ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حج و ضرورت بازنگری در نحوه اداره حرمین الشریفین

مقامات سعودی با در اختیار گرفتن امور حج و سوء استفاده از این فریضه الهی و دستاویز قرار دادن آن می خواهند شکست های خود در یمن، عراق و سوریه را از این طریق جبران کنند.
همه حکما و عقلای جهان اسلام متفق القول هستند که حج به عنوان یک فریضه اسلامی به همه مسلمانان تعلق دارد و نباید در انحصار رژیم حاکم بر عربستان قرار بگیرد.
سران عربستان مدعی هستند که مواضع و سیاست خارجی این کشور در تصمیم گیری های ریاض در مورد حج به هیچ وجه تاثیرگذار نیست، اما در عمل شاهد آن هستیم که آل سعود از حج به عنوان یک ابزار و اهرم فشار علیه کشورهایی سوء استفاده می کند که با آنها سر خصومت دارد.
به عنوان مثال در حج سال گذشته جهان شاهد آن بود که سران سعودی مردم محروم و مظلوم یمن را از ادای این فریضه الهی محروم نگه کرد.
رژیم سعودی رویکرد دیگری را درباره حج و بر خلاف نص صریح قرآن کریم که می فرماید: ' ولله علی الناس حج البیت '، در پیش گرفته است.
آل سعود بیت الله الحرام را جزو املاک خصوصی خود تلقی می کند و حج را به مواضع و سیاسی خود گره زده است.
بر همین اساس هر کس که به آل سعود ایمان بیاورد می تواند در کمال امنیت وارد حج شود، اما افراد مخالف سیاست ها و مواضع اشتباه سعودی ها از انجام مناسک حج تا اطلاع ثانوی باید محروم بمانند.
در همین راستا مقامات سعودی انجام مراسم حج امسال حجاج ایرانی را منوط به شش شرط دانسته اند.
شرط اول: ویزای حجاج ایرانی توسط یک کشور ثالث صادر شود که در واقع یک شرط توهین آمیز و زمان بر است و با توجه به وجود سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع عربستان در ایران نیازی به این کار نیست.
شرط دوم: انتقال حجاج ایرانی تنها با هواپیماهای سعودی انجام گیرد برخلاف سالهای پیش که هواپیماهای ایرانی نیز در انتقال حجاج ایران مشارکت داشتند. رهبران عربستان با مطرح کردن چنین شرطی در واقع می خواهند از شمار حجاج ایرانی بکاهند.
این در حالی است که تا کنون هیچ یک از مقدمات لازم برای انجام سفر حجاج ایران فراهم نیامده و هیچ گونه تدبیری در این خصوص اندیشیده نشده است و در این راستا ریاض ممکن است با فراهم آوردن مقدمات حج ایرانی ها در دقیقه نود و یا حتی وقت اضافه بخواهد تهران را از نظر زمانی در تنگنا قرار دهد.
شرط سوم سعودی ها نخواندن دعای کمیل است که هر ساله در طی مراسم حج با هماهنگی مقامات دولتی و امنیتی عربستان در فضای مقدس بین الحرمین واقع در مسجد النبی شهر مدینه در کمال آرامش برگزار شده و برخلاف ادعای رسانه های گروهی و مقامات سعودی نه تنها امنیت حج را خدشه دار نکرده بلکه بر فضای معنوی آن نیز افزوده و با استقبال حجاج سایر کشورها همراه شده است.
شرط چهارم: سعودی ها خواستار عدم برگزاری مراسم برائت از مشرکان شده اند. این مراسم نیز برخلاف ادعای رسانه های گروهی و مقامات سعودی نه تنها در رفت و آمد حجاج سایر کشورها خللی ایجاد نکرده است زیرا این مراسم در فضای مختص حجاج ایرانی در سرزمین عرفات در روز عرفه هر سال با کمال آرامش و امنیت برگزار شده است و در جهان اسلام بازتاب بسیار مثبتی به همراه داشته است.
شرط پنجم : مقامات سعودی اعلام کرده اند که در حج امسال نباید پرچم ایران بر سر در بعثه کشورمان در مکه و مدینه و روی شیشه اتوبوس های متعلق به حجاج ایرانی برافراشته و نصب شود. در حالیکه این موضوع در مراسم حج عمومیت دارد و تمام کشورها برای ایجاد تسهیلات در آمد و شد حجاج خود و گم نشدن آنها پرچم شان را بر سر در بعثه خود برافراشته و روی شیشه اتوبوس های متعلق به خویش نصب می کنند.
شرط ششم : مقامات سعودی از دست اندرکاران امر حج ایران خواسته اند تا از چاپ و انتشار نشریه زائر متعلق به حجاج ایرانی امتناع ورزند. بدیهی است این نشریه در امر اطلاع رسانی و انتشار اخبار مربوط به حج و بالا بردن اطلاعات دینی حجاج ایرانی نقش بسزایی دارد و اعلام مخالف سعودی ها با این موضوع صرفا بهانه ای برای ایجاد کارشکنی در امر حجاج ایرانی بیش نیست.
از سوی دیگر ایران نیز اعلام کرده است در صورتی با اعزام حجاج خود به عربستان موافقت خواهد کرد که مقامات این کشور امنیت جانی حجاج خانه خدا را در حج امسال تضمین کنند اما تاکنون هیچگونه تضمین و پاسخ روشنی از سوی ریاض دریافت نشده است.
تاریخ حج گواه بر این مدعاست که تقریبا در هر سال بر اثر روی دادن حادثه ای فاجعه آمیز شماری از حجاج جهان اسلام جان خود را از دست داده اند که اوج آن در حج سال گذشته در سرزمین منا روی داد و وزارت بهداشت عربستان با صدور بیانیه ای در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد که در این حادثه تلخ و ناگوار بیش از هفت هزار حاجی جان خود را از دست داده اند که بیش از 400 تن از آنان حجاج ایران بوده اند.
در همین رابطه به عنوان مثال می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1357 کشته شدن بیش از 400 نفر در درگیری نیروهای امنیتی با حجاج که اغلب آنها از حجاج ایرانی بودند،
1369 کشته شدن 1426 نفر از حجاج بر اثر فشار جمعیت در یکی از تونل های منتهی به مسجد الحرام،
1373 کشته شدن 270 نفر بر اثر فشار جمعیت بر روی پل رمی جمرات،
1376 کشته شدن 340 نفر و مجروح شدن 1500 نفر دیگر از حجاج بر اثر آتش سوزی در خیمه گاه های منا،
1377 کشته شدن 180 نفر از حجاج بر اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات
1380 کشته شدن 35 نفر از حجاج در رمی جمرات،
1383 کشته شدن 251 نفر از حجاج بر اثر ازدحام در رمی جمرات،
1388 کشته شدن 360 نفر از حجاج در رمی جمرات و نیز کشته شدن 76 نفر از حجاج بر اثر فروریختن یک هتل هشت طبقه در مکه،
1394 کشته شدن 107 نفر از حجاج و زخمی شدن 238 نفر از حجاج بر اثر حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و بیش از هفت هزار نفر در سرزمین منا در حال عزیمت برای انجام مراسم رمی جمرات .
همچنین مقامات سعودی می بایست همان گونه که سران شان قول داده اند و در فقه مذهب مالکی بر آن تاکید شده است، دیه و یا به عبارت دیگر خون بهای آن دسته از حجاج ایرانی که در حج سال گذشته بر اثر واژگون شدن بالابر در مسجد الحرام و در سرزمین منا در هنگام عزیمت حجام برای رمی جمرات به شهادت رسیده اند، پرداخت کنند.
سران عربستان تاکنون در این خصوص هیچ اقدامی انجام نداده اند.
یکی دیگر از خواسته های ایران آن است که واقعیت مربوط به کشتار حجاج مسلمان در سرزمین منی در حج سال گذشته و عوامل مقصر در این رویداد فاجعه آمیز شناسایی ، مشخص و مجازات شوند اما ریاض مدعی است که تحقیق در این خصوص همچنان ادامه دارد و از ارائه گزارش در این رابطه سرباز می زنند.
از سوی دیگر مقامات عربستان تا کنون در خصوص محاکمه و مجازات دو تن از افراد پلیس خود که در فرودگاه جده اقدام به آزار و اذیت یک نوجوان ایرانی کرده اند، هیچ اقدامی انجام نداده اند. شایان ذکر است که در اثر همین رویداد تلخ و ناگوار بود که سفر حجاج عمره گذار ایرانی تا کنون متوقف مانده است.
اما سران ریاض همانند موارد قبل فقط به محکومیت شفاهی این اقدام بسنده کرده اند و تا به حال هیچگونه اقدام عملی از آنها مشاهده نشده است.
خاورم ** 1487 **1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X