز پایانی برای کسب عنوان قهرمانی، دو تیم برای کسب سهیمه و دو تیم برای بقا در لیگ برتر با یکدیگر رقابت نزدیکی داشتند.
به گفته وی چنانچه داوران در هفته پایانی به خصوص در دیدار تیم های بالا و پایین جدول دچار اشتباه تاثیر گذار می شدند، جایی برای جبران باقی نمی ماند.
پیشکسوت داوری فوتبال اضافه کرد: در شغل داوران هم همانند دیگر مشاغل احتمال ‌اشتباه وجود دارد و امری طبیعی است.
مرادی ادامه داد: ‌در طول فصل داوران اشتباهاتی داشتند که تعدادی ازآن ها تاثیر گذار بوده است اگرچه معتقدیم اشتباهات داوران ما سهوی است و عمدی درکار نیست.
وی درپاسخ به این سئوال که چرا داوران در لیگ برتر دچار اشتباهات مکرر می شوند، گفت:‌ داوران به اندازه کافی از سوی کمیته داوران و فدراسیون فوتبال مورد حمایت قرار نگرفتند و این مهم ترین دلیل برای قضاوت های نامناسب در لیگ بود. همچنین داوران تمرکز لازم را دربسیاری از قضاوت ها نداشتند و علاوه برآن، درگیری های متعدد بین کمیته و دپارتمان داوری فدراسیون برنحوه قضاوت داوران تاثیر منفی گذاشت.
ناظر بین المللی داوری فوتبال ایران ادامه داد: نداشتن توجه به انتقادات نکته دیگری بود که برداوری ها تاثیر گذار بود، البته معتقدم برخی انتقادها از حوزه فنی خارج و بیشتر شخصی شده بود و باید کارشناسان به این نکته نیز توجه می کردند.
مرادی با انتقاد از چیدمان داوری ها در لیگ پانزدهم تصریح کرد:‌ کمیته داوران به جای میدان دادن به جوانان بیشتر از نیروهای موجود استفاده کرد این درحالی است که در لیگ برتر تیم ها موظف به استفاده از بازیکنان جوان بودند واین موضوع کیفیت فنی لیگ را بالاتر و آن را جذاب تر نیز کرده بود.
به گفته وی در بخش داوری سرمایه های خوبی داریم که کمیته داوران فدراسیون باید از این سرمایه ها به نحو مطلوب استفاده کند.
به اعتقاد وی استفاده از داوران جوان در لیگ پانزدهم کم، اما تجربه نشان داد این داوران درصورت داشتن فرصت قضاوت های خوبی خواهند داشت.
وی با دفاع از عملکرد بیژن حیدری داور دیدار تیم های صبای قم و استقلال تهران تصریح کرد: ‌این داورجوان و تحصلیکرده درطول فصل قضاوت های خوبی داشت، مهم ترین دیدار او قضاوت دیدار تیم های صبای قم و استقلال تهران در هفته پایانی لیگ بود که بدون مشکل و با کیفیت انجام شد.
مرادی با حفظ احترام برای داوران باتجربه فعلی ادامه داد: ‌استفاده مکرر از داوران باتجربه به خصوص در دیدارهای بزرگ هرچند فرصت است، اما از آنجا که به داوران جوان بها داده نمی شود، یک تهدید برای آینده داوری کشور به شمار می رود.
به گفته وی تجربه نشان داده است که قضاوت های مکرر فشار برداوران را افزایش و باعث اشتباه می شود، درست همان اتفاقی که برای داور خوب کشورمان علیرضا فعانی افتاد.
داور بین المللی فوتبال ایران اضافه کرد: ‌خوشبختانه هم اکنون داوران تحصلیکرده و جوان زیادی در فوتبال ایران فعالیت می کنند اما باید به آن ها بازی های بیشتری برسد.
به اعتقاد وی اگر این اتفاق برای داوری فوتبال نیافتد، داوران با لیگ فاصله می گیرند و این علاوه بر ضربه به داوری به لیگ نیز آسیب خواهد زد.
راهکار مرادی برای تغییر در داوری فوتبال ایران تغییر در مدیریت ارشد این کمیته است.
وی تصریح کرد:‌ با تمام احترامی که برای اصفهانیان قائل هستم، باید بگویم دوران مدیریت فریدون اصفهانیان تمام شده است و او باید جای خود را به داوران جوان تر بدهد. مدیریت کمیته داوران و داوری فوتبال ایران به خون تازه نیاز دارد.
ورزشی.**9144**1379

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده