ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

باز شدن پنجره سالخوردگی شدید در ایران

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی با انتقاد از اینکه آمارهای جمعیت مربوط به سال ۲۰۱۲ به مسئولان گزارش می‌شود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها ایران با کاهش باروری و سالخوردگی شدید در سال ۲۰۵۰ مواجه است. خبرگزاری فارس: رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی با انتقاد از اینکه آمارهای جمعیت مربوط به سال ۲۰۱۲ به مسئولان گزارش می‌شود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها ایران با کاهش باروری و سالخوردگی شدید در سال ۲۰۵۰ مواجه است.

محمودی در سومین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران گفت: براساس 3 سناریویی که از سوی سازمان ملل در مورد جمعیت ایران با رشد باربری کم، متوسط و بالا تعریف شده طی سال‌های 90 تا 1480 شاهد جمعیت 92 میلیونی در سال 2050 100 میلیونی و در سال 1480 تعداد 112 میلیونی خواهیم بود.

وی افزود: در سال 90 نرخ باروری 1.7 بوده است که با همین روند اگر پیش برویم در سال‌های 1429 تا 2050 رشد جمعیت نرخ منفی خواهد داشت.

محمودی گفت: اکنون سالانه یک میلیون نفر به جمعیت افزوده می‌شود اما ثابت نیست و نرخ رشد جمعیت در حال صفر شدن است و این خطرناک است چرا که از سال 80 با افزایش موزون زاد و ولد مواجه بوده‌ایم، شیب باروری تند شده چرا که متولدین دهه 60 در سن ازدواج و باروری قرار گرفته‌اند.

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی ادامه داد: اما اکنون 6 درصد نرخ باروری کاهش یافته و این طبیعی است چرا که افراد در سن ازدواج کم شده‌اند و سال بعد انتظار بیشتر از این را باید داشته باشیم بنابراین نرخ زاد و ولد تا سال 96 و 97 روند خود را ادامه خواهد داد اما بعد کاهش می‌یابد.

محمودی تصریح کرد: حتی اگر نرخ باروری 2.5 شود نرخ رشد جمعیت 0.5 درصد خواهد شد و این سوال مطرح است چرا افرادی که در رابطه با جمعیت به مسئولان گزارش می‌دادند به جای آمارهای 2015 از آمارهای 2012 استفاده کرده‌اند و هنوز آمارهای قدیمی روی میز مسئولان است به همین دلیل این مسئولان تصمیم گرفته‌اند افزایش جمعیت را حذف کنند.

محمودی گفت: در سال 1480 با کاهش باروری و سالخوردگی شدید در جمعیت مواجهیم و طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2015 جمعیت بالای 60 سال ایران 10 درصد و در سال 2050 ، 33 درصد خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده