ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کره شمالی از سازمان ملل درخواست کمک کرد

به گزارش ایرنا، کره شمالی می گوید 13نفر شامل 12 زن و یک مرد که یک رستوران این کشور را در چین اداره می کردند، از سوی کره جنوبی ربوده شده اند.
این در شرایطی است که کره جنوبی می گوید این افراد مشخصا با اراده خود به این کشور پناهنده شده اند و اجباری در کار نبوده است.
با این وصف کره شمالی پس از آنکه بارها از کره جنوبی خواست این افراد را به پیونگ یانگ مسترد کند، از سازمان ملل برای این منظور درخواست کمک کرده است.
کره شمالی تاکید کرده است که سازمان ملل باید فورا کاری کند که 13 شهروند کره شمالی را که کره جنوبی ربوده است به کشورشان بازگردند.
وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه امروز خود آورده است که جاسوسان کره جنوبی این افراد را ربوده اند و این اقدامی نابخشودنی است و یک حرکت تحریک آمیز سیاسی به حساب می آید.
این وزارتخانه می افزاید: خانواده های این افراد نامه هایی به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارسال کرده و خواستار آن شده اند هر چه در توان دارد برای استرداد این افراد بکار گیرد.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده است که پس از پایان جنگ دو کره در سال 1953 میلادی تاکنون بیش از 28 هزار شهروند کره شمالی به این کشور پناهنده شده اند.
کره جنوبی می گوید که این افراد با اراده خود به این کشور آمده اند و آزادانه زندگی می کنند و برای همین مجبور به بازگرداندن آنها به کره شمالی نیست.
پس از آتش بس میان دو کره حدود 29 هزار نفر تا مارس (اسفند - فروردین) سال 2016 از کره شمالی به کره جنوبی گریخته اند که یک هزار و 276 نفر آنان در سال گذشته میلادی بوده است و این تعداد پناهنده از هنگام اوجگیری در سال 2009 به این سو، کاهش یافته است.
شهروندان کره شمالی که قصد پناهندگی به کره جنوبی را دارند، به طور معمول از طریق چین به کشور ثالت و سپس به کره جنوبی پناهنده می شوند.
بر اساس برخی گزارش ها، دولت کره شمالی سال گذشته میلادی (2015) در پی افزایش شدید موج پناهندگی اتباع خود، تدابیر امنیتی بیشتری را برای نظارت بر عملکرد برخی مقام ها و کارگران شاغل برون مرزی اتخاذ کرده بود.
این کشور از سال 2006 به علت آزمایش های موشکی و هسته ای تحت تحریم های سازمان ملل قرار گرفت اما در آخرین آزمایش هسته ای خود در دی ماه سال گذشته، بر شدت این تحریم ها افزوده که گفته می شود در دو دهه اخیر بی سابقه بوده است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده