پیشنهادتشکیل کارگروه بین دادستانی ووزارت خارجهدرزندانهاناظرداریم

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی در نشست هم اندیشی نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی بر پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک بین دادستانی و وزارت امور خارجه تاکید کرد.

دادستان تهران تصریح کرد: نظارت بر دادگاه‌های اتباع خارجی در ایران مبنی بر اینکه حتما وکیل و مترجم داشته باشند، همواره مورد توجه است.

وی ادامه داد: همکاری گسترده دادستانی با ستاد حقوق بشر برای پاسخ به ادعاهای حقوق بشری علیه ایران و درخواست اعاده دادرسی که در قانون مجازات مطرح شده، کارهای خوبی صورت گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان اینکه مرتبا در اخبار روزانه و سایت‌ها مشاهده می‌کنیم که مقامات غربی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران ادعاهایی را مطرح می‌کنند، گفت: امروز حقوق بشر در دنیا تبعیض آمیز اعمال می‌شود، این درحالیست که در اطرافمان جنایاتی که در بحرین، یمن، سوریه و عراق رخ می‌دهد را می‌بینیم.

احکام محکومان مواد مخدر در ایران سیاسی تلقی می شود

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه برخی ادعاهای مطرح شده واقعا سیاسی است، افزود: امروز محکومان مواد مخدر در همه جای دنیا محاکمه می‌شوند؛ اما در ایران این قضیه پررنگ تر می‌شود و آن‌ها را به عنوان اعدام سیاسی تلقی می‌کنند در حالیکه اینطور نیست و با وجود قانون، این موضوع در دیوان عالی در عالی ترین مراجع قضایی ایران بررسی می‌شود و سخت گیری‌های زیادی در محاکم بدوی و عالی انجام می‌شود.

جرائم بیشتر خبرنگاران بازداشت شده در ایران، امنیتی است

وی گفت: در مورد تعداد خبرنگارانی که در ایران بازداشت شده‌اند و آن‌ها روی این مسئله مانور می‌دهند باید گفت که جرائم آن‌ها امنیتی و مرتبط با امنیت داخلی و خارجی ایران بوده است و اگر کسانی در حوزه خبرنگاری طبق ادعای غربی‌ها دستگیر شدند یا برخلاف جرائم عمومی اقدام کرده‌اند و یا مطالبی علیه امنیت داخلی و خارجی داشته‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران اضافه کرد: ما بیشترین امنیت را برای خبرنگاران در داخل کشور داریم.

 در زندانها ناظر داریم

جعفری دولت آبادی در مورد زندانیان نیز گفت: ما تقریبا در همه طبقات زندانیان چه اقتصادی، امنیتی، زنان، اطفال، قتل و مواد مخدر نمایندگان ناظر گذاشته‌ایم و سعی کردیم هیچ جایی در زندان از دست دادستان دور نباشد.

وی افزود: همکاران ما در زندان‌ها می‌دانند که ما چقدر بر حفظ حقوق متهمان اصرار داریم، این آموزه دینی و اسلامی ما بوده است. ما هیچوقت حق نداریم به متهمان در زندان اهانت کرده و یا حقوقشان را پایمال کنیم، این درحالیست که بعضا برخی اقدامات را بزرگ می‌کنند که انگار در ایران جز ظلم به زندانیان کار دیگری انجام نمی‌شود و به کارهای خوبی که امروز در زندان‌های استان تهران انجام می‌شود و بیشترین وقت ما نیز به نظارت‌ بر بازداشتگاه‌ها، ضابطین و زندان‌ها اختصاص دارد، توجه نمی‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: ما تلاش کردیم که نظارت‌هایمان را افزایش دهیم؛ اگرچه قبول داریم تعداد زندانیان نسبت به ظرفیت، همخوانی ندارد.

جعفری دولت آبادی افزود: ما در ایران حدود 6 هزار زندانی خارجی داریم که نیمی از آن‌ها افغانی و مابقی غیرافغانی هستند.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیشنهادتشکیل کارگروه بین دادستانی ووزارت خارجهدرزندانهاناظرداریم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X