ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیریت 84 درصد دولتی ها در طرح های توسعه ای مانع اشتغالزایی است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، رضا پدیدار گفت: مدیریت دولتی طرح های توسعه ای باعث شده است انگیزه فعالیت در طرح ها گرفته شود و میل به تنوع بخشی در تجارت ملی و بین المللی در شرکت ها از بین برود، به همین دلیل نتوانستیم در دهه اخیر رشد مناسب را که باعث بهبود وضعیت اشتغال شود، کسب کنیم.
وی با بیان اینکه فکر می کنم در سال های گذشته رشد صنعتی قابل توجهی نداشتیم، افزود: ریشه این مسئله که رشد صنعتی در ایران، در همان سطحی که به آن می رسیم، باعث اشتغال زایی نمی شود، در اشکال های اساسی سیستم اقتصاد کشور است که برای بررسی این اشکال ها باید رشد اقتصادی ناشی از ضریب تولید خالص داخلی و ملی را در دهه های گذشته بررسی کرد.
پدیدار خاطرنشان کرد: اگر دو مقطع قبل و بعد از انقلاب اسلامی را مد نظر قرار دهید، نشان می دهد از سال 1370 تا اوایل 1380، با استفاده از طرح های فاینانس، بای بک(بیع متقابل) و سایر شقوق بازار سرمایه توانستیم، پروژه هایی را در کشور آغاز کنیم و به ضریب خوبی از رشد در آن مقطع برسیم. آن ضریب هم متناسب با برنامه های بلند مدت نبود، اما می توان گفت نتایج خوبی را در سال های پس از انقلاب، در سال های 1375 تا 1385 به بار آورد و این بهترین سال ها برای رشد ایران بود.
این فعال اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: از نیمه دهه 1380 تا نیمه دهه 1390 ، ترکیب گروه های کنترل مدیریتی در طرح های توسعه ای کشور تغییر کرد و از نظر من این تغییر باعث شد نتوانیم به ضریب مورد نظر در رشد اقتصادی برسیم. براساس مطالعاتی که تشکل ها انجام داده اند، در ترکیب گروه های مختلف کنترل مدیریت پروژه های توسعه ای، نوعی نبود تجانس وجود دارد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: سهم بخش دولتی 40 درصد، صندوق های بازنشستگی 23 درصد، نهادها و سازمان های خصولتی 21 درصد و بخش خصوصی 16 درصد از مدیریت پروژه های توسعه ای است. در واقع 84 درصد از مدیریت طرح های توسعه ای دست بخش دولتی و شبه دولتی است. این باعث شده انگیزه فعالیت در طرح ها از ما گرفته شود و میل به تنوع بخشی در تجارت ملی و بین المللی در شرکت ها از بین برود، به همین دلیل نتوانستیم در دهه اخیر رشد مناسب را که باعث بهبود وضعیت اشتغال شود، کسب کنیم.
براساس جدیدترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، رشد صنعتی ایران در دهه های گذشته، نتوانسته نرخ بیکاری را کاهش دهد.
براساس این گزارش، در یک دوره 10 ساله در مجموع تنها حدود 19 درصد به شاغلان صنعتی اضافه شد که معادل رشد میانگین سالیانه اشتغال 1.9 درصد است.این میزان اشتغال جدید به میزانی نبوده است که تاثیر معناداری بر نرخ بیکاری داشته باشد.
اقتصام**2078**1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده