ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بانوان گروه «ایرانیجات» از کار متفاوتشان می‌گویند

بانوان کانال تلگرامی «ایرانیجات» دغدغه کالای ایرانی دارند و از فعالیت‌هایشان در این حوزه می‌گویند. سرویس سبک زندگی فردا: شش نفرند برای یک هدف؛ هدفی که باعث شده آنان را دور هم جمع کند و تا آنجا که می‌توانند برای رسیدن به هدفشان پیش بروند. شش بانوی مصمم برای آنکه ثابت کنند تولیدات ایرانی کم از تولیدات کشورهای دیگر ندارند و چه بسا بهتر است مردم برای یک بار هم شده کالای ایرانی را امتحان کنند تا ببینند آنقدرها که تصور می‌شود کالاهای ساخت ایران نامرغوب نیستند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با خانم‌ها مهسا سلسبیل و فاطمه صمدی، دو تن از اعضای گروه «ایرانیجات» گفت‌وگو کردیم.
این گروه شش‌نفره ابتدا از خودشان شروع کردند و پایه زندگی اولیه‌شان را بر مبنای کالای ایرانی قرار دادند. برای آنکه این تفکر را گسترش دهند، دنبال راه‌هایی برای آن گشتند تا اینکه از طریق گروه «من ایرانی‌ام» در شبکه اجتماعی تلگرام با یکدیگر آشنا شدند. سپس در این گروه با هدف معرفی کالای ایرانی فعالیت خود را آغاز کردند و با اضافه شدن کانال در شبکه اجتماعی تلگرام، آنان هم کانالی را راه‌اندازی کردند تا در آن به شکل گسترده‌تری فعالیت داشته باشند. اینگونه شد که شهریورماه سال گذشته کانال تلگرامی «ایرانیجات» شکل گرفت و در کنار آن گروه «من ایرانی‌ام» با ۱۷۰۰ عضو خانم، اکنون نیز فعال است و روزانه پاسخگوی سیل زیادی از شبهات و پرسش‌های کاربران است. نکته حائز اهمیت این گروه «من ایرانی‌ام»، درگیر کردن بانوان استان‌های کشور است به طوری که این گروه در حال حاضر در ۱۰ استان ایران شعبه دارد. ما هم از طریق کانال «ایرانیجات» با چنین گروهی آشنا و بعد از ارتباط گرفتن با آنان متوجه شدیم که کانال تلگرام یکی از بخش‌های اهدافشان برای رسیدن به فرهنگ استفاده از کالای ایرانی است و آنها خارج از این دنیا مجازی نیز فعالیت‌های گوناگونی در این زمینه انجام می‌دهند. 
دغدغه استفاده از کالاهای ایرانی در خانواده‌های ایرانی از سال 93 یعنی قبل از آنکه این تیم شش‌نفره شکل بگیرد در ذهن مهسا سلسبیل یکی از اعضای گروه وجود داشته و می‌گوید: «سال 93 قبل از آنکه تلگرام دارای خدمات کانال شود، گروه‌هایی کمتر از 200 نفر شکل گرفته بودند که برخی از آنها حامی تولیدات ایرانی بودند و من هم به دلیل علاقه به این موضوع در این گروه‌ها عضو شدم. در همین سال هم در تدارک خرید وسایل جهیزیه‌ام بودم. به این فکر می‌کردم که می‌توانم بخش اعظمی از وسایل خانه‌ام را به کالاهای ایرانی اختصاص دهم. با توجه به اطلاعات اولیه که درباره کالای ایرانی داشتم تحقیقاتم را شروع کردم و با وجود مخالف ابتدایی خانواده تصمیم خودم را گرفتم. الان هم کاملاً احساس رضایت می‌کنم. 
در حال حاضر 80 درصد وسایل جهیزیه‌ام ایرانی‌اند. آن زمان چون مانند الان تجربه نداشتم، خیلی با دشواری و حتی ترس و لرز وسایل ایرانی خریدم. اگر می‌خواستم الان برای خودم جهیزیه بخرم 95 درصد آن را ایرانی می‌گرفتم. چون آن زمان حتی نمی‌دانستم برخی کالاها، ایرانی‌اش هم وجود دارند؛ اما واقعاً برای برخی کالاها اصلاً مشابه ایرانی وجود ندارد. مثلاً برخی پارچه‌های پرده ایرانی نداریم اما این موارد خیلی محدودند. اگر بتوانیم روی برخی نیازهای کاذب چشم ببندیم، وسایل ایرانی تا حد زیادی می‌توانند نیازهایمان را برطرف کنند.»
بانوان گروه «ایرانیجات» از کار متفاوتشان می‌گویند
تبدیل یک دغدغه به یک گروه تلگرامی
اما چطور شد که یک دغدغه شخصی به یک گروه بزرگ کانال تلگرامی در فضای مجازی تبدیل شد؟ سلسبیل می‌گوید: «یکی از دوستانم که در گروه‌های تلگرامی کالای ایرانی عضو بود، به من گفت با یکی از دوستانش تصمیم گرفته سایتی در همین زمینه راه بیندازد. یک نفر دیگر هم به من گفت گروهی دیگر هم می‌خواهد چنین فعالیت‌هایی را انجام دهد. از همین طریق با علاقه‌مندان به این هدف آشنا شدم و کلید شکل‌گیری گروه «ایرانیجات» زده شد.» این عضو گروه شش‌نفره نحوه پایه‌گذاری گروه را اینطور توضیح می‌دهد: «آدم‌های فعال را به این کار دعوت کردیم. آن زمان 13-14 نفر شدیم ولی به مرور زمان این تعداد غربال شد و به هسته اولیه شش‌نفری که الان هستیم رسیدیم.» 
سلسبیل در پاسخ به این سؤال که نحوه فعالیت در «ایرانیجات» چگونه است؟ گفت: «در این کانال ما به معرفی کالاهای ایرانی می‌پردازیم و میزان رضایت‌مندی از آن کالا را اعلام می‌کنیم. یعنی کالای ایرانی شناسایی‌شده را در قالب یک فرم که اطلاعات نوع کالا، قیمت، میزان رضایت از کیفیت، نشانی محل فروش و... قرار می‌دهیم و تجربیات مصرف‌کننده را در اختیار باقی اعضای کانال قرار می‌دهیم تا هرکس تمایل به تهیه آن کالا دارد با اطمینان بیشتری تهیه کند.»
فعالیت‌هایی خارج از فضای مجازی
سلسبیل می‌گوید که فعالیت آنها فقط در فضای مجازی و کانال تلگرامی محدود نمی‌شود بلکه اهداف دیگری هم دارند که باید آنها را در خارج از فضای مجازی دنبال کنند: «وقتی می‌خواستیم چنین کاری را شروع کنیم یکسری اهداف کلی را در نظر گرفتیم که اصلاً هدفمان از انجام چنین فعالیت‌هایی چیست؟ چرا دور هم جمع می‌شویم؟ اهداف بلندمدت، کوتاه‌مدت و میان‌مدتمان چیست؟ سپس ابزارهای کارمان را تعیین کردیم که یکی از آنها همین شبکه‌های اجتماعی است. چند طرح دیگر هم داریم که ان‌شاالله به زودی آنها را هم رونمایی خواهیم کرد. اما فعلاً نمی‌خواهیم جایی درباره‌اش صحبت کنیم.» در حال حاضر چون برد شبکه‌های مجازی بالاست و در دسترس‌ترین ابزار شناخته می‌شوند، از این حوزه نیز ورود پیدا کرده‌ایم‌ اما این بدان معنا نیست که محدود به این بخش باشیم و برنامه‌های بلندمدت‌تر و باثبات‌تری نیز خواهیم داشت.»
تغییر انتخاب مردم به سمت کالای ایرانی یعنی موفقیت
سلسبیل به این موضوع اشاره می‌کند که در مدت فعالیت، ذهنیت خودشان نسبت به کالاهای ایرانی خیلی بیشتر تغییر پیدا کرده و می‌گوید: «وضعیت نسبت به 2-3 سال پیش خیلی بهتر شده. ما یکی از تجربیات خوبی که داشتیم نگاه مثبت‌تر ذهنمان نسبت به کالای ایرانی بود. واقعاً خیلی از کالاهای ایرانی هستند که کیفیت خوبی هم دارند اما متاسفانه ناشناخته‌اند و ما قبل از ورود جدی به این موضوع اطلاعی از وجود آنها نداشتیم. همچنین در تغییر دادن ذهن مردم هم مؤثر بودیم. خیلی‌ها می‌گفتند تا چند وقت پیش تصمیم داشتند جهیزیه خارجی بخرند اما الان که عضو این کانال شده‌اند و وضعیت کالاهای ایرانی را می‌بینند که چگونه است ترغیب شده‌اند کالای ایرانی بخرند. تغییر طرز فکر به سمت خرید کالای ایرانی نشان می‌دهد رو به پیشرفت هستیم. در حال حاضر خیلی در شرایط ایده‌آل قرار نداریم؛ اما ذهن مردم روزبه‌روز به این موضوع بهتر شده است.»
تولیدکنندگان ایرانی هم دنبال استقبال مردم هستند
خانم فاطمه صمدی یکی دیگر از اعضای گروه نیز درباره انگیزه تولیدکنندگان داخلی در افزایش تولیدانشان می‌گوید: «تولیدکننده ایرانی هم در این چند سال اخیر انگیزه خوبی پیدا کرده است تا تولید کالاهای خوب و مرغوب با نام ایرانی داشته باشند. چون خیلی از تولیدکنندگان برای آنکه بتوانند کالای خود را به فروش برسانند می‌گویند که کالایشان ایرانی نیست و مثلاً برای کشور ترکیه یا سایر کشورهاست. تولید شال ایرانی خیلی خوب و باکیفیت است اما برای آنکه بفروشند می‌گویند از ترکیه وارد می‌کنند. خیلی وقت‌ها مردم از کالای ایرانی استفاده می‌کنند اما نمی‌دانند ایرانی است. برخی فروشندگان هم نمی‌گویند اما کیفیتشان واقعاً خوب است. خود تولیدکننده‌ها تمایل به تولید دارند و اگر از کالاهایشان استقبال شود تولیدشان را گسترش می‌دهند و کیفیت کار را هم بالا خواهند برد.»
خدماتی رایگان در گروه «ایرانیجات»
یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد کانال «ایرانیجات» رایگان بودن ارائه خدمات و تبلیغات و معرفی کالاها و تولیدکنندگان ایرانی است؛ اتفاقی که در حال حاضر بسیار نادر است. سلسبیل در این باره می‌گوید: «هدف ما این است که از تولیدکنندگان حمایت کنیم. کلاً تبلیغ ما رایگان است. چون اصلاً هدف ما این نیست از این راه کسب درآمد داشته باشیم. این یک کار مردمی است. منابع مالی که نیاز داشتیم را یا خودمان هزینه کرده‌ایم یا برخی از خیران به کمک ما آمدند که اتفاقاً دغدغه آنان هم کمک به تولیدکننده داخلی بود.» صمدی درباره هزینه‌ها می‌گوید: «به‌هرحال سرپا نگه ‌داشتن چنین کانالی نیاز به جمع‌آوری اطلاعات دارد که همین جمع‌آوری اطلاعات نیز مستلزم یک‌سری هزینه‌هاست. همچنین راه‌اندازی سایت، زدن پوستر و... نیز هزینه‌بر است. البته یک‌سری چون از ما شناخت طولانی‌مدت دارند، رایگان کمک می‌کنند.»
گروهی که جنس زنانه‌اش موفق‌تر است
سؤال دیگری که برای ما مطرح شد این بود که چرا مسوولان گروه «ایرانیجات» بانوان‌اند و مردان در این زمینه فعالیت نمی‌کنند که سلسبیل می‌گوید: «تجربه گروه مردانه هم داشته‌ایم؛ اما آقایان خیلی فعال نیستند برای همین آن گروه را منحل کردیم. آن‌طور که تجربه به ما نشان داد، خانم‌ها در این زمینه فعال‌ترند؛ چون عمده خرید نیز دست آنان است و نقش فعال‌تری دارند.» او همچنین درباره مردمی ماندنشان هم می‌گوید: «ما بارها فرصت داشتیم ذیل ارگان‌های دیگر برویم؛ اما قبول نکردیم و خواستیم همچنان مردمی بمانیم. چون با توجه به تجربیاتی که داشتیم بهترین گروهی که می‌تواند در حوزه فرهنگی کار کند خود مردم‌اند. آنان با انتقال دهان‌به‌دهان در فضای مجازی راحت‌تر می‌توانند ذهنیت منفی درباره کالای ایرانی را بشکنند؛ اما یک‌سری کارهایی داریم که از عهده مردم خارج است و بخش‌های دولتی باید وارد عمل شوند. مثلاً الان دسترسی به کالای ایرانی خیلی کم است. یعنی کسی بخواهد کالای ایرانی بخرد، باید بازار را زیر رو کند. اگر امکانی فراهم شود تا مردم راحت‌تر بتوانند کالای ایرانی را تهیه کنند، مطمئناً فرهنگ استفاده از کالای ایرانی بین مردم بیشتر باب خواهد شد.»
کانال تلگرامی ایرانیجات https://telegram.me/iraniiijat
منبع: روزنامه صبح‌نو

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده