ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

باغ گل زینتی لاهیجان به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیک گیاهی می تواند به مرکز مهم تحقیقی و گردشگری منطقه تبدیل شود.

باغ گل و گیاهان کشاورزی و زینتی لاهیجان به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیک گیاهی می تواند به مرکز مهم تحقیقی و گردشگری منطقه تبدیل شود.

 زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر


 

این باغ با وسعت 54 هکتار یادگار کاشف السلطنه پدر چای ایران است که چون بهشتی خرم و دلپذیر در شهر گردشگر پذیر لاهیجان در استان گیلان قرار دارد. وجود انواع درختان قدیمی مانند کافور، ارگانیک، گرینکو، توده ژئوپلاست کامیلیا و خیزران (گیاه بامبو) به این باغ، زیبایی فوق العاده ای بخشیده است و قرار گرفتن آن در کنار تله کابین لاهیجان چشم اندازی سحر انگیز از فراز آسمان به آن بخشیده است.

این در حالی است که مسافران استان گیلان که به شهر لاهیجان سفر می کنند از زیبایی های این باغ بی اطلاع اند. با اینکه اولین دفتر سازمان چای از زمان کاشف السلطنه '1279 هجری شمسی' هنوز در داخل این باغ خود نمایی می کند و اولین بوته های چای وارداتی از هندوستان توسط این شخص از این باغ به جاهای دیگر ترویج شده و امروز هزاران خانوار از راه کشت چای ارتزاق می کنند ولی 18 هکتار باغ چای این مرد بزرگ در گوشه هایی از این باغ بزرگ به صورت متروکه رها شده است.

 زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان کشاورزی لاهیجان از سال 1306 هجری شمسی در این باغ تاسیس شده و از قدیمی ترین ایستگاههای تحقیقاتی کشاورزی کشور محسوب می شود و تحقیقات و تکثیر بسیاری از محصولات کشاورزی گیلان از قبیل برنج، چای، سبزی، صیفی، بادام زمینی و گیاهان میوه دانه دار و هسته دار در این باغ انجام شده است.

از دیگر ویژگی های این باغ وجود 18 هکتار باغ چای، 12هکتار نهالستان، کلکسیون درختان میوه های دانه دار، شش هکتار بامبو (خیزران) و بیش از یک هکتار استخر ذخیره آب است. این باغ اولین مرکز تحقیقاتی محسوب می شود که توانسته است بسیاری از گل ها از جمله گل سوسن چلچراغ را تکثیر و به صورت گلخانه ای عرضه کند.

هم اکنون تحقیقات مربوط به درختان میوه دار و هسته دار در این ایستگاه به مورد اجرا گذاشته شده و ارقامی که در منطقه قابلیت کشت داشته باشند توسط این ایستگاه معرفی می شوند.

زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان گفت: فعالیت این ایستگاه از سال 1374 هجری شمسی به عنوان مرکز تحقیقات گل و گیاهان زینتی مصوب شد که تا کنون تکثیر محصولاتی مانند گلابی بومی (خوج محلی)، ازگیل، ازگیل ژاپنی، تمشک و انگور فرنگی جزو فعالیت های تحقیقاتی این ایستگاه بوده است و هم اکنون تنها کلکسیون منحصر به فرد گلابی بومی کشور در این ایستگاه نگهداری می شود.

'سیدعبدالله میرحسینی مقدم' خواستار حمایت مسوولان از طرح توسعه این باغ شد و افزود: برخی گیاهان نایاب و یا کمیاب در این باغ نگهداری می شوند و بخش هایی از این باغ به عنوان جایگاه کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته است.

 زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

وی تاکید کرد: گیاهان دانه دار و هسته دار در این باغ به عنوان ژن گیاهی نگهداری می شوند و این باغ به عنوان بهترین ژن پلاست خوج (گلابی محلی) محسوب می شود و هم اکنون محققان این باغ در حال جمع آوری کلیه گیاهان و درختچه های بومی از قبیل ازگیل و توده های پراکنده گیاهی اقلیم گیلان هستند و تکثیر گیاه تمشک بدون خار یکی از کارهای مهم تحقیقاتی این مرکز است.

 زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

وی اظهار داشت: طرح هایی نظیر بررسی زیست شناسی مقدماتی تاثیر سوسک روی گیاه سوسن چلچراغ در شرایط آزمایشگاهی، بررسی خصوصیات بیواکولوژی قارچ عامل بیماری، ارزیابی چند قارچ کش روی قارچ بیماری سفیدک پودری شمشاد، بررسی قابلیت های گونه های گلابی ایران، شناسایی، جمع آوری و انتخاب ژنوتیپ برتر ازگیل، مقایسه عملکرد کیفیت و برخی خصوصیات مهم ژنوتیپ های بادام زمینی استان گیلان و بررسی اثر کمپوست آزولا و کاه برنج در بستر کشت گلدانی بر دو گیاه برگ زینتی در این ایستگاه در دست اجراست.

 زیباترین باغ گل در لاهیجان+تصاویر

میرحسینی مقدم اظهار داشت: از این باغ که در جوار تله کابین معروف لاهیجان قرار دارد می توان به صورت چند منظوره گردشگری، تحقیقاتی و کشاورزی زیر نظر بخش دولتی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: با پنج میلیارد ریال اعتبارات اولیه می توان این باغ را برای این اهداف مهم آماده کرد.

ایرنا

اخبار مرتبط:

تصاویر بینظیر از باغ اروپا یا پارک سلطنتی گل در هلند

تصاویر/منحصربه فردترین باغ گل خانگی در تبریز

معروف ترین باغ و جشنواره گل جهان کجاست؟+تصاویر

تصاویر بی بدیل از باغ اروپا یا پارک سلطنتی گل در هلند

زیباترین باغ های دنیا +تصاویر

[ منبع این خبر سایت نیک صالحی-گردشگری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نیک صالحی-گردشگری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده