ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع ۱۱.۲ درصد مساحت همدان را شامل می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی محمدی ظهر دوشنبه در نشست یک روزه اطفا حریق در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست که در همدان تشکیل شد، با بیان اینکه مراتع در موضوع محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است، تاکید کرد: توجه به محیط زیست در حیات بشر دارای اهمیت اساسی است.

محمدی در خصوص مشکلات در عرصه آب و خاک با بیان اینکه بخش قابل توجهی از این مشکلات از بی توجهی به مراتع محیط زیست حاصل می شود، گفت: یکی از تهدید هایی که مراتع را مورد هجمه قرار می دهد آتش سوزی است.

وی بیان کرد: باید با تمهیدات اندیشیده شده و ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه های استان و آموزش همگانی و جلب مشارکت جوامع محلی به این موضوع پرداخته شود.

مدیر کل محیط زیست استان همدان با اعلام این که در استان همدان ۶ منطقه حفاظت شده که ۳ و دو دهم درصد از مساحت استان را شامل می شود وجد دارد، گفت: ۱۲ منطقه شکار ممنوع نیز که ۸ درصد از کل مساحت استان همدان را در بر میگیرد در این منطقه وجود دارد.

محمدی با بیان اینکه مسئله امروز جلب مشارکت جوامع برای حفاظت از محیط زیست است، ادامه داد: گونه های جانوری شاخص استان قوچ و میشه ارمنی است که علاوه بر آن بز و کل هم با فراوانی نسبتاً بالایی در برخی مناطق استان همدان وجود دارد.

وی در ادامه گفت: در موضوع تنوع زیستی استان همدان ۴ گونه دو زیست، ۴۱ گونه خزنده، ۴۰ گونه پستاندار، ۸۱ گونه پرنده و ۳۹ گونه ماهی شناسایی شده و ۱۶۴۰ گونه گیاهی نیز در محیط زیست استان همدان وجود دارد.

محمدی با اشاره به اینکه باتوجه به فراوانی گون پنبه ای درسطح استان این گونه به عنوان نماد گیاهی استان تعیین شده است ادامه داد: در حوزه محیط زیست استان اصلی ترین مسئله مدیریت پسماند است که با اتفاق نظر و هماهنگی بین دستگاه های متولی موضوع توانستیم به وضعیت بهتری دست پیدا کنیم.

وی اصلی ترین مسئله استان همدان را مدیریت پسماند دانست و اظهار داشت:سال ها بی توجهی و غفلت در حوزه پسماند وضعیت کنونی را رقم زده است و مشکلاتی در این حوزه داریم با این حال در طول یکسال گذشته وضعیت ۵ نوع پسماند را در همدان به نقطه روشنی رسانده ایم.

مدیر کل محیط زیست استان همدان با اشاره به این که در بعضی از پسماند ها از جمله پسماند ویژه و پسماند عفونی در زمینه اجرایی پیشرفت هایی را داشته ایم به مطرح کردن آلودگی هوا که در بعضی از استان ها به عنوان بحران بروز کرده اشاره و اعلام کرد: استان همدان باتوجه به نبود زمینه آلایندگی از یک طرف و شرایط طبیعی استان از طرف دیگر با این مشکل مواجه نیست هرچند که از موضوع غافل نشدیم و کارگروه هایی فعال شده تا پیگیر باشند و وضعیت موجود را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه در عرصه آب مشکلاتی در سطح استان وجود داشته هرچند این بحران در کل کشور رخ داده است، گفت: در سطح استان فرونشست هایی به علت بحران آب رخ داده که با رسیدگی مسئولان برطرف شده است.

محمدی از برخورد با حفر چاه های غیر مجاز سخن گفت و افزود: ۱۴۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان همدان مسدود شده  است.  

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده