ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دستیار رئیس جمهوری روسیه: آینده روابط فرهنگی مسکو و تهران روشن است

شویدکوی پس از بازگشت به مسکو از تهران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تجربه شرکت روسیه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان مهمان ویژه را ارزشمند خواند.
وی گفت: همکاری های فرهنگی ایران و روسیه چشم انداز خوبی برای توسعه دارد و برنامه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران این واقعیت را به آشکارا اثبات کرد.
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور فرهنگی و بین المللی در این رابطه به علاقه مندی ناشران ایرانی و روس به آثار ادبی دو کشور اشاره و آن را عامل مهمی در چاپ و انتشار کتاب های ادبی دو کشور به زبان فارسی و روسی عنوان کرد.
وی در همین حال با بیان ناکافی بودن شناخت مردم ایران و روسیه از ادبیات معاصر دو کشور، گفت: در روسیه اکثرا شناخت کافی از ادبیات معاصر ایران ندارند و بیشتر ایرانیان هم فقط به ادبیات کلاسیک روسی توجه دارند.
وی ادامه داد: بسیاری در ایران با بزرگان ادبی روس همچون داستایوفسکی، چخوف، تولستوی و آثار این مفاخر ادبی آشنا هستند، اما بین مردم عادی هیچ شناختی از نویسندگان معاصر روس وجود ندارد و فقط شمار اندکی از کارشناسان می توانند این دسته از نویسندگان روسی و آثار آنها را نام ببرند.
دستیار رییس جمهوری روسیه در ادامه بر لزوم تلاش متقابل مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی دو کشور برای تغییر این وضعیت و آشنایی متقابل از نویسندگان و ادیبان و آثار آنها تاکید کرد.
شوید کوی به روابط بین جوانان ایران و روسیه در عرصه های انسانی به عنوان بخش مهمی از همکاری های فرهنگی دوجانبه اشاره کرد و توسعه این روابط به ویژه در عرصه فیلم و سینما را مهم شمرد.
وی که سال ها وزیر فرهنگ روسیه بوده است، در مورد سینمای ایران نیز گفت: آثار سینمایی کارگردانان ایرانی در جهان مشهور و شناخته شده است و در جشنواره های بین المللی در سال های اخیر حضور فعال و گسترده داشته اند که این موفقیت در دیدار با طرف های ایرانی بررسی شد.
دستیار رییس جمهوری همچنین در جریان حضور در ایران مذاکراتی را با مقام های ایرانی برای تحرک بخشی بیشتر در روابط فرهنگی انجام داد.
در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که پس از 10 روز فعالیت روز شنبه در شهر آفتاب به کار خود پایان داد، هیات فرهنگی و انتشاراتی روسیه به عنوان مهمان ویژه با عرضه یک هزار و 247 عنوان کتاب در فضایی به مساحت حدود 300 متر مربع فعالیت کردند.
در هیات روسی پنج مقام این حوزه، شش مسئول برگزاری و مدیریت غرفه و 30 نویسنده و ناشر روس حضور داشتند.
برگزاری بیش از 30 نشست و میزگرد، 15 برنامه همکاری دانشگاهی و با مراکز فرهنگی داخلی همراه اجرای برنامه از سوی گروه موسیقی روسی اتاوا یو در داخل و بیرون نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از برنامه های 10 روزه روسیه در این نمایشگاه بود.
اروپام*391**1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده