ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

علیزاده: از امروز مثل یک قهرمان المپیک تمرین می‌کنم

به گزارش مشرق، کیمیا علیزاده در مسابقات کسب سهمیه المپیک به مدال طلا دست یافت و توانست با شایستگی سهمیه بازیهای المپیک ریو 2016 را بدست آورد.

کیمیا علیزاده، تنها دختر المپیکی تکواندو که در وزن 57- کیلوگرم مبارزه خواهد کرد، با کسب اولین مدال طلای نوجوانان جهان، اولین طلای المپیک نوجوانان، اولین مدال مسابقات جهانی بزرگسالان و اولین مدال مسابقات گرندپری، کارنامه ورزشی‌اش پر از ثبت اولین‌هاست و حالا به نظر می‌رسد پنجمین مدال تاریخی‌اش را می‌تواند در المپیک ریو ثبت کند.
 

کیمیای تکواندو ایران در خصوص برنامه‌هایش تا المپیک و اهدافش در ریو صحبت کرد که در ادامه می‌خوانید:

* همان‌طور که قولش را داده بودی با خوش‌رنگترین مدال، سهمیه المپیک ریو را بدست آوردی؟


- خدا را شکر که از این میدان سربلند بیرون آمدم و توانستم با مدال طلای مسابقات کسب سهمیه، مجوز حضور در بازیهای المپیک ریو 2016 را کسب کنم.


* این رقابت‌ها آخرین فرصت کسب سهمیه المپیک بود، همین موضوع کار را سخت نکرده بود؟


- چرا، دقیقا همینطور است. فکر کنید مدت‌ها در اردو هستی و بعد یک لغزش کوچک در این مسابقات تاوان بسیار سنگینی برایت داشته باشد و آن هم از دست رفتن المپیک!

من تا یک‌ماه قبل از مسابقات کسب سهمیه المپیک که در فیلیپین برگزار شد تمام برنامه‌ریزی‌ام مدال در المپیک بود اما یک‌ماه مانده به مسابقات ذهنیتم را تغییر دادم، گفتم من باید اول سهمیه را بگیرم که بعد به حضور در المپیک و کسب مدال در این آوردگاه مهم فکر کنم! برای همین هم تمام تمرکزم شد، حضوری موفق در رقابت‌های کسب سهمیه.


* در مبارزه اول با اندونزی، در ابتدای مسابقه کارَت گره خورد!


- به خاطر شیوه برگزاری رقابت‌ها بود. بیشتر از 40 دقیقه کمیته برگزاری ما را سرگردان نگاه داشته بود و زمان مبارزه‌ام دائما تغییر می‌کرد. برای همین هم بدنم سرد شده بود که راند اول صفر-صفر بازی به اتمام رسید. از راند دوم به نوعی بدنم راه افتاد و در همان راند دوم هم 19 امتیاز گرفتم و مبارزه تمام شد.


* مبارزه دوم برای تو بسیار مهم بود، باید از سد نپال می‌گذشتی تا سهمیه المپیک ریو 2016 را بدست آوری!


- دقیقا همینطور است. این مبارزه بسیار حساس بود. به هرحال شما 6 دقیقه مبارزه داری و زحماتت قرار است در همین 6 دقیقه به ثمر بنشیند. واقعا این رقابت‌ها با اینکه از نظر فنی به پای رقابت‌های گرندپری و جهانی نمی‌رسید اما از نظر روحی-روانی بسیار سنگین بود. در پیکار با نماینده نپال سعی کردم بازی را مدیریت کنم چراکه بعد از اینکه از او پیش افتادم، فقط به فکر آسیب زدن بود. ضمن اینکه من در این مسابقات آسیب‌های کهنه داشتم.


* تو با برد برابر نپال سهمیه المپیک ریو را کسب کردی! چرا انقدر اصرار به کسب مدال طلای این رقابت‌ها داشتی؟


- خیلی‌ها به دنبال این بودند تا عملکرد من را آنالیز کنند و من نمی‌خواستم نقطه ضعفی به حریفانم یا دیگر نفراتی که مبارزاتم را می‌دیدند، بدهم. برای همین هم تمام تلاشم را کردم تا با مدال طلا برگردم. در فینال با نماینده تایلند رقابت‌ داشتم تا 20 ثانیه آخر هم عقب بودم اما شرایط را برگرداندم و امتیاز برتری را از این بازیکن گرفتم.


* می‌شود گفت آسیب و قضاوت بد داوران، برروی عملکردت در فینال مسابقات کسب سهمیه تاثیر گذاشته بود و برای همین هم بازی گره خورده بود؟


- این‌ها از نظر من بهانه‌تراشی است و من تا امروز در این خصوص صحبت نکرده‌ام. خدا را شکر که در بیست ثانیه‌ پایانی با راهنمایی‌های مربی‌ام در آن بازی، توانستم بازی را برنده شوم.

ببینید در مسابقات گرندپری منچستر وقتی من با «جید جونز» مبارزه کردم دو امتیازی که حریف انگلیسی از من گرفت، با خطا بود! اما من تا به امروز در هیچ یک از مصاحبه‌هایم این موضوع را نگفتم. من در آن روز قبول کردم که باخته‌ام و من باید تلاشم را بیشتر می‌کردم تا آن اشتباهات داوری تاثیری برروی عملکردم نداشته باشد اگر «جید» در آن بازی دو امتیاز به ناحق از من گرفت، من باید با اختلاف او را شکست می‌دادم که آن دو امتیاز تاثیری در نتیجه بازی نداشته باشد، در المپیک هم همه می‌دانند که سیاست چقدر حاکم است و داوری‌ها تاثیرات بسیار واضحی برروی نتایج دارد! اما به هرحال من با اگاهی به این موضوع به خودم می‌گویم اگر هدف، کسب مدال در المپیک است باید بطور کل داوری و تاثیراتش را فراموش کنم.

در خصوص آسیب دیدگی هم باید بگویم، وقتی هدفی بزرگ برای خودت ترسیم می‌کنی برای رسیدن به آن، باید خیلی از مشکلات را هم تحمل کنی. من یکسری آسیب‌های کهنه داشتم اما این دلیل نمی‌شود که بیایم و بخواهم بهانه‌تراشی کنم و این‌ها را دستاویزی برای عملکردم قرار دهم. کیمیا علیزاده می‌توانست در فینال این رقابت‌ها عملکرد بهتری داشته باشد. حالا باید تلاشم را بیشتر کنم تا در مسابقات آتی هیچ‌یک از این مسائل برروی عملکردم تاثیری نگذارد. من با تمام شرایطی که داشتم و آسیب‌هایی که واقعا اذیتم می‌کرد و از مسابقات قبل با من همراه بود، فعل خواستن را در رقابت های کسب سهمیه المپیک صرف کردم و تمام تلاشم را برای گرفتن نتیجه‌ای مطلوب به کار بستم و خدا را هزاران مرتبه شکر می‌کنم که توانستم در این رقابت‌ها سربلند باشم. حالا هدف من المپیک است و از امروز برای رسیدن به خوش‌رنگترین مدال المپیک تمرین می‌کنم.


* بعد از بازگشت از فیلیپین آسیب‌هایت را مداوا کردی؟


- همینطور است، از زمانیکه به ایران بازگشتم. روزانه 5 ساعت فیزیوتراپی انجام دادم و بعد از ظهرها نیز تمریناتی که پزشک گفته بود را انجام می‌دادم تا روند درمانم با سرعت بیشتری طی شود و آماده شروع تمریناتم باشم.


* و بالاخره از امروز تمریناتت را شروع کردی!


- واقعا تشنه تمرینات هستم. انگیزه‌ام بسیار زیاد است و می‌خواهم هرروز، مثل یک قهرمان المپیک تمرین کنم. وقتی که برای کسب سهمیه المپیک آماده می‌شدم همیشه بعد از تمرینات از خودم می‌پرسیدم آیا مثل ورزشکاری که می‌خواهد در مسابقات کسب سهمیه مدال طلا بگیرد، تمرین کرده‌ام؟ و از امروز بعد از هر تمرین هرروز از خودم می‌پرسم آیا مثل یک قهرمان المپیک تمرین کرده‌ام؟ و مطمئن باشید واقعا تمام توانم را در تمریناتم به کار می‌بندم. چراکه هیچ زمانی شرایط برایم اینطور مهیا و آماده نبوده است. من این‌روزها از نظر روحی واقعا صد در صد هستم و می‌خواهم بهترین عملکردم را در المپیک به نمایش بگذارم.


* و این بهترین عملکرد چه چیزی است؟


- این مسابقات با تمامی مسابقات متفاوت است. مطمئن باشید کیمیای اصلی را در المپیک ریو خواهید دید و بهترین مبارزاتم را در شیاپ‌چانگ ریو انجام می‌دهم.


* کیمیا علیزاده نمی‌خواهد تنوع تکنیکش را بیشتر کند؟


- صد در صد همین‌طور است. به امید خدا در برزیل از لحاظ تکنیکی 100 می‌شوم طوریکه در هر لحظه از مبارزه و هر زمان که مربی ام به من گفت، بتوانم آن حرکت را اجرا کنم. خودم هم می‌دانم که در مبارزات قبلی استراتژی نداشتم اما المپیک میدان کوچکی نیست و به همراه‌ مربی‌ام برای تک تک مبارزاتم استراتژی و برنامه خواهیم داشت و ان‌شاءالله دست پر به آوردگاه المپیک خواهم رفت.


* تو جزو کم‌تجربه‌های المپیک هستی؟


- من در هشت ‌ماهی که در اردوی رده‌سنی بزرگسالان بودم. حضور در مسابقات جهانی و گرندپری‌ها را تجربه کردم که واقعا موثر بود. قبلا هم گفته بودم که گرندپری‌ها روح ورزشکاران را بزرگ خواهد کرد. من در همین چند مسابقه درس‌های بزرگی گرفتم و ان‌شاءالله که از تجربیات این مسابقات در المپیک نهایت استفاده را خواهم برد و بتوانم باعث سرافرازی پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران شوم.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X