ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دام های مازاد فشار مضاعفی بر پوشش گیاهی مراتع استان وارد می کنند

به گزارش ایرنا، حامد فرضی روز دوشنبه در نشست کمیته کنترل چرای دام استان البرز که در اداره کل منابع طبیعی استان البرز با حضور نمایندگانی از بخش های مختلف محیط زیست، دامپزشکی، مرتعداران و انجمن صنفی مرتعداران برگزار شد، افزود: دام مازاد در سطح مراتع پدیده ای نو محسوب نمی شود، این امر با توجه به شرایط اقلیمی در نقاط مختلف، متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه استان البرز کوچکترین استان کشور به لحاظ مساحت و سومین استان از نظر تراکم جمعیتی است، افزود: این جمعیت به اشتغال و تامین مواد غذایی نیاز دارد.
مدیرکل منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه قسمت اعظم استان البرز را مراتع تشکیل می دهند، تصریح کرد: 370 هزار هکتار از اراضی استان البرز را مراتع تشکیل که این میزان از اراضی 210 هزار واحد دامی را تحت پوشش خود قرار می دهد.
فرضی با بیان اینکه شرایط مراتع استان البرز نسبت به گذشته پایدارتر است و خوشبختانه فرصت گل دهی و تجدید قوا به پوشش گیاهی به واسطه بارش نزولات جوی داده شده است، گفت: دخل و تصرف بدون برنامه جز مصیبت و گرفتاری عایدی را به همراه نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: شناسایی دامداران عشایر فاقد پروانه چرا و غیرمجاز در جهت برنامه ریزی مشترک به منظور تغییر معیشت و جلوگیری از ورود غیر مجاز دام به مراتع از جمله مهم ترین برنامه در دستور کار اداره کل منابع طبیعی استان البرز در سال جاری محسوب می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تلاش به منظور افزایش پوشش گیاهی جزء مولفه هایی است که در راستای حفظ عرصه های ملی در البرز انجام می شود و در این راستا تعامل و همکاری خوبی با دستگاه های مربوطه انجام گرفته است.
وی با اشاره به اینکه ستاد پیشگیری از حریق در سطح استان البرز شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: به طور قطع این ستاد اثر گذاری خوبی در این بخش خواهد داشت.
فرضی در پایان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون 49 هزار و 913 راس واحد دامی از سطح استان البرز خارج شده است، بیان کرد: تا کنون 15 پرونده در رابطه با تخلفات دامی به مراجع قضایی استان ارجاع و 93 فقره اخطار نیز ارائه شده است.
6156/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X