ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زندان تبریز هرچه سریع تر منتقل شود ضرورت حمایت از سمن ها

به گزارش خبرنگار مهر، سعید شبستری ظهر دوشنبه در جلسه امور کارگروه بانوان استانداری اظهار داشت: حقوق کودک هم در قوانین جمهوری اسلامی و هم در آموزه های دینی مورد تاکید قرار گرفته که همین موضوع ما را تشویق به رعایت حقوق آن ها می کند و در این راستا برنامه های دستگاه های مختلف باید با جدیت دنبال شود.

وی با اشاره ای به استفاده از پتانسیل و ظرفیت سازمان های بین المللی در زمینه حقوق کودکان گفت: البته در این زمینه جمهوری اسلامی را یکی از کشورهای توسعه یافته و متعالی می دانند چرا که توسعه فرهنگی که در این کشور وجود دارد کمتر از کشورهای دیگر نیست.

شبستری افزود: امروز افتخار ما این است که در استانی زندگی می کنیم که فاقد معتاد متجاهر است که در این راستا در این دولت مراکزی تحت عنوان مرکز ماده ۱۶ ساخته شده و تمامی معتادان را آن جا اسکان دادیم و البته در کنار آن مراکز حرفه آموزی نیز ایجاد کرده ایم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ادامه داد: امروز در مرحله ای هستیم که آسیب های اجتماعی جدی بوده و به عنوان یک بحران مطرح است که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با مسئولان در رابطه با پیشگیری از آسیب های اجتماعی تذکراتی داده اند.

کودکان طلاق در معرض خطر جدی هستند

وی یکی از مهم ترین گروه های در معرض خطر را کودکان طلاق دانسته و گفت: همچنین کودکانی که ماحصل اعتیاد هستند و یا فرزندان زندانیان نیز از اقشار آسیب پذیر هستند که گاه مجبورند برای تامین معیشت خانواده تبدیل به کودکان کار می شوند.

شبستری با اشاره ای به تعداد کودکان تحت حمایت بهزیستی نیز گفت: هم اکنون ۲۸۰ کودک در سازمان های بهزیستی  و ۷۰ در شیرخوارگاه های استان تحت مراقبت هستند که اکثریت آن ها را کودکان بدسرپرست تشکیل می دهد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار افزود: بحث طلاق برای ما معضل بزرگی است هر چند آمار طلاق در استان ما نسبت به دیگر استان ها کم است و ۸۰۱ خانواده که در شرف طلاق بودند با مشاوره به زندگی خود بازگشتند.

وی با تاکید بر جلوگیری از روند بی سوادی در کشور گفت: هیچ کس نباید به خاطر مشکلات اقتصادی و دور بودن از مراکز آموزشی از تحصیل باز بماند تا بدین وسیله میزان باسوادی را در استان بالا ببریم چرا که امروز در دنیا یکی از شاخصه مهم توسعه را انسان سالم و آموزش دیده می دانند.

زندان تبریز هر چه سریع تر منتقل شود

شبستری همچنین در بخشی از سخنان خود با تاکید بر مساله انتقال زندان تبریز گفت: باید سریعا نسبت به انتقال زندان اقدام شود و در این دولت این وظیفه را باید اجرایی کنیم تا فضای مناسبی باید برای زندانیان داشته باشیم چرا که زندانی که سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد مکان مناسبی نیست.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ادامه داد: همچنین نباید در مسائل مربوط به کودکان نقش سازمان های مردم نهاد را فراموش کنیم و این سازمان ها نیز باید فعال شده و از نهاد های  مربوطه پیگیری لازم را داشته باشند و ما را نسبت به مسائل مختلف حساس تر کنند.

مشکلات مالی علت عدم انتقال زندان تبریز است

میر علی اکبر بنی هاشمی نیز در این جلسه در خصوص مطرح شدن موضوع انتقال زندان تبریز از سالیان گذشته  گفت: در سال های گذشته دولت نتوانست تامین اعتبار لازم برای این انتقال زندان را بکند و هم اکنون نیز در طول یک سال گذشته در پی حل مشکل معارضین زمین ساختمان مرکزی زندان تبریز بوده ایم.

 مدیرکل زندان های آذربایجان شرقی ادامه داد: زمین این سازمان ۱۸ معارض داشت که با حکم قانونی توانستیم ۱۷ معارض را مجکوم کرده اما یکی از معارضین در مراحل قانونی توانست اسناد لازم برای ادعای خود را به دادگاه تحویل دهد که در طول یک و نیم سال گذشته در پی جلب رضایت این فرد با پرداخت هزینه ای هستیم.

وی  افزود: از سازمان و نهادهای مربوطه می خواهیم در قبال پرداخت این هزینه احساس مسئولیت بکنند تا هر چه زودتر کار انتقال زندان تبریز به اتمام برسد.

مدیرکل زندان های استان در ادامه سخنان خود با اشاره ای به اینکه زندان یک محیط خشک و خشن است، گفت: تحمل این محیط برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال بسیار سخت است و به همین دلیل سازمان زندان ها در پی کم کردن میزان آسیب های وارده به این قشر سنی است.

بنی هاشمی فقر فرهنگی، علمی و مالی را یکی از مشکلات بزرگ در میان زندانیان دانسته و گفت: به میزانی که بتوانیم سطح سواد را در جامعه افزایش دهیم به همان میزان می توان شاهد کاهش میزان جرایم بود.

کاهش میزان زندانیان کانون اصلاح و تربیت در طول سه سال

وی با اشاره ای به زندانیان کانون اصلاح و تربیت استان نیز گفت: خوشبختانه آمار بازگشت به این زندان در طول پنج سال صفر بوده و کودکانی که برای اولین بار به این کانون آمده اند پس از بازگشت به جامعه دچار جرمی نشده و دوباره به کانون ها بازنمی گردند.

رئیس سازمان زندان های استان ادامه داد: از سال ۹۱ تا ۹۴ تعداد زندانیان این کانون کاهش ۳۴ درصدی داشته است.

وی افزود: در سال ۹۰، ۲.۴ درصد از زندانیان استان را زندانیان کانون اصلاح و تربیت تشکیل می دادند که این درصد در سال ۹۴ به ۱.۷ درصد رسید.

بنی هاشمی همچنین با اشاره ای به اقدامات لازم برای ساختن کانون اصلاح و تربیت در خارج از زندان مرکزی گفت: کانون اصلاح و تربیت در فاز اول به اتمام رسیده و فاز دوم آن نیز تا یک یا دو سال دیگر به اتمام می رسد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده