ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وقف در حوزه سلامت و بهداشت نیازی که در خراسان شمالی احساس می شود

با توجه به تعالیم اسلامی، انسان از کرامت ذاتی برخوردار است و لذا همه شهروندان یک جامعه بدون هیچ استثنائی از حقوق اجتماعی برخوردار می باشند و از آنجائیکه گره گشائی از مشکلات همنوعان، نیز نوعی عبادت است و از جمله راه های رسیدن به خوشنودی و کسب رضای پروردگار، خدمت به مردم به ویژه یاری رساندن به انسان های نیازمند است.
از سوی دیگر برخورداری از یک زندگی سالم و با کیفیت و عاری از بیماری و ناتوانی، حقی همگانی و پیش شرط توسعه هر کشوری محسوب می شود، در واقع محوری بودن سلامت انسان، موجب شده است بهداشت از جمله نیازهای اساسی باشد. بنابراین بخش سلامت و بهداشت در جامعه، حوزه وسیعی را در بر می گیرد که تامین شرایط مناسب آن عزم ملی را می طلبد.
نذر فرهنگی، وقف در پی تعامل با جامعه پزشکی کشور به منظور جلب همدلی و حفظ کرامت انسانی انجام می شود، در نتیجه نذر تخصص و وقت خویش، اثری دو جانبه دارد، از سویی انسان به مرحله ای از کمال و تهذیب نفس و روح دست
می یابد و از سوی دیگر مشکلات نیازمندان جامعه رفع شده و جامعه به سوی عدالت و قسط پیش می رود.
وقف در زمینه دارو، درمان و مراکز پزشکی نیاز مبرم جامعه امروزی است، لذا باید تلاش کرد تا این مهم را در نیات واقفان گنجاند و تا بتوان تمامی نیازهای پزشکی جامعه را با این سنت حسنه نیکو برطرف کرد.
امید است با ترویج وقف فرهنگی در راستای احیای سنت ها و ارزش هایی همچون نوع دوستی و دستگیری از افراد نیازمند و جلب مشارکت اجتماعی با نیت الهی در بین متخصصین، گامی موثر برداشت.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی با بیان اینکه نیت واقف باید تغییر کند گفت: وقف فرهنگی نیاز جامعه است.
حجت الاسلام سیف الله سهرابی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: وقف فرهنگی کمک به پویایی، تعالی فرهنگ و ارزش­های مطلوب همچون آگاهی، دانش‌اندوزی و بالندگی است که هم اکنون جامعه به این مهم نیاز دارد.
وی با بیان اینکه امروز به وقف های اجتماعی و فرهنگی و نوین فراوان نیاز داریم افزود: باید آسیب های اجتماعی در جامعه را شناسایی و برای از بین بردنشان تلاش کنیم.
وی بر وقف های جدید تاکید کرد و افزود: باید با توجه به نیازهای جدید جامعه، وقف ها نیز در ین راستا انجام شود.
سهرابی با بیان اینکه نباید تنها به وقف با نیت قرآنی و معارف دینی نگاه کنیم گفت: اقدامات اجتماعی جزء برنامه های فرهنگی است و این امر باید در جامعه ترویج داده شوند.
وی نیاز های جامعه کنونی را بیشتر فرهنگ سازی و آگاهی بخشی عنوان کرد و افزود: اطلاع رسانی و دادن آگاهی به مردم توسط قشر های مختلف جامعه حتی بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف می کند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی نیاز های این استان در حوزه وقف را در بخش بهداشت و سلامت، علم و فناوری، کمک به ازدواج جوانان، کمک به دانشجویان و دانش آموزان، ساخت خوابگاه دانشجویی، کمک به حوزه های علمیه عنوان کرد و گفت: باید واقفان مشکلات و چالش های پیش روی استان را شناسایی کنند و نیت خود را در آن راستا عملی کنند.
سهرابی با بیان اینکه این استان مشکلات عدیده ای دارد افزود: امیدوار هستیم که واقفان در زمینه های نو و وقف های جدید داشته باشند.
وی وقف در حوزه سلامت را یک نیاز اساسی در این استان عنوان کرد و افزود: یک پزشک می تواند در ماه چند ساعت از وقت خود را برای ارائه خدمات آموزشی و درمان رایگان به مردم نیازمند اختصاص دهد که می تواند در این خصوص نیتی داشته باشد.
وی از پزشکان و سایر رشته های مرتبط خواست تا با توجه به نیاز استان و مسائل و مشکلات بهداشت و درمان در این زمینه به یاری قشر محروم بشتابند و نیت ها و کمک های خود را در این راستا قرار دهند.

***خود را وقف کنید
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی با بیان اینکه خود را وقف کنید گفت: هر فردی در هر موقعیت و پست می تواند خود را وقف کند.
سهرابی افزود: به عنوان مثال یک معلم و یا پزشک می تواند در هفته چندین ساعت را برای آموزش قشر خاصی وقف کند که این امر در جامعه بسیار مفید خواهد بود.
وی اظهار کرد: حتی برخی از اقشار مختلف می توانند در ماه یک یا چند ساعت از کار خود را برای خدمت به قشر مستضعف و نیازمند جامعه وقف کنند که این امر می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کند و همچنین این امر پسندیده نیز ترویج داده شود.
وی با بیان اینکه حتی نیاز نیست که وقف مادی باشد افزود: برخی از اقشار جامعه می توانند خدمات آموزشی خود را وقف کنند که این امر حتی از وقف های مادی نیز می تواند مثمر ثمر باشد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی با بیان اینکه در سال جاری 14 وقف جدید به ثبت رسیده است گفت: ارزش ریالی این موقوفات 6 میلیارد ریال بوده که بیشتر موقوفات مربوط به قرآن، کودکان بی سرپرست، حضرت زهرا (س)، مساجد و برنامه های فرهنگی بوده است.
سهرابی افزود: در سال جاری یک واقف نیز برای ساخت درمانگاه در شهرستان گرمه زمین وقف کرده است که این امر می تواند در راستای بالا بردن خدمات بهداشتی و درمان به مردم منطقه کمک کند که اینگونه موارد از وقف های جدید و بروز هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: جلسه هایی با دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در راستای فرهنگ سازی در زمینه وقف فرهنگی و اجتماعی داشته ایم که پزشکان وقت خود را وقف کنند و از آنان در برنامه های مختلف برای آموزش، بالا بردن سطح آگاهی مردم، ارائه خدمات بهداشت و درمان استفاده کنیم.
وی بر مشاوره های پزشکی در جامعه نیز تاکید کرد و افزود: انتظار است قشر پزشک جامعه اقشار مختلف را مشاوره تخصصی دهد چرا که بسیاری از مشکلاتی که هم اکنون در بخش های درمانی مواجه هستیم تنها به علت ندانستن، ناآگاهی اتفاق افتاده است که هم اکنون باید این مهم را در جامعه ترویج دهیم.
وی گفت: این اداره کل این آمادگی را دارد تا از پزشکانی که تمایل دارند وقت خود را برای آگاهی بخشی جامعه وقف کنند در طرح های مختلف از آنان استفاده کند و فضای مورد نیاز را در اختیار آنان بگذارد.
وی افزود: روزانه تعداد زیادی از جمعیت در امامزاده ها حضور دارند که اگر پزشکان تمایل داشته باشند ما می توانیم هماهنگی کنیم تا در این مکان های مقدس برنامه های آموزشی و آگاهی بخشی نیز در زمینه های پزشکی داشته باشیم.
وی از دستگاه های مربوطه خواست تا در این زمینه بیشتر توجه کنند و پزشکان را تشویق به برنامه های عام المنفه نیز کنند و گفت: انتظار است که دانشگاه علوم پزشکی در این خصوص با این اداره کل تفاهم نامه هایی داشته باشد که ما امیدوار هستیم دستگاه ها در این راستا پیش قدم شوند و برای کار خیر از هم سبقت بجویند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی از رسانه ها نیز خواست تا در خصوص وقف فرهنگی در این زمینه بیشتر فرهنگ سازی کنند و به جامعه آگاهی بدهند که می توانند تخصص و وقت خود را نیز وقف کنند و تنها نیاز نیست که برای وقف یک ملک و یا زمین داشته باشند.
سهرابی همچنین از ائمه جمعه و روحانیون نیز خواست تا در خصوص فرهنگ وقف بیشتر اطلاع رسانی داشته باشند تا بخشی از مشکلات جامعه با مشارکت خیرخواهانه مردم برطرف شود.
وی با بیان اینکه تنها کمک مالی به نهاد های حمایتی پاسخگوی رفع مشکلات جامعه نیست افزود: بیشتر مشکلات جامعه و بخصوص بیماری هایی که هم اکنون در جامعه گسترش پیدا کرده است با آگاهی بخشی و همچنین فرهنگ سازی در خصوص ورزش، تغذیه درست و سایر موارد برطرف می شود که این امر مستلزم این است که قشر پزشک و کارشناسان جامعه برای مردم وقت بگذارند و به آنان اطلاعات لازم را در خصوص پیشگیری دهند.
وی افزود: هیچگاه خدمات فرد وقف دهند فراموش نمی شود و سال های سال باقی خواهد ماند.
سهرابی با بیان اینکه این اداره کل اقداماتی برای فرهنگ سازی وقف های جدید در استان انجام داده است گفت: در این راستا در همایش تجلیل از خیران و واقفان در این خصوص صحبت هایی داشته ایم و نیاز های روز جامعه و بخصوص این استان را تشریح کردیم که حوزه سلامت از مهم ترین آنان است.
وی با بیان اینکه جشنواره همه واقف باشیم نیز در این استان برگزار شد اظهار کرد: همه اقشار مختلف می توانند واقف باشند بخصوص افرادی که از مهارت و یا تخصصی برخوردار هستند تنها با وقت گذاشت می توانند واقف باشند.

***معاینه رایگان 20هزار بیمار از سوی بسیج جامعه پزشکی خراسان شمالی
مسوول سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی گفت: گروه های اعزامی این سازمان پارسال افزون بر 20 هزار نفر را در مناطق محروم و دور دست استان رایگان معاینه کردند.
سرهنگ رمضان موفق در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در این مدت 150 تیم شامل پزشک عمومی و متخصص به مناطق محروم اعزام شدند.
وی افزود: این گروه ها همچنین با اجرای طرح غربالگری بیماران نیازمند را شناسایی و آن ها را معاینه و درمان کردند و در صورت نیاز به خدمات تخصصی به مراکز درمانی ارجاع دادند.
وی یکی از رسالت های بسیج جامعه پزشکی را ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی در مناطق محروم به نیازمندان و حاشیه نشینان عنوان کرد و گفت: این استان با توجه به تعداد زیاد روستاها و پراکندگی به اجرای این طرح ها بسیار نیازمند است.
وی همچنین بر اجرای طرح های غربالگری نیز تاکید کرد و افزود: یکی از اهداف این طرح شناسایی بیماران خاص نیز است که بعد از شناسایی درمان آنان مورد پیگیری قرار می گیرد.
این مسوول گفت: به منظور ارائه خدمات پزشکی تخصصی به بیماران نیازمند دو بیمارستان صحرایی نیز در راز و جرگلان و مناطق محروم فاروج راه اندازی شد.
وی افزود: همچنین طرح معاینه رایگان در حومه شهر بجنورد، شیروان و اسفراین نیز اجرا شد که تعداد زیادی از نیازمندان معاینه رایگان شدند و دارو های مورد نیاز را نیز دریافت کردند.
وی گفت: در اجرای طرح در حاشیه شهرها 11 هزار و 500 نفر زیر پوشش قرار گرفتند و از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان بهره مند شدند.
وی از تشکیل ستاد هدایت بیماران نیز در اداره کل بیمه سلامت استان خبر داد و افزود: تعداد 800 نفر شناسایی شدند که برای ادامه درمان راهنمایی شده اند که حتی در بین این تعداد بیمار سرطانی نیز داشته ایم که به مشهد اعزام شده اند.
استان خراسان شمالی با جمعیت 925 هزار نفر بیش از 320 هزار بسیجی سازمان یافته دارد که بخش زیادی از آنان فعالان صنوف مختلف را در برمی گیرند.
از مجموع این تعداد 140 نفر پزشک و پیراپزشک عضو بسیج جامعه پزشکی هستند.
سرهنگ موفق وقف در مسائل بهداشت و درمانی ضروری در این استان می داند و می گوید: با توجه به اینکه برای ارائه خدمات درمانی به روستاها و مناطق دور دست این استان سفر کرده ام از نزدیک مشکلات آنان را می بینم که تنها ارائه خدمات مراز بهداشت و درمان برای این امر کافی نیست.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت نیز جوابگوی کامل نیاز های بهداشت و درمان در روستاها نیست افزود: از پزشکان و سایر رشته های پزشکی می خواهم که به مردم بخصوص قشر روستایی و مناطق دور دست کمک کنند.
وی بر کمک فرهنکی تاکید کرد و افزود: بسیاری از پزشکان و سایر رشته ها در اداره ها مشغول به کار هستند که اگر چند ساعت از وقت آزاد خود را برای آموزش مردم در زمینه های مختلف و یا اجرای طرح های غربالگری بگذارند بهترین خدمات را ارائه داده اند.
وی بر محرومیت زدایی تاکید کرد و گفت: این قشر از پزشکان باید ساماندهی شوند و برای ارائه خدمات تخصصی از آنان بهره برداری کرد.
وی افزود: متاسفانه به علت فقر و تنگدستی، مشکلات فرهنگی و نبود آگاهی برخی از شهروندان بخصوص قشر روستایی با معضلاتی و بیماری هایی مواجه می شوند که اگر بیماری آنان زود تشخیص داده می شد با هزینه کم برطرف می شد.
وی به عنوان مثال به بیماری های چشمی اشاره کرد که با کمتر از 100 هزار تومان مشکل برطرف می شود افزود: تنها با یک راهنمایی و مراجعه زودهنگام به پزشک بسیاری از بیماری های چشمی برطرف می شود که از پزشکان رشته های مربوطه می خواهم که ساعات بیکاری خود را در این خصوص وقف کنند و به مناطق محروم، محله های ضعیف، حاشیه شهر و روستاها مراجعه کنند و در این خصوص به مردم یاری رسانند.
وی دیگر نیاز های این استان را ارائه خدمات دندانپزشکی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تعدادی پزشک با این سازمان در این خصوص همکاری می کنند اما به کمک بیشتر نیاز داریم چرا که برخی اوقات حتی یک جوان به خاطر دندان درد و نداشتن پول مجبور می شود که دندان خود را بکشد که این امر علاوه بر نازیبایی مشکلات زیادی برای آن فرد ایجاد می کند.
وی بر تعامل قشر پزشک و دستگاه های مربوط در این زمینه تاکید کرد و گفت: در سال های گذشته این سازمان با اداره کل بیمه سلامت، پزشکی قانونی، تامین اجتماعی، سازمان انتقال خون تعاملاتی داشته ایم اما با توجه به محرومیت ها و نیاز ها کافی نیست.
وی فقر فرهنگی در این استان را یک چالش دانست و افزود: بسیاری از مشکلات و بیماری هایی که ایجاد می شود به علت ندانستن و نبود آگاهی است.
وی بر مشارکت و کمک انجمن هایی از جمله دیابت، سرطان و سایر نیز تاکید کرد و گفت: باید آموزش و طرح های غربالگری را در استان افزایش بدهیم تا بسیاری از بیماران در مرحله اولیه تشخیص داده و درمان شوند که این امر مستلزم همکاری و مشارکت قشر پزشک و کمک داوطلبانه آنان است.
وی با بیان اینکه کمک و یاری رساندن به محرومان در طرح های داوطلبانه سرمایه گذاری برای دنیای دیگر است گفت: وقف باید در بین تمامی اقشار جامعه و بخصوص متخصصان احیاء شود و وقف نباید تنها به معنی اختصاص زمین و ملکی باشد.
وی از رسانه ها نیز خواست تا این مهم را در جامعه بیشتر ترویج دهند.
سرهنگ رمضان موفق مسوول سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی وقف در مسائل بهداشت و درمان را برای این استان ضروری می داند و می گوید: با توجه به اینکه برای ارائه خدمات درمانی به روستاها و مناطق دور دست این استان سفر کرده ام از نزدیک مشکلات در حوزه بهداشت و درمان را شاهد بوده ام که تنها ارائه خدمات مراکز بهداشت و درمان برای این امر کافی نیست.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت نیز جوابگوی کامل نیاز های بهداشت و درمان در روستاها برای اقشار نیازمند نیست افزود: از پزشکان و سایر افرادی که در رشته های پزشکی هستند می خواهم که به مردم بخصوص قشر روستایی و مناطق دور دست کمک کنند.
وی بر کمک فرهنگی تاکید کرد و افزود: بسیاری از پزشکان در اداره ها مشغول به کار هستند که اگر چند ساعت از وقت آزاد خود را برای آموزش مردم در زمینه های مختلف و یا اجرای طرح های غربالگری بگذارند بهترین خدمات را ارائه داده اند.
وی بر محرومیت زدایی تاکید کرد و گفت: این قشر از پزشکان باید ساماندهی شوند و برای ارائه خدمات تخصصی از آنان بهره برداری کرد.

*** نذر فرهنگی در استان جا نیفتاده است
مدیرعامل مرکز تخصصی آموزشی و توانبخشی سورنا از نذر فرهنگی به عنوان یک اقدام شایسته یاد کرد که هنوز در استان جانیفتاده است ولی نیازمند فرهنگ سازی و انجام اقدامات اساسی به منظور نهادینه شدن این فرهنگ در بین جامعه و خیران است.
دکتر معصومه پرتویی بر ضرورت این امر در استان خراسان شمالی تاکید کرد و گفت: متخصصان و کارشناسان می توانند اوقاتی از ساعت کاری خود را نذر فرهنگی داشته باشند و برای کمک به مردم و قشر آسیب پذیر وقف کنند.
وی بر آموزش و بالا بردن سطح آگاهی مردم در خصوص پیشگیری از معلولیت ها تاکید کرد و گفت: بسیاری از معلولیت ها تنها با انجام آزماش ها قابل شناسایی است که این امر می طلبد مردم در این زمینه اطلاعات و آگاهی داشته باشند.
وی نیاز های این استان در حوزه بهداشت و درمان را در زمینه های مشاوره، آموزش، غربالگری، شناسایی بیماران، سونوگرافی و سایر موارد عنوان کرد و گفت: پزشک و سایر رشته های مرتبط می توانند در این راستا به مردم خدمت کنند.
مدیرعامل مرکز تخصصی آموزشی و توانبخشی سورنا وجود یک بنیاد پیشگیری از بیماری های ژنتیک قوی در استان را نیز ضروری دانست و افزود: با کمبود تشکل ها و انجمن های ویژه به منظور بستر سازی در حوزه پیشگیری نیز مواجه هستیم که در همین راستا باید دست به دست هم دهیم.
پرتویی با اشاره به ضعیف بودن عامل پیشگیری در مقابله با بروز معلولیت ها در کودکان گفت: این امر باعث بروز چالش های بعدی می شود که بسیار هزینه بر بوده است و در همین راستا در سایر کشور ها بیشترین بودجه صرف پیشگیری می شود.
وی سیاست کلی دولت در بخش درمان را حرکت به سمت پیشگیری دانست و افزود: در صورت توجه بیشتر به این امر به ویژه در حوزه بهداشت و درمان از بسیاری از بیماری ها و معلولیت ها کاسته می شود.
وی به انجام نظارت های دقیق توسط افراد خبره و کارشناس نیز تاکید کرد و افزود: متاسفانه کودکان وقتی به سن مدرسه می رسند مشکلات آنان شناسایی می شود که برای رفع مشکلاتشان دیر است و بنابراین باید مشکلات قبل از آن بررسی شود و در این میان پزشکان اطفال و بیمارستان ها و زایشگاه ها با توجه به درگیر بودن بیشتر آنها با کودکان می تواند بسیار در شناسایی معلولیت ها و مشکلات کودکان تاثیر گذار باشد و نباید از هر چیزی به راحتی عبور کنند و تنها به معاینه جزیی و دادن دارو اکتفا کنند تا کودک زمان طلایی خود را از دست ندهد.
وی به فرهنگ سازی هرچه بیشتر در این رابطه نیز تاکید کرد و گفت: باید این امر در بین خانواده ها و جامعه نهادینه شده تا میزان مسوولیت پذیری افزایش یابد که در همین راستا تاکنون اقداماتی در سطح کشور انجام شده و تعدادی از پزشکان اقدام به اختصاص یکی از دیوار های مطب خود به اطلاع رسانی در رابطه با بیماری ها کرده اند که تلاش داریم این اقدام را در خراسان شمالی نیز انجام دهیم تا پزشکان هم آغازگر یک انجمن بیداری در پیشگیری از معلولیت ها باشند.
مدیر عامل مرکز تخصصی آموزشی و توانبخشی سورنا از این مرکز به عنوان تنها مرکز غیر دولتی استان که در حوزه دانش آموزان با ویژگی های دیر آموز، استثنایی و اختلالات یادگیری فعالیت می کند یاد کرد و گفت: پیشگیری در کودکان با نیاز های ویژه مهم ترین عاملی است که می تواند کمک بسیاری به این قشر کند تا دچار معلولیت نشوند.
یکی از اعضای هیات مدیره مرکز آموزشی و توانبخشی سورنا نیز بر نذر و وقف فرهنگی تاکید کرد و گفت: این امر یک ضرورت برای استان است.
علیرضا داوری به وجود نوابغ بسیاری در دنیا از جمله انیشتین، خورخه، رودکی، هلن کلر، بتهون، لویی بریل که با وجود معلولیت تغییرات بزرگی را در دنیا به وجود آوردند اشاره کرد و افزود: باور این که یک معلول بتواند چنین خدماتی به دنیا ارائه کند کاری سخت و غیر قابل درک است ولی این افراد نشان داده اند که بسیاری از معلولیت ها نه تنها معلولیت نیست بلکه می تواند کمک کنند و تقویت کننده نیز باشد.
وی شرط این امر را در ارائه پشتیبانی های خاص خود دانست و گفت: هزینه یک معلول یعنی هزینه یک ناتوانی تا آخر عمر که خانواده باید آن را متحمل شود و باید دولت این هزینه را پرداخت می کند بنابراین اگر حتی دو کودک از این چرخه به سلامت بیرون آیند شاید بار بزرگی از روی دوش دولت و خانواده برداشته شود.
وی افزود: مسئولانی که دستی در سیستم مدیریتی استان دارند لازم است برای کمک به این کودکان نذر معنوی داشته باشند و با دید مثبت و شاخص های عالی تر به آینده معلولان نگاه کنند چراکه این افراد می توانند فردا سازندگان دنیا باشند.

*** فقرفرهنگی و فقر محیطی مهم ترین عامل بروز معلولیت ها در خراسان شمالی است
مشاور و مدرس دانشگاه و رئیس مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی آفاق وی با بیان اینکه در خراسان شمالی بیش از 90 درصد کودکان کم توان ذهنی ناشی از فقر محیطی و فقر فرهنگی است و وراثتی نیست گفت: با توجه به وسعت استان در حوزه روستایی متاسفانه بیشترین مشکل در حوزه استثنایی در این بخش مشاهده می شود و عمده عقب ماندگی ذهنی به نظام خانواده و فقر اقتصادی بر می گردد چرا که در ابتدای کار معلولیت تشخیص داده شده ولی به دلیل مشکل مالی پیگیری نشده و کودک دچار معلولیت شده است.
حمید وظیفه شناس نیز بر فرهنگ سازی در جامعه تاکید کرد و افزود: پیشگیری از معلولیت ها بسیار کم هزینه از درمان است که هم اکنون باید این امر را در جامعه ترویج دهیم.
شماری از پزشکان و کارشناسان حوزه کودک و نوجوان خراسان شمالی بر آگاه سازی جامعه در جلوگیری از بروز معلولیت ها، برنامه های آموزشی و فرهنگی در این راستا تاکید کردند و گفتند: با انجام غربالگری و آزمایش های به هنگام ژنتیک و ایجاد سبک زندگی صحیح می توان از متولد شدن نوزادان معلول و دچار مشکل تا حد زیادی پیشگیری کرد.
آنان همچنین افزودند: غربالگری قبل از ازدواج و بارداری و همچنین پس از به دنیا آمدن نوزاد برای تمام خانواده هایی که دارای کودکان سالم هستند و یا حتی دارای سابقه فامیلی فرزند عقب مانده ذهنی و جسمی نیستند لازم است تا از بروز علایم جدی و جبران ناپذیر آن جلوگیری کنند.
آنان همچنین بر وقف خود پزشکان و کارشناسان در این امر تاکید کردند و گفتند: با وقف چند ساعت در هفته یا ماه و حضور در حاشیه شهرها و روستاها می توانند در راستای آموزش خدمات خوبی به شهروندان ارائه داد که با این شیوه ها می توانند از بروز معلولیت ها جلوگیری کرد.

***بسیاری از بیماران به دلیل نبود تمکن مالی دست از ادامه درمان برداشته اند
رییس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی گفت: بسیاری از بیماران به دلیل نبود تمکن مالی و بضاعت ضعیف دست از ادامه درمان برداشته اند که هرگز خود را نمی بخشیم زیرا که اگر درمانی وجود دارد باید برای همه مردم باشد نه تنها قشر مرفه جامعه از آن بهره مند شوند بلکه کودکان یتیم، مستضعفان، بی سرپرستان و نیازمندان نیز باید درمان شوند و نباید بین فقیر و غنی تفاوتی باشد هرچند سرطان فقیر و غنی و رئیس و مرئوس نمی شناسد.
سید حمید حریری به مشکلات عدیده سرطان در خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: هم اکنون هزار و 380 بیمار سرطانی در این انجمن ثبت نام کرده اند.
وی با بیان اینکه سرطان در این استان خانواده های زیادی را درگیر و دچار مشکل اساسی کرده است افزود: باید پیشگیری از سرطان را بسیار جدی بگیریم.
حریری بیشتر مبتلایان به این بیماری سخت علاج را از کسانی دانست که زیر خط فقر هستند گفت: این افراد نیازمند حمایت درمانی، دارویی و مالی هستند در غیر اینصورت بسیاری از آنها به دلیل عدم تمکن مالی درمان را رها می کنند.
وی با بیان اینکه شاید درمان سرطان باید آخرین مرحله باشد می افزاید: در بسیاری از سرطان ها که پرهزینه هم هستند متاسفانه بیماران وقتی مراجعه می کنند که دیگر کاری از دستمان بر نمی آید.
وی اظهار کرد: غربالگری و پیشگیری باید در راس امور قرار گیرد که این نیازمند مشارکت قشر پزشک و متخصص است.
حریری به کمک های خیران اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه خیران موردی و کمک های میلیونی نیز توسط برخی از خیران صورت می گیرد ولی باز هم نیازمند کمک بیشتر هستیم و باید عزم همگانی صورت گیرد.
تعداد موقوفات خراسان شمالی پنج هزار و 400 مورد و تعداد رقبه ها 9 هزار و 800 مورد است.
3007/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده