ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیران بدون مشورت روابط عمومی حق مصاحبه ندارند!

رییس شورای سیاست‌گذاری هفته روابط عمومی با اشاره به ویژگی‌های روابط عمومی اظهار کرد: مدیر روابط عمومی باید در تمام جلسات بدون حق رأی حضور داشته باشد. او سخنگو و پاسخگوی سازمان است و مدیران آن سازمان بدون مشورت روابط عمومی حق مصاحبه کردن با هیچ رسانه‌ای را ندارند که متاسفانه این اتفاق در سازمان‌ها نمی‌افتد.

به گزارش بخش رسانه ایسنا، برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» با موضوع روابط عمومی‌ها با حضور سید غلامرضا دینان (استاد دانشگاه و رییس شورای سیاست‌گذاری هفته روابط عمومی) و امیر عباس تقی‌پور (عضو شورای سیاست‌گذاری هفته روابط عمومی) از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش شد.

دینان با بیان اینکه روابط عمومی تنها مختص به فعالین در این عرصه نیست، گفت: داشتن یک روابط عمومی خوب، برخورداری از رفتار مناسب و یک وصل‌کننده خوب است؛ چراکه روابط عمومی یک پل خوب برای وصل شدن دو گروه، نفر و یا سازمان می‌شود. روابط عمومی در ایران توسط مرحوم پروفسور نطقی که به عنوان پدر روابط عمومی ایران شناخته می‌شود در نیم قرن پیش ایجاد شد؛ این کار ادامه پیدا کرد تا زمانی که انقلاب شد و از آنجایی که در آن زمان احساس می‌شد، روابط عمومی دوره پهلوی، روابط عمومی بله قربان‌گو است، دانشکده‌ها تا سال 63 تعطیل شدند.

رییس شورای سیاست‌گذاری هفته روابط عمومی، ادامه داد: در آن سال سران سه قوه به این نتیجه رسیدند که در سازمان‌ها میان سازمان و مخاطبین فاصله‌ای به وجود آمده و به وصل‌کننده‌ای نیاز است؛ بنابراین سمیناری با عنوان «بررسی حضور روابط عمومی و ضرورت آن» برگزار کردند و بعد از سه روز به این نتیجه رسیدند که روابط عمومی ضرورت واقعی یک جامعه است و نبود آن، مشکلاتی را برای جامعه و سازمان‌ها ایجاد می‌کند.

دینان به قطعنامه سیمنار اشاره و خاطرنشان کرد: طبق این قطعنامه باید باکس روابط عمومی در تمام سازمان‌ها ایجاد شود و حکم روابط عمومی را باید رأس هرم امضا کند و در آن، عنوان مشاور و مدیر روابط عمومی قید شود. واژه مشاور، اهمیت زیادی دارد یعنی اینکه آگاهی‌ فردی که در روابط عمومی قرار می‌گیرد باید از مخاطبان و موضوعات دیگر، بیشتر از مدیریت باشد؛ در این صورت او می‌تواند به مدیریت اطلاعات دهد تا او نیز تصمیمات درستی بگیرد.

کاظمی دینان

او با اشاره به ویژگی‌های مدیر روابط عمومی، افزود: مدیر روابط عمومی باید در تمام جلسات بدون حق رأی حضور داشته باشد؛ او سخنگو و پاسخگوی سازمان است و مدیران سازمان بدون مشورت روابط عمومی حق مصاحبه کردن با هیچ رسانه‌ای را ندارند که متاسفانه این اتفاق در سازمان‌ها نمی‌افتد.

دینان درباره عملکرد ضعیف روابط عمومی‌ها و علت آن توضیح داد: نیروهایی که در جایگاه روابط عمومی قرار گرفته‌اند، نیروهای کارآمد و متخصص نیستند؛ البته مدیران سعی می‌کنند از افرادی استفاده کنند که جایگاه روابط عمومی را بشناسند، زیرا روابط عمومی رکن اصلی موفقیت یک سازمان است. در حقیقت مدیر روابط عمومی، یک سازمان را مدیریت می‌کند. واقعیت این است تعداد بسیار کمی در جایگاه واقعی روابط عمومی قرار دارند؛ خیلی از روابط عمومی‌ها حتی به مسائل روز تکنولوژی وارد می‌شوند. چند روز پیش یک نشریه‌ای از یک سازمان آمد، وقتی نگاه کردم دیدم 13 بار از عکس مدیر استفاده کرده‌اند و حتی روی جلد عکس سه در چهار مدیر را استفاده کرده بودند. برای مدیر روابط عمومی آن سازمان یادداشت نوشتم و گفتم شما فقط دارید با این کار از مدیرتان که شما را سر کار گذاشته است، تشکر می‌کنید.

در ادامه امیر عباس تقی‌پور - عضو شورای سیاست‌گذاری هفته روابط عمومی -، روابط عمومی را به دو دوره تاریخی دسته‌بندی و بیان کرد: از 65 سالی که روابط عمومی در کشورمان قدمت دارد و از شرکت نفت آغاز شد، روابط عمومی‌ها به دو دوره زمانی قبل از ورود فناوری‌های نوین اطلاعات و بعد از ورود فناوری‌ها تقسیم می‌شوند. قبل از ورود فناوری‌ها، روابط عمومی مرحله نوزادی و کودکی خودش را سپری می‌کند و تولید علم،حداقلی است و بیشتر منابع ترجمه است؛ روابط عمومی بیشتر یک سویه است در حالی که منطق ایجاد واحدهای روابط عمومی دو سویه بودن است.

عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی به ویژگی‌های دوران قبل از ورود فناوری اشاره کرد و گفت: در آن زمان روابط عمومی‌ها تخصصی نبود و شاهد به کار گیری افراد غیر متخصص در روابط عمومی‌ها بودیم. انتظارات از روابط عمومی‌ها بسیار سطح پایین و در حد چسباندن پوستر و برگزاری مراسم ختم و شادی بود. این مسائل باعث شد تا روابط عمومی خیلی جدی گرفته نشود، در حالی که باید از تمام فعالان روابط عمومی در آن دوره تشکر کنیم و به زحمت‌شان ارج نهیم.

او به ورود فناوری در کشور از اوایل دهه 70 اشاره و اظهار کرد: از سال 72 برای اولین بار، امکان اتصال به شبکه جهانی اینترنت برای روابط عمومی‌ها فراهم شد و به نظر می‌رسد در آن برهه شرایطی ایجاد شود که روابط عمومی‌ها، عقب ماندگی‌های تاریخی خودشان را جبران کنند. تخصصی شدن روابط عمومی، عمیق‌تر شدن تولیدات علمی در این زمینه، دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر به منابعی که روابط عمومی‌ها نیاز داشتند تا بر اساس آن منابع زمینه رشد و ارتقاء خودشان را به دست بیاورند و همچنین سرعت انتقال پیام و احتمالا دقت آن نیز افزایش یافت.

تقی‌پور تخصصی‌تر و مهارتی‌تر شدن کارشناسان روابط عمومی را مهمترین دستاورد ورود فناوری به این حوزه دانست و اضافه کرد: فکر نمی‌کنم مدیری به خودش اجازه دهد که فرد غیر ماهر و غیر متخصصی در زمینه روابط عمومی را در راس اداره یک واحد در سازمان‌اش به خدمت بگیرد.

به گزارش ایسنا، برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت‌وگو مراجعه کنند.

امیر عباس تقی پور

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده