ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازگشت حرفه‌ای‌ها؛ احیای بچه‌های مسجد

کوروش زارعی کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نشست خبری برنامه‌ها و مشکلات خود در سمت جدید تبیین کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم، نشست رسانه‌ای مدیر دفتر هنرهای نمایشی حوزه هنری که صبح امروز در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد با انتقاد خبرنگاران نسبت به سیاستهای چند ساله حوزه هنری در عرصه تئاتر همراه بود.

کوروش زارعی با تاکید بر اینکه بخش تئاتر در حوزه هنری باید بر اساس اهداف تبین شده حوزه در زمینه هنرهای نمایشی حرکت کند، گفت: راه ما و راه تئاتر کشور یکی است. همه ما یک هدف را در بخشهایی از تئاتر دنبال می‌کنیم. مخالف جریان حرفه‌ای تئاتر کشور نیستیم. قطعاً از افرادی که در حوزه تئاتر حرفه‌ای هستند نیز در جایگاه خودشان استفاده خواهیم کرد و از آنها کمک می‌خواهیم.

کارگردان گروه آیین، با اشاره بر اینکه قصد او در دفتر هنرهای نمایشی، اجراهای حرفه‌ای در سالن‌های مجموعه است، از اندک بودن بودجه این بخش سخن گفت و ابراز امیدواری کرد از نیروهای جوان‌ خوش‌فکر و خوش ایده در کنار هنرمندان حرفه‌ای استفاده شود. وی اذعان داشت: «آغوش ما و همچنین درهای حوزه هنری به روی این دوستان باز است و از آنها می‌خواهم دست من را بگیرند و استدعا می‌کنم دوستانم دست تئاتر حوزه هنری را بگیرد.»

وی همچنین از رسانه‌ها درخواست کرد دست او را بگیرند تا بتواند قدمهای مهمی در این عرصه بردارد. 

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نقبی اقتصاد مقاومتی زد و تاکید داشت با بودجه اندک کنونی باید آثاری روی صحن هبرد که مردم به عنوان ولی نعمتان هنر، کارها را ببینند. وی تصریح کرد بدون حضور مردم کارها هیچ ارزشی نخواهد داشت و باید سعی کرد با کارهایمان پای مردم را به حوزه باز کنیم. او انتقادی نیز به وضعیت تئاتر زد که در آن مخاطب تئاتر خود تئاتری‌های هستند در صورتی که باید برای مردم کار کرد.

وی با اشاره به سفرهای خارجی و تجربه جشنواره‌های جهانی از شیوه‌های جلب مخاطب سخن گفت و افزود:«باید روی بحث مخاطب‌شناسی کار کنیم و این بدان معنا نیست که به سمت سطحی‌نگری پیش رویم.»

کارگردان «مثل ماه برای آسمان» سپس به تبیین برنامه بچه‌های مسجد پرداخت که آن را در پی این جمله امام خمینی (ره) «تئاتر فراتر از منبر است» دانست. وی با تمجید از شعار تئاتر برای همه مرکز هنرهای نمایشی و تلاشهایش، تاسیس دفتر بچه‌های مسجد را بردن تئاتر به دل مردم خواند. وی افزود: «هنوز متدینهانسبت به تئاتر گارد دارند و می‌خواهیم به آنان بگوییم که تئاتر چیز خوبی است و می‌تواند به معضلات شما بپردازد و می‌تواند درمانگر دردهای شما باشد. این ویژگی و رسالت تئاتر است.»

وی در ادامه صحبت‌هایش  به دیدارهای رهبر اشاره کرد و گفت:«در دیدارهایی که با رهبری داشته‌ام بارها اشاره کرده‌اند که در هنرهای نمایشی یکی از مشکلات اصلی و اساسی ما درام است و چقدر زیبا و موشکافانه به نقد ساختار درام ارسطویی پرداخته‌اند و آن را تشریح کرده‌اند. آن چنان که همه حاضرین شگفت‌زده بودند. ایشان در این زمینه استاد هستند،‌اگر می‌گویم استاد به معنای واقعی کلمه است. چطور می‌شود که یک رهبر با تمام دغدغه‌ها و مشغله‌هایی که دارند تا این اندازه در زمینه مطالعات هنری و نمایشی دقیق باشند. استاد که می‌گویم واقعاً ایشان استاد هستند. خیلی‌ها بعد از این جلسه با مقام معظم رهبری از صحبت‌های ایشان مشعوف شده بودند. ایشان خیلی خوب به مقوله هنر می‌پردازد و اشراف دارد.»

زارعی افزود: باید ضرورت دیدن تئاتر را در میان توده مردم لحاظ کنیم تا مردم با خانواده به تئاتر روند و معجزه تئاتر را از نزدیک لمس کنند.

وی در پاسخ با سوال خبرنگار فارس مبنی بر روشن کردن برنامه‌های دفتر نمایشی حوزه اظهار داشت دوست ندارد آدمی باشد که شعار دهد و می‌خواهد متخصص تئاتر باشد. او به دسته‌بندی‌های رایج هنرمندان اشاره کرد و گفت:«نباید گفت این هنرمند از این دسته است وآن هنرمند از آن دسته. تلاش می‌کنیم با حداقل بودجه، اسپانسر تهیه کنیم. در به روی هم هنرمندان باز است تا بتوانیم آن چهره‌ حرفه‌ای را به حوزه هنری بازگردانیم.»

طبق گفته‌های او ایوب آقاخانی به عنوان مسئول پژوهش انتختب شده است و دلیل این انتخاب هنرمند، نویسنده، کارگردان و استاد بودن آقاخانی است که بر وضعیت دانشگاه و دانشجویان اجحاف دارد. او همچنین به یک شورای برای انتخاب اجرا، چاپ متون و بازبینی اشاره کرد و قول داد این افراد از خارج مجموعه حوزه هنری انتخاب شوند.

زارعی درباره تغییرات در مجله صحنه از ایجاد کارکرد مجله خبر داد و گفت:«فصلنامه قبلی کارکرد دانشگاهی داشت و برای بچه‌های شهرستانی کارکردی نداشت. می‌خواهیم بچه‌های شهرستانی بتوانند از مجله بهره برند. خودم را موظف دانستم در حد بضاعتم از تئاتر شهرستان حمایت کنم.»

وی راه‌اندازی کارگاه تولید نمایشنامه در شهرستان‌ها با حضور نمایشنامه‌نویسان شاخص در شهرستان‌‌ها، اجرای نمایش استندآپ توسط امیر کربلایی‌زاده و حمایت از جشنواره آیین - سنتی «تیرینگ» در استان مازندران را دیگر برنامه‌های این دفتر برشمرد.

بازیگر «بینوایان» در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر تشریح برنامه بچه‌های مسجد تاکید کرد قرار نیست از بچه‌های صفر کیلومتر استفاده شود و بچه‌های به کار گرفته می‌شوند که تمایل به حضور در کار تئاتر دارند اما در محفلی جایگاهی ندارند. او این بچه‌ها را کسانی خواند که نه تنها سالنها، بلکه حوزه هنری نیز آن را تحویل نمی‌گیرد.

طبق گفته زارعی  قرار است از ده نمایشنامه‌نویس موفق استانی دعوت شود تا در کنار مشاوران حرفه‌ای به مدت 45 تا 60 روز خروجی چند نمایشنامه داشته باشند و استانها را موظف به اجرای این آثار کنند. وی همچنین از برگزاری رپرتوار تئاتر استانها مطباق سالهای گذشته و در حمایت استانها خبر داد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده