ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آبستراکسیون علیه طرح بانکداری بدون ربا

غلامرضا مصباحی‌مقدم از طراحان و حامیان اصلی طرح بانکداری بدون ربا بود.

به گزارش اقتصادنیوز، هفته گذشته بود که نمایندگان مجلس طبق اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب طرح عملیات بانکی بدون ربا را به کمیسیون اقتصادی مجلس سپردند تا روند نهایی شدن آن سرعت بیشتری بگیرد. طرحی که غلامرضا مصباحی‌مقدم، نماینده اصولگرای تهران، آن را در مجلس پیگیری کرده و دیگر نمایندگان همراه وی هم طبق اصل ۸۵ تصمیم‌گیری در مورد آن را به کمیسیون اقتصادی سپرده بودند.

اما آبستراکسیون نمایندگان مخالف در کمیسیون اقتصادی، این طرح را از دستور کار خارج کرد. این خبر را رحیم‌ زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد و گفت: جلسه عصر دیروز کمیسیون اقتصادی که در مورد بررسی طرح عملیات بانکی بدون ربا بود به دلیل حضور نیافتن مخالفان این طرح به حد نصاب نرسید؛ لذا طرح عملیات بانکی بدون ربا از دستور کار خارج شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما البته موضع خود را نیز در این باره مشخص کرد: در بحث اقتصاد موضوعی به نام «هزینه فرصت از دست رفته» داریم؛ طرح عملیات بانکداری بدون ربا یک فرصت بود، ولی عده‌ای که مخالف این طرح بودند در جلسه عصر دیروز کمیسیون اقتصادی حاضر نشدند و این جلسه به حد نصاب نرسید.

به گفته او در جلسه دیروز «دو سوم اعضای کمیسیون در جلسه حاضر نشدند.» اتفاقی که عملا به معنای آبستراکسیون مخالفان طرح بانکداری بدون ربا برای مقابله با تصویب آن در روزهای باقی مانده از عمر مجلس نهم است. آبستراکسیون (نصاب‌شکنی) عدم حضور عمدی گروهی از نمایندگان مجلس در هنگام رأی‌گیری، به‌قصد از اکثریت انداختن مجلس و جلوگیری از تصویب یک لایحه یا طرح است.

به عبارتی در حالی که عده‌ای از نمایندگان موافق این طرح با تصویب طرح ۸۵ قانون اساسی بررسی این موضوع را در حیطه اختیار خود قرار داده بودند، عده‌ای دیگر با عدم حضور عمدی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس مانع رای‌گیری و تصویب طرح عملیات بانکی بدون ربا شدند. طرحی که دولت هم مخالف آن بود.

طرح عملیات بانکداری بدون ربا با واکنش رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی مواجه شده بود. حسن روحانی در نطقی در سفر اخیر خود به کرمان، نمایندگان مجلس را به پرهیز از تصمیمات سریع و شتابزده توصیه کرد و گفت: از نمایندگان محترم مجلس خواهش می‌کنم از تصمیمات سریع و شتابزده دوری کنند. اصل ۸۵ قانون اساسی مربوط به امور ضروری است، بنابراین اقدام این عده از نمایندگان به مصلحت مجلس و کشور نیست. ولی‌الله سیف هم در نامه‌ای به علی لاریجانی خواستار توقف طرح بانکداری بدون ربا شده بود.

بهروز بنیادی، نماینده راه یافته به مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشمر بردسکن خلیل‌آباد در گفت‌‌وگو با اقتصاد‌نیوز گفته بود: دولت و بانک مرکزی این طرح را قبول ندارند و احتمالاً مسکوت خواهد ماند چون ایرادهای زیادی برآن وارد است. دلیل نامه‌نگاری سیف با علی لاریجانی هم طرح انتقادات وارده بر این طرح است.

اما در حالی که سیف از یک سو خواستار توقف طرح شده بود و برخی از نمایندگان مخالف دولت خواستار تصویب سریع آن، نمایندگان دیگری کار را یکسره کرده و با عدم حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی طرح را از بررسی خارج کردند.

با خروج طرح بانکداری بدون ربا از دستور کار مجلس، این دومین طرح مجلسی‌هاست که نقش بر آب می‌شود. صبح دیروز هم علی‌رغم همه اصرارهای غلامرضا مصباحی‌مقدم در صحن علنی مجلس برای تصویب فوری برنامه ششم توسعه در مجلس نهم، علی لاریجانی صراحتا اعلام کرد این مجلس وقت بررسی برنامه ششم توسعه را ندارد و آن را رسما به مجلس دهم موکول کرد.

[ منبع این خبر سایت الف-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده