ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتظامی: تا رسیدن به استقلال حرفه ای روزنامه نگاران فاصله داریم

حسین انتظامی روز دوشنبه در مراسم پایانی جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها و نکوداشت پروفسور معتمد نژاد در بیرجند اظهارکرد: در قانون حاکم بر مطبوعات در تعریف بین رسانه ها و حاکمیت، روزنامه نگاران و حاکمیت و روزنامه نگاران با یکدیگر به لحاظ قانونی بی توجهی شده است.
وی ادامه داد: پروفسور معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات نوین ایران با تجربیات برگرفته از سایر کشورها به دنبال استقرار شوراها و میثاق های مطبوعاتی در کشور بود زیرا دراین شوراها در سازوکارهای حرفه ای، صنف های مطبوعات ایجاد می شود و آنها روزنامه نگار بودن یا نبودن افراد را تعیین می کنند.
وی یادآور شد: همچنین در این شوراها به انحراف از اصول اخلاق حرفه ای رسیدگی و به نحوی دادگاه شرافتی برای روزنامه نگاران محسوب می شود.
معاون وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بر تدوین میثاق نامه مطبوعاتی تاکید کرد و گفت: اگر میثاق حرفه ای داشته باشیم در بحث اخلاق حرفه ای به جزئیات پرداخته می شود و از طرفی روزنامه نگاران هم متعهد می شوند با امضای این میثاق نامه به وظایف تعریف شده خود عمل کنند.
انتظامی ادامه داد: امروزه یکی از گم گشته های فضای رسانه ای، اخلاق حرفه ای است که بخشی از آن ناشی از بی توجهی به آموزش رسانه ای و بخشی نبود همت عمومی است.
وی اظهار امیدواری کرد، فضای رسانه های کشور فضایی اخلاقی توام با وظیفه شناسی بیشتری شود و گفت: توسعه کشور جز در سایه توسعه مناطق و استان ها امکان پذیر نیست.
وی توجه به توانایی و توانمندی استان ها در حوزه مطبوعات و رسانه ها را از سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد و افزود: در گذشته جشنواره های مطبوعات با استفاده از ظرفیت مرکز مطالعات برنامه ریزی مطبوعات در مرکز برگزار می شد که این امر نوعی بی اعتنایی به خانه مطبوعات و تشکل های فرهنگی در استان ها بود اما هم اکنون این این مهم به استانها واگذار شده است.
وی با بیان اینکه آموزش از طریق خانه مطبوعات استان از سیاست های این وزارت است، ادامه داد: در حوزه زیر ساخت های مطبوعات اقدامات مهمی برای 10 استان کشور انجام شده تا یارانه آنها سه برابر شود که یکی از این استان ها خراسان جنوبی است.
کاظم معتمدنژاد روزنامه ‌نگار و حقوقدان ایرانی بود که به دلیل نقشی که در تدریس آکادمیک علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری درایران داشت به « پدر علم ارتباطات ایران» شهرت یافته بود.
او در سال 1313 در روستای مود در 30 کیلومتری جنوب شهر بیرجند متولد شد، دوران ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذراند.
در سال 1336 به اخذ درجه لیسانس و در سال 1339 به اخذ درجه دکتری در رشته حقوق قضایی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل شد.
وی در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با مدیر وقت روزنامه کیهان که استاد او نیز بود رابطهٔ دوستانه‌ای برقرار کرد، وقتی استاد از دانشجویان دوره دکتری برای همکاری در کیهان دعوت کرد، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد. دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسئول گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت.
روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد، معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتو مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس شد.
وی از سال 1346 وکیل پایه یک دادگستری شد و از سال 1379 مشاور حقوقی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور بود.
معتمدنژاد چهاردهم آذر 1392 در بیمارستانی در تهران به دلیل بیماری درگذشت و در قطعه نام‌آوران بهشت‌ زهرا به خاک سپرده شد.
6054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده