ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جشنواره حرکت گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکترمحمدعلی برخورداری امروز دوشنبه در بازدید ازغرفه های جشنواره حرکت 'ویژه دستاوردهای انجمن های علمی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت' درگفت گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی در دانشگاه ها سبب تشویق دانشجویان برای رسیدن به اهدافی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی اشاره فرموده اند، می شود.
وی ادامه داد:اقتصاد مقاومتی یعنی حرکت به سمت دانش بنیان شدن و دانشجویان در بحث دانش وعلم، فعالیت هایی انجام دهند که در قدم اول دانش را به سمت تولید و تجاری سازی پیش ببرد.
برخورداری اظهار کرد: شاید در مراحل اولیه دانش و ایده دانشجویان به تجاری سازی ختم نشود اما مبنایی می شود برای رسیدن به هدف که دانش است و امیدوارم به جایگاهی در دنیا برسیم که از نظرعلم و دانش و فناوری بی نیاز و خودکفا باشیم.
وی بیان کرد :جشنواره حرکت بهانه ای است که دانشجویان تشویق شوند در راستای فعالیت های علمی وارد عملیات علمی و فناوری های روز شوند؛ به خصوص دانشگاه علم و صنعت ایران که دانشجویان فعال در رشته های مختلف فنی و مهندسی پرورش و تربیت کرده و می تواند در زمینه های علمی کارهای خوبی را انجام دهند که با این جشنواره می توان نتایج خوبی را به دست آورد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران افزود:دربرخی از موارد انجمن های علمی دانشگاه فعالیت علمی و دستاوردهای خوبی را انجام داده که توسعه پیدا کرده ودر نهایت منجر به اقدامات فنی مفیدی برای پیشبرد صنعت در کشورشده است.برخی از موارد می توان ایده ها و دستاوردها علمی دانشجویان را تجاری سازی کرد .
برخورداری با بیان اینکه دانشگاه می تواند ایده ها و دستاورهای دانشجویان رادر حد و توان حمایت کند، اظهار کرد:دانشگاه درحد ممکن و توان خود به انجمن های علمی و فرهنگی ، تشکل ها سیاسی ،هنری کمک خواهد کرد اما بودجه دانشگاه محدود است و نمی توانیم به همه آنان در حد شایستگی کمک کنیم .
وی اضافه کرد: دانشجویان زمانی که ایده ها خود را مطرح کنند و اگر این ایده ها به مرحله ای که قابلیت عملیاتی و تجاری سازی داشته باشد برسد در این صورت با تشکیل شرکت های دانش بنیان و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توانند وارد عملیات تجاری سازی ایده و دستاوردهای خود شوند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه در باره رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: نهادهای ملی و بین المللی در سطح دنیا دانشگاه ها را با معیار های خودشان رتبه بندی می کنند اما در سطح داخلی در کشورمان هنوز معیار رتبه بندی دانشگاه ها مشخص نشده است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه در حال بررسی است .
وی ادامه داد:پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بر اساس مقالات ارجاع شده از سوی دانشگاه ها رتبه بندی انجام می دهد در حالی که عمدتا رتبه دانشگاه معیارهای متفاوتی دارد که یکی از آن مقالات است.
برخورداری اضافه کرد:نهادهای بین المللی هستند که رتبه بندی دانشگاه ها را بر اساس معیارهای خود انجام می دهند که یکی از آنان رتبه بندی 'تایمز' که مشهورترین آنان است که البته بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه علم و صنعت در ایران جایگاه اول را دارد.
وی اضافه کرد:دراین رتبه بندی جایگاه دانشگاه علم و صنعت در سطح جهان 400 به بالا است و همچنین سال گذشته در آسیا دانشگاه علم و صنعت رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.
درادامه عرفان طورجی دبیر جشنواره حرکت اظهار کرد :این جشنواره هر ساله به منظور گردآوری و نمایش دستاوردهای یک ساله انجمن های علمی دانشگاه برگزار می شود و به برگزیدگان این جشنواره جوایز نقدی اعطامی شود و در نهایت برگزیدگان به جشنواره ملی حرکت که سال آینده در دانشگاه باهنر کرمان برگزار خواهد شد شرکت خواهند کرد.
وی افزود: در این جشنواره 14 انجمن علمی دانشگاه حضور دارند و دستاوردهای خود را به معرض نمایش قرار داه اند و فعالیت های اموزشی و پژوهشی و ترویجی این انجمن ها از سوی دفتر مرکزی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
پنجمین جشنواره حرکت ویژه دستاوردهای انجمن های علم دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران در روزهای 27 تا 29 اردیبهشت ماه در این دانشگاه برپا است .
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده