ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته - آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی ,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته - آکا

آکاایران: از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

آکاایران: هفته ی پیش شاهد اتفاقات جالب و مهمی در عرصه ی علم و فناوری بودیم. از جمله اینکه برای اولین بار سیستم پیشران هایپرلوپ آزمایش شد. این اولین گام مهم در تبدیل این ایده به واقعیت است. از طرف دیگر محققان نوعی پوست ساختند که میتواند پوست طبیعی ما را جوان تر و سالم تر کند. همچنین سعی کردیم مثل گذشته به انتشار مقاله های بلند و غنی ادامه دهیم. در هفت روز با دانش این 27 اردیبهشت 95 می توانید به مهمترین اخبارها و مقالات این هفته دسترسی راحت داشته باشید.

به گزارش آکاایران: تهران؛ زیست بوم متراکم و تنازع برای بقا

چند روز پیش توفیق شد بعد از مدت ها به اصفهان سفر کنم. شهر گنبدهای فیروزه ای و عمارت های باشکوه دوران صفویه. شهری که نه کوچک است و نه بزرگ، نه شلوغ است و نه خلوت، نه سنتی است و نه مدرن. تازه چند ماهی بود که دوباره آب را در رودخانه ای که اینک به رودخانه های فصلی شبیه شده باز کرده بودند. اصفهان زیبا بود و هوایش دلنشین؛ پیرمردها زیر پل خواجو آواز می خواندند. تضاد شدیدی میان این شهر و تهران احساس کردم. تهرانی که به قول یکی از دوستان شیرازی ام، هر کاری در آن با زجر و مکافات انجام می شود. به محض ورود به اصفهان یک چیز را متوجه شدم، اصفهان آرام تر است و تهران وحشی تر.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

آیا ما در عصر طلایی رشد علم و فناوری هستیم؟

احتمالا بیشتر ما فکر می کنیم که در عصر طلایی پیشرفت علم و فناوری هستیم. به خصوص زمانی که به گجت های هوشمند، کامپیوترها و شبکه ی جهانی ارتباطات نگاه می کنیم، حسابی شگفت زده و البته به خود غره می شویم. تصور اینکه اکنون در اوج پیشرفت علم و فناوری هستیم به چنان پارادایم غالبی تبدیل شده که کسی جرئت ندارد آن را به چالش بکشد. ولی اگر کمی بیشتر تاریخ را مطالعه کنیم، ممکن است در تصور ما شک و تردید ایجاد شود. اینکه شاید آن قدرها هم که تصور می کنیم، پیشرفت علم و فناوری در زمانه ی ما سریع نیست. در این مقاله می خواهیم با شما درباره ی دورانی جالب صحبت کنیم. عصری واقعا طلایی در پیشرفت علم و فناوری که حدود ۴۰ سال پیش متوقف شد.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

مرگ قانون مور؛ آیا پیشرفت کامپیوترها متوقف می شود؟

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که چرا کامپیوترها طی چند دهه ی گذشته با چنین سرعت فزاینده ای پیشرفت کرده اند. بازی های ویدیویی، اپلیکیشن های موبایل و پیش بینی های دقیق وضعیت آب و هوا نمودهایی از امکاناتی هستند که زندگی ما را متحول کرده اند. همه ی این ها طی پنج دهه ی گذشته، به کمک تراشه های قدرتمند کامپیوتری ممکن شده اند.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

مردی که ذهنش خاطرات دروغین می سازد

اگر ناگهان بفهمید که خاطرات تان دروغ بوده چه حسی به شما دست می دهد؟ بعضی از افراد به خاطر بیماری عجیبی که دارند، در ذهنشان خاطرات کاذبی ایجاد می شود که به وضوح و روشنی اتفاقات واقعی به نظر می رسند. به خاطر این مشکل، آنها باید یاد بگیرند با گذشته ای زندگی کنند که مثل آینده نامعلوم و مبهم است؛ گذشته ای که نمی دانند واقعا اتفاق افتاده یا نه، واقعی است یا ساختگی. شخصی به نام متیو یکی از افرادی است که با همین مشکل زندگی می کند.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

[ویدیو]: سیستم پیشران هایپرلوپ برای اولین بار آزمایش شد

فرض کنید که شما در تهران زندگی می کنید و دانشگاه تان در قزوین یا قم است. مسلما یکی از دغدغه های شما مسافت طولانی بین محل زندگی و دانشگاه تان است و اینکه باید زمان زیادی از وقت تان در طول راه به هدر برود. اما اگر تکنولوژی هایپرلوپ همه گیر شود، غصه و نگرانی درباره ی مسافت های دور دیگر به یکی از دغدغه های گذشته تبدیل می شود. حالا به نظر می رسد که تکنولوژی هایپرلوپ دیگر صرفا یک رویا نیست، چرا که شرکت «هایپرلوپ وان» (Hyperloop One)، برای اولین بار سیستم پیشران این وسیله ی حمل و نقل را آزمایش کرد.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

مهمترین دستاورد جانورشناسی برای ایرانیان

در طی سال های اخیر تعداد گونه های خزندگان ایرانی به سرعت رو افزایش است و اینطور هم که به نظر می رسد، روند توصیف گونه های جدید خزنده همچنان ادامه خواهد داشت. تنها در ظرف ۱۵ سال (۲۰۰۰ الی ۲۰۱۵م.) تعداد ۳۰ نوع مارمولک جدید در ایران شناسایی شد که از این تعداد ۹ گونه متعلق به خانواده گِکوها (Gekkonids) بوده است. گکوها در اصل گروهی خاص از مارمولک ها هستند که بیشتر در مناطق گرم زیست می کنند. نکته جالب اینجاست که ۶ گونه از ۹ گونه جدید در جنوب ایران شناسایی شده اند. اما داغ ترین و مهمترین خبر جانورشناسی ایران معرفی یک جنس و گونه جدید از خانواده گِکوها است که در منطقه حفاظت شده کوه هماگ استان هرمزگان شناسایی و توسط دو پژوهشگر ایرانی توصیف علمی شد. این نخستین بار است که ایرانیان موفق شدند تا افتخار توصیف یک جنس از مهره داران کشور را به نام خود ثبت کنند در حالیکه این مهم در گذشته صرفاً توسط محققان خارجی انجام شده بود.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

[ویدیو] عطارد از جلوی خورشید گذشت

دیروز سیاره ی عطارد از جلوی خورشید عبور کرد. گذر عطارد از روبروی خورشید درحالی رخ داد که بسیاری از رصدگران ایرانی با هوای کاملا ابری مواجه شدند و نتوانستند بخش زیادی از این پدیده را مشاهده کنند. با این حال این پدیده از بخش عمده ای از زمین قابل مشاهده بود و منجمان آماتور و رصدخانه های حرفه ای زیادی آن را ثبت کردند. ویدیوی بالا را ناسا تهیه کرده و گذر عطارد در مراحل مختلف و با فیلترهای متفاوت را نشان می دهد.ویدیو را می توانید از این جا دانلود کنید. صدای دستگاهتان را زیاد کنید و از تماشای این ویدیو لذت ببرید.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

ساخت پوستی مصنوعی که چین و چروک ها را از بین می برد

دانشمندان ادعا می کنند نوعی کرم ساخته اند که روی پوست، یک لایه ی پلیمر نامرئی و منعطف تشکیل می دهد که می تواند چین و چروک ها را از بین برده و جوانی را به پوست بازگرداند. تاثیر این لایه ی نامرئی که به آن «پوست دوم» گفته می شود، به مدت یک روز دوام می آورد و می تواند به اندازه ی قابل توجهی پف زیر چشم را کمتر کند و باعث می شود رطوبت پوست در طول روز حفظ شود. علاوه بر این، این ماده می تواند برای درمان انواع ناراحتی های پوستی مثل اگزما و سوریاس موثر باشد و به میلیون ها نفر کمک کند.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

تصویر نجومی روز ناسا (۲۶ اردیبهشت ۹۵): راه شیری برفراز جنگل درخت تیردان

در پیش زمینه ی این عکس پانورامیک از راه شیری، بعضی از نادرترین درختان روی زمین دیده می شود. این ها با نام درختان تیردان شناخته می شوند. در گذشته از چوب آن ها برای نگه داشتن دارت استفاده می شده و به همین دلیل نامشان تیردان است. این درختان معمولا در جنوب آفریقا رشد می کنند. این عکس پانوراما در جنوب نامیبیا گرفته شده است. ارتفاع بعضی از بلندترین درختان تیردان این پارک به ۳۰۰ متر می رسد. پشت درخت ها نور شهر کوچک «کیتمانشوپ» در نامیبیا دیده می شود. در آسمان می توان کمان زیبای راه شیری را دید. در سمت چپ عکس کهکشان های اقماری زمین به نام ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک دیده می شوند.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

چگونه بعضی از گیاهان گوشت خوار شدند؟

از زمان آغاز حیات بی مهرگان بر زمین، گیاهان باید از خودشان در مقابل موجوداتی محافظت می کردند که برای تغذیه شاخ و برگ های آنها را گاز می زدند. اما در بعضی موارد، گیاهان قاعده را برعکس کردند و خودشان به شکارچی تبدیل شدند. از میان این گیاهان این موارد شناخته شده ترین آنها هستند: «دروزا» (sundew) با شاخک های چسبناکش، «پارچ گیاه» (pitcher plant) با حوضچه ی آنزیم های فریبنده و «ونوس مگس خوار» (Venus Flytrap) با چنگال مرگش. این گیاهان به کمک عادت های غذایی تهاجمی می توانند در خاک عاری از مواد غذایی کافی، نیتروژن و دیگر مواد غذایی مورد نیازشان را تامین کنند و زنده بمانند. بسیاری از زیست شناسان معتقدند که این رفتار شکاری زمانی تکامل یافت که اجداد گیاهان گوشت خوار امروزی مکانیسم های شناسایی و دفاع در مقابل حشرات را به سلاح های تهاجمی تبدیل کردند.

,[categoriy]

از خاطرات دروغین تا هایپرلوپ؛ بهترین خبرهای علمی هفته

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده