ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شخصیت بیانگذار جمهوری اسلامی با هویت مردم لبنان گره خورده است

دار الولا غرفه بزرگ دار الولا، ناشر لبنانی برای مخاطب ایرانی جالب توجه بود؛ چرا که بیش از هر چیزی، ترجمه آثار مقام معظم رهبری به چشم می‌خورد. حسین خلیفه مدیر این انتشارات گفت: شخصیت بیانگذار جمهوری اسلامی با هویت مردم لبنان گره خورده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، دیگر خورشید پگاه تهران از آفتاب طلوع نمی‌کند و همه چیز به روزهای قبل از دوازده اردیبهشت بازگشته است؛ اما هنوز هستند تصاویری که برای بازگوییشان باید زمان صرف کرد.

در راهروهای بلند غرفه‌های عربی می‌شد تنوعی از کتابها با سلایق مختلف ملت عرب را یافت. عراقی‌ها با آثار مذهبی و سوری‌ها با کتب عربی و مصری‌ها با نجیب محفوظ؛ اما یک غرفه در این میان با کتبی مزین به تصویر مقام معظم رهبری در این میان جلب توجه می‌کند. دار الولا نام ناشری است که مجموعه‌ای از آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای را به ترجمه عربی منتشر کرده‌است و اکنون نمونه‌هایی از آنها را برای مخاطب ایرانی هبه آورده است.

آقای حسین خلیفه مدیر این انتشارات است که نزدیک به دوزاده سال در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشته است. در سال 2011 دار الولا موفق به دریافت جایزه بهترین نشر عربی شده است. دار الولا به شکل تخصصی، در حوزه کتب اسلامی غور می‌زند و به قول آقای خلیفه کتابهایی در باب ولایتمداری منتشر کرده است. در میان آثارشان بیش از همه مفاهیمی چون مقاومت و جنبشهای آزادیخواه در کنار تفکرات سیاسی اندیشمندان اسلامی چون امام موسی صدر شاخص است.

آقای خلیفه با اشاره به وضعیت اخیر منطقه از انتشار مجموعه کتابهایی در زمینه روشنگری در باب جریانهای تکفیری می‌گوید که خود را خلیفه جهان اسلام می‌دانند  قصد دار الولا آن است که نشان دهد این جریان هیچ نسبتی با اسلام راستین ندارد و ادعاهایشان جز تزویر و افترا و سیاه‌نمایی اسلامی چیز دیگری نیست. آقای خلیفه می‌گوید: «این گروه‌ها باعث شده‌اند که دیگران به مسلمانان به دید انسانهای خشونت‌طلب نگاه کنند.» و آثار نشر او قصدش ارائه تصویری از صفای اسلام است. می‌شود آن را در کتابها دید اگر همت تورق داشته باشید.

از او درباره نمایشگاه کتاب پرسیدم، از حال و هوایش و از ایده‌هایش. آقای خلیفه نمایشگاه کتاب تهران را یک برنامه فرهنگی کلان می‌داند که موفق به جذب همه طبقات اجتماعی مردم ایران شده است و استقبال خوب مردم از نمایشگاه گواه این نکته است. او چنین استقبالی را دال بر فرهنگ والای حاکم بر مردم ایران می‌خواند و معتقد است عشق به کتاب در جامعه ایران وجود دارد.

در قفسه‌ها ناگهان چشمانم به آثار علامه طباطبایی خورد و از او درباره میزان استقبال از این آثار پرسیدم. حسین خلیفه نخست تاکید می‌کند انتشار آثار متفکران دینی ایرانی معطوف به علامه نمی‌شود و دار الولا آثاری از امام خمینی (ره) و مرحوم آیت الله اراکی نیز منتشر کرده است. او کلامش را به سمت امام خمینی (ره) می‌برد و اظهار می‌کند شخصیت بیانگذار جمهوری اسلامی با هویت مردم لبنان گره خورده است؛ چرا که ایشان روش اصیل اسلامی را به آنان بازشناخته است و روش سیر و سلوک خاص امام باید در جهان عرب نشر پیدا کند و این رویه مورد استقبال خوبی نیز قرار گرفته است.

شاید بسیاری از مخاطبان کتاب ندانند که فضای عظیمی از نمایشگاه به کتب عربی اختصاص دارد. سوال بعد خود را از کارهایی پرسیدم که بتوان کتاب در جهان عرب را به مردم ایران معرفی کرد. آقای خلیفه کلامش را به سمت حمایت هدایت می‌کند و معتقد است کتاب عربی نیازمند حمایت مادی و معنوی است و دولت می‌تواند با در اختیار دادن آمار فروش کتابها ناشران عربی را در شناخت بهتر دیدگاه مردم و تمایلات آنان در خرید کتاب قرار دهد. 

مدیر دار الولا تاکید می‌کند برنامه‌های استراتژیکی در وزارتخانه‌های بایستی اجرا شود تا افزایش سرانه مطالعه عمومی اجرایی شود.

جنگ در منطقه دامان عروس مدیترانه را هم گرفته است. لبنان مظهر چاپ کتاب در خاورمیانه است. در این ایامی که بر سر این کشور زیبا رییس جمهوری نیست، از وضعیت نشر پرسیدم. آقای خلیفه این گونه پاسخم داد:«ما در لبنان از دهه 70 تاکنون به عدم ثبات سیاسی عادت کرده‌ایم. بنابراین این مشکلات تاثیری بر وضعیت انتشارات ندارد. کشور ما، کشور بحرانهاست و این بحرانها ما را قوی‌تر کرده است. وضعیت اقتصادی بیش از وضعیت سیاسی بر نشر تاثیر دارد.»

با آقای خلیفه وداع می‌کنم و با این می‌اندیشم که یک ناشر مستقل لبنانی چه بهتر از یک نهاد بزرگ دولتی موفق به نشر آرا و تفکر بزرگانمان شده است و اینجاست که باید مکث و تامل کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده