ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تا رسیدن به استقلال حرفه ای روزنامه نگاران فاصله داریم

حسین انتظامی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها خراسان جنوبی و نکوداشت پروفسور معتمد نژاد در بیرجند اظهار کرد: در قانون حاکم بر مطبوعات در تعریف بین رسانه ها و حاکمیت، روزنامه نگاران و حاکمیت و روزنامه نگاران با یکدیگر به لحاظ قانونی بی توجهی شده است،
وی ادامه داد: مرحوم پروفسور معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات نوین ایران با تجربیان برگرفته از سایر کشورها به دنبال استقرار شوراها و میثاق های مطبوعاتی در کشور بود زیرا در این شوراها در سازو کارهای کاملا حرفه ای، صنف های مطبوعات ایجاد می شود و آنها روزنامه نگار بودن یا نبودن افراد را تعیین می کنند.
وی یادآور شد: همچنین در این شوراها به انحراف از اصول اخلاق حرفه ای رسیدگی شده و به نحوی دادگاه شرافتی برای روزنامه نگاران محسوب می شود.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تدوین میثاق نامه مطبوعاتی تاکید کرد و گفت: اگر میثاق حرفه ای را داشته باشیم در بحث اخلاق حرفه ای به جزئیات پرداخته می شود و از طرفی روزنامه نگاران هم متعهد می شوند با امضای این میثاق نامه به وظایف تعریف شده خود نیز عمل کنند.
انتظامی ادامه داد: امروزه یکی از گم گشته های فضای رسانه ای، اخلاق حرفه ای است که بخشی از آن ناشی از بی توجهی به آموزش رسانه ای و بخشی نبود همت عمومی است.
وی اظهار امیدواری کرد، فضای رسانه های کشور فضایی اخلاقی توام با وظیفه شناسی بیشتری شود و گفت: توسعه کشور جز در سایه توسعه مناطق و استان ها امکان پذیر نیست.
وی توجه به توانایی و توانمندی استان ها در حوزه مطبوعات و رسانه ها را از سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد و افزود: در گذشته جشنواره های مطبوعات با استفاده از ظرفیت مرکز مطالعات برنامه ریزی مطبوعات در مرکز برگزار می شد که این امر نوعی بی اعتنایی به خانه مطبوعات و تشکل های فرهنگی در استان ها بود اما هم اکنون این این مهم به استانها واگذار شده است.
وی با بیان اینکه آموزش از طریق خانه مطبوعات استان از سیاست های این وزارت است، ادامه داد: در حوزه زیر ساخت های مطبوعات اقدامات مهمی برای ۱۰ استان کشور انجام شده تا یارانه آنها سه برابر شده که یکی از این استان ها خراسان جنوبی است.
کاظم معتمد نژاد روزنامه ‌نگار و حقوقدان ایرانی بود که به دلیل نقشی که در تدریس آکادمیک علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری درایران داشت به « پدر علم ارتباطات ایران» شهرت یافته بود.
او در سال ۱۳۱۳ در روستای مود در 30 کیلومتری جنوب شهر بیرجند متولد شد، دوران ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذراند.
در سال ۱۳۳۶ به اخذ درجه لیسانس و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه دکتری در رشته حقوق قضایی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل شد.
وی در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با مدیر وقت روزنامه کیهان که استاد او نیز بود رابطهٔ دوستانه‌ای برقرار کرد، وقتی استاد از دانشجویان دوره دکتری برای همکاری در کیهان دعوت کرد، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد. دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسؤولیت گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت.
روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد، معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس شد.
وی از سال ۱۳۴۶ وکیل پایه یک دادگستری شد و از سال ۱۳۷۹ مشاور حقوقی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور بود.
معتمدنژاد چهاردهم آذر ۱۳۹۲ در بیمارستانی در تهران به دلیل بیماری درگذشت و در قطعه نام‌آوران بهشت‌ زهرا به خاک سپرده شد.
6054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X