ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک استاد رسانه: حلقه ارتباط مخاطب با صدا و سیما گم شده است

مصطفی محمودی استاد ارتباطات و رسانه در دانشگاه آزاد در گفت وگو با خبرنگار حوزه صدا و سیمای ایرنا، درمورد تغییرات اخیر این سازمان افزود: مشکل سازمان صدا و سیما با تغییر مدیریت حل نمی شود، تعویض مدیریت می تواند مسکن موقت برای سازمان باشد که ممکن است به طور موقت برای برهه محدود جواب دهد و می تواند مضر هم باشد، اما در نهایت چاره ساز نیست.
وی ادامه داد: ابتدا مشکل ساختاری صدا و سیما مطرح است که بسیار فربه شده، یکی از دلایلی که مدیر قبلی سعی کرد ساختار را کوچک کند؛ اما به هر دلیلی موفق نشد، همین بود. این ساختار نه تنها نمی تواند حرکت رو به جلو داشته باشد؛ عامل مهم توقف ایده، اندیشه و فعالیت های صدا و سیماست.
این منتقد رسانه افزود: بسیاری از سازمان های مشابه و صدا و سیماهای مشابه با ساختار جمع وجورتر و ایده های بیشتری فعالیت می کنند که این اولین مشکل صدا و سیماست.
محمودی، دومین مانع در موفقیت صدا و سیما را اجرایی دانست و گفت: رییس صدا و سیما بیشتر عامل اجراست تا سیاستگذار و تعدد مراکز و افرادی که باید تصمیم بگیرند و هر کدام دنبال سهم از صدا و سیما هستند؛ مشکل دیگر عقب ماندن صدا و سیماست.
وی افزود: از همه مهم تر و نکته سوم سیاست گذاری هایی است که در برنامه سازی های رادیو و تلویزیون خود را نشان می دهد و خلاف جهت میل و علاقه عامه مردم است. به این دلیل مردم به شبکه های ماهواره ای میل پیدا می کنند.
محمودی اظهار کرد: محدودیت های برنامه سازی به لحاظ اخلاقی، شرعی و عرفی در رادیو و تلویزیون ما عامل مهم از دست دادن مخاطب نیست. بلکه مهم این است که حلقه ارتباط صدا و سیما با عامه مخاطبان گم شده و به این دلیل مخاطب میل کمتری به سمت استفاده از برنامه های رادیو و تلویزیون دارد.
وی به آمار روابط عمومی صدا و سیما از اسقبال از برنامه های نوروزی این سازمان اشاره کرد و گفت: این آمار معنی دار است؛ مردم از سه برنامه ویژه عید استقبال کردند که مختص یک شبکه بود، اما ویژگی های مشترک داشت که به نوعی پل ارتباطی فروریخته یا حلقه گمشده ارتباط مردم با صدا و سیماست.
منتقد تئاتر و سینما خاطرنشان کرد: فعالیت رسانه باید بازتعریف شود؛ سوگیری و جهت گیری رسانه به نفع یا ضرر یک جریان سیاسی خاص، آسیب اول و اصلی را به رسانه
می زند. صدا و سیما نباید نسبت به جریان های سیاسی داخل کشور سوگیری داشته باشد؛ چه موافق و چه مخالف. با کمال بی طرفی باید عمل کند و جریان ساز باشد.
« اما صدا و سیما جریان ساز نیست و جریان سازی در تفکر و اندیشه و برنامه سازی دیده نمی شود».
وی درمورد مفید یا مضر بودن استعفای سرافراز برای عملکرد صداوسیما تصریح کرد: اگر روند طی شده در 18 ماه حضور سرافراز را بررسی کنیم شاید این نوع مدیریت در میان یا بلندمدت جواب می داد و باید ارزیابی می شد و لازمه اش این بود که وی بر سر کار بماند. اما اگر ملاک ارزیابی همین 18 ماه باشد؛ با توجه به برنامه ها، رویدادها و اتفاقاتی که در عرصه مدیریتی افتاد، باید گفت که سرافراز موفق نبوده است.
برترین منتقد تئاتر کشور (1390) افزود: برای جلوگیری از ریزش مخاطب به عنوان رسالت اصلی سازمان، توجه به خواست مخاطب یا همان عنصر مفقوده در حوزه مدیریت رسانه صدا سیما، می توان برنامه هایی ساخت که صرفا برنامه مفرح باشند؛ شاید از نظر من به عنوان یک منتقد سینما و تئاتر این برنامه ها ویژگی های والای هنری و ساختاری نداشته باشند؛ اما در گذشته چنین برنامه هایی داشتیم که باعث می شد مخاطب میلیونی اقبال نشان دهد و شبکه های ماهواره ای زمان برنامه خود را تغییر می دادند.
وی بزرگ ترین مشکل صدا وسیما را برنامه سازی دانست و گفت: چرا برنامه ویژه سال تحویل دنبال درآوردن اشک مخاطب باید باشد؟ در صورتی که در همان لحظات شبکه های ماهواره ای معاند شادترین برنامه های خود را پخش می کنند.
مصطفی محمودی پژوهشگر و مدرس ارتباطات رسانه در دانشگاه آزاد، دبیر اتحادیه ویدئو رسانه (از 91) کارشناس چندین برنامه رادیویی و تلویزیونی و منتقد تئاتر و سینماست.
محمد سرافراز بعد از 18 ماه مسئولیت سازمان صداوسیما، هفته گذشته از مقام خود کنار رفت و مقام معظم رهبری عبدالعلی علی عسگری را چهارشنبه گذشته (22 اردیبهشت) به جانشینی وی گماشت.
فراهنگ**9157**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده