ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فایز السراج: تفرقه بزرگترین دشمن لیبی است، نه داعش

السراج در مقاله ای که روز یکشنبه در روزنامه تلگراف انگلیس منتشر شد با تشریح برنامه دولت وحدت لیبی که پس از حدود یک سال مذاکره میان طرف های درگیر در این کشور تشکیل و در ماه مارس وارد طرابلس شد، نوشت: هم مردم لیبی و هم جامعه بین المللی باید نسبت به تحولات امروز واقع بین باشند و بدانند که برای نجات از پراکندگی و اختلاف به زمان نیاز است.
وی افزود: تفرقه و چنددستگی در داخل لیبی بزرگترین دشمن این کشور است نه گروه تروریستی داعش. درس تلخی که طی پنج سال گذشته حاصل شد این است که هرگاه لیبیایی ها نتوانند دست به دست هم دهند، فضا برای کسانی که قصد ویرانی کشورمان را کرده اند، مساعد می شود.
السراج تصریح کرد: وحدت ملی موثرترین اسلحه علیه نفرت آفرینان و عاملان خونریزی است. تروریست ها را فقط می توان با وحدت تحت فرماندهی غیرنظامیان شکست داد نه با شبه نظامیانی که بر سر امتیازهای سیاسی رقابت می کنند.
نخست وزیر دولت وحدت لیبی گفت: مایلم به دوستانم یادآوری کنم که برای شکست داعش، مردم لیبی بدون مداخله نظامی خارجی باید تلاش کنند، ما درخواست حضور نیروهای خارجی را در خاک لیبی نداریم بلکه می خواهیم در زمینه آموزش و لغو تحریم های تسلیحاتی به لیبی کمک کنند.
وی همچنین خطاب به کشورهای جهان تاکید کرد که همه دولت ها صرفا باید با نهادهای قانونی تعریف شده در توافق صلح لیبی همکاری کنند.
به گفته وی، برخی از این فعالیت ها نه تنها تلاش های ما را تضعیف می کند بلکه به مناقشه ها دامن می زند.
السراج با اشاره به برخی چالش های پیش روی دولت وحدت ملی افزود: تولید نفت کاهش یافته، فعالیت تروریست ها به حد هشدار رسیده و اقتصاد ما در آستانه ورشکستگی است. بیکاری جوانان بیداد می کند؛ کوهی از چالش پیش روی ما قرار دارد، اما با وحدت و همکاری می توان به همه این مشکلات فائق آمد.
لیبی از پنج سال قبل و پس از حمله نظامی ناتو و سقوط حکومت معمر قذافی دستخوش هرج و مرج و ناامنی است. گروه های شبه نظامی مختلف که زمانی در مقابل قذافی در یک جبهه می جنگیدند، اکنون بر سر سهم خود از قدرت سیاسی و اقتصادی لیبی رو به روی هم قرار گرفته اند.
این کشور همچنین از دو سال قبل تاکنون دارای دو دولت موازی است که هر یک نهادهای قانونگذاری، اقتصادی و نظامی خود را دارند.
دولت وحدت ملی که با وساطت سازمان ملل چند ماه قبل تشکیل شد، اکنون در گوشه ای از طرابلس (پایتخت) مستقر است، اما هنوز نتوانسته کنترل نهادهای مهم این کشور را به دست بگیرد.
گروه تروریستی داعش نیز با استفاده از خلاء امنیتی و سیاسی لیبی، توانسته است در برخی مناطق این کشور از جمله سرت جای پایی برای خود پیدا کند.
امروز دوشنبه قرار است وزیران خارجی قدرت های بزرگ جهان به رهبری آمریکا و ایتالیا در اتریش گرد هم آیند تا برای تقویت دولت وحدت ملی چاره ای بیاندیشند.
خاورم**9156**7074**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده