ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خون شبکه‌های اجتماعی در رگ‌های ارتباطات

حضور و پیشرفت روزافزون شبکه‌های اجتماعی به ویژه در زمینه اطلاع‌رسانی و جریان‌سازی‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره، باعث شده است تا رسانه‌های رسمی حضور یک رقیب تازه‌نفس را در کنار خودشان احساس کنند.

امروز (27 اردیبهشت ماه) روز جهانی «ارتباطات» نامیده شده است؛ جهان ارتباطاتی که با ظهور و حضور رسانه‌های نوین و به ویژه شبکه‌هایی اجتماعی بیان‌گر معنای متفاوت‌ و جدیدتری است؛ از جریان‌سازی‌های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی که بگذریم، بارها شاهد بودیم که اتفاقات مهمی در دنیا به مدد همین شبکه‌های اجتماعی رقم خورده است. در بسیاری موارد شبکه‌های اجتماعی همگام با رسانه‌های رسمی در سرتاسر دنیا ناقل اخبار مهم بوده‌اند.

به همین منظور خبرنگار بخش رسانه ایسنا در گفت‌وگویی با یکی از اساتید حوزه رسانه این موضوع را به بحث گذاشت که با توجه به تغییر دنیای ارتباطات، تا چه اندازه رسانه‌ها باید با شبکه‌های اجتماعی همگام شوند.

سعید خال اظهار کرد: این موضوع را باید از منظر جدیدی بررسی کنیم که برمی‌گردد به ویژگی‌های رسانه‌ای شبکه‌های احتماعی؛ همه ما به خوبی واقف هستم که این شبکه‌ها دربرگیری و سرعت انتشار بالایی دارند، ولی از طرف دیگر میزان اعتبارشان اصلاً بالا نیست و اخبار عمقی و تحقیقی منتشر نمی‌کنند.

این استاد رسانه با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند منبع دقیق و موثقی برای یک روزنامه‌نگار باشند، متذکر شد: از این جهت که یک روزنامه‌نگار حداقل از جریان‌های اجتماعی دور نماند، خیلی خوب است با شبکه‌های اجتماعی در ارتباط باشد؛ اما معتقدم روزنامه‌نگاری که در یک رسانه مکتوب، خبرگزاری و صداوسیما کار می‌کند، جایگاه و اعتبار منبع خبری که تهیه می‌کند، باید خیلی بالا باشد؛ چراکه کوچکترین اشتباهی در این زمینه می‌تواند اعتبار یک رسانه را از بین ببرد. برای آنکه خبرنگاران بتوانند اعتبار رسانه‌شان را حفظ کنند، باید در زمینه منبع اخبار مقداری محتاطانه‌ترعمل کنند تا به آبرو و اعتبار رسانه‌ای که در آن فعالیت دارند، لطمه وارد نشود.

خال با تاکید بر اینکه شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند منبع موثقی برای اهالی رسانه باشند، بیان کرد: رسانه‌های معتبر نمی‌توانند مرتباً خبر از خروجی‌شان بردارند یا تکذبیه بدهند؛ این در حالی است که شبکه‌های اجتماعی به دلیل سهل‌الوصول بودنشان، اگر خبر اشتباهی را منتشر کنند، به راحتی و سریع می‌توانند آن را تکذیب کنند. حتی بعضاً دیده می‌شود که برخی از این شبکه‌ها اخبار زمان گذشته را به بیان دیگری منتشر می‌کنند و از ویژگی تازگی خبر محرومند؛ ولی چون دربرگیری و دامنه انتشار بسیار بالایی دارند، اخبارشان جامعه را فوراً فرا می‌گیرد، در حالی که هیچ صحتی ندارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا شبکه‌های اجتماعی رقیب رسانه‌های رسمی محسوب می‌شوند، به انتخابات هفتم اسفند و تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر این جریان سیاسی اشاره و اظهار کرد: واقعاً نقش شبکه‌های اجتماعی در جریان‌سازی بسیار بالا است؛ ولی همچنان معتقدم که فعلاً رسانه‌های رسمی کشور، رسانه‌های اقلیت آگاه جامعه هستند؛ بنابراین شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند جای آنها را بگیرند. این شبکه‌های اجتماعی بیشتر در جریان‌های تبلیغاتی و موجی مثل انتخابات می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند، ولی هنور نتوانستند جایگاه اطلاع‌رسانی رسانه‌های رسمی را پر کنند.

به اعتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی حضور و فعالیت در این شبکه‌ها لزوماً به معنی تأیید محتوای مطالب آنها نیست، اما عدم حضور در شبکه‌های مجازی مساوی است با همگام نشدن با فضایی که روز به روز دنیا را بیشتر تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X