ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس دانشگاه ایلام: میراث مشترک ایران و عراق باید به صدای مشترک تبدیل شود

به گزارش ایرنا، محمد علی اکبری در آیین آغاز بکار نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق افزود: تاریخ و میراث مشترک فرنگی دو کشور ایران و عراق سرمایه ای گرانقدر است که باید در خدمت شهروندان بکار گرفته شود.
وی تاکید کرد: پیشرفت روزافزون رسانه ها هویتی نوین را در ساختار فرهنگ و شعور انسانی تشکیل می دهد و برگزاری این جشنواره فرصت مناسبی است تا فعالان دست به قلم با تکیه بر وجدان تاریخی و سرمایه عظیم ملتها تدبیری تاریخی برای دو ملت با امید به آینده را رقم بزنند.
وی یادآور شد: دو کشور ایران و عراق با بیش از یک هزار و 400 کیلومتر طولانی ترین مرز مشترک را با هم دارند و تاریخ و میراث مشترک فرهنگی و تمدنی سرمایه گرانقدری است که باید در خدمت شهروندان دو کشور قرار گیرد تا فردایی بهتر را به ارمغان بیاورد.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: رسانه های ارتباطی که عصاره تمدن بشری نام گرفته و مرز های پیدا و پنهان چگونه بودن در جهان را برای تک تک شهرواندان دهکده جهانی تعیین می کنند، خواه ناخواه تقدیر تاریخی ما را رقم خواهند زد.
علی اکبری اظهار کرد: پیشرفت روزافزون فناروی های ارتباطی جای ابزارها و شیوه های سنتی انتقال اطلاعات را در مناسبات انسانی باز کرده و هویت نوینی در ساختار و محتوای فرهنگ، اقتصاد، سیاست و دیگر شئون زیست انسان شکل داده است.
وی تاکید کرد: در این فرصت کم نظیر و ارزشمند، سیاستمداران خردورز، صاحبان فرهنگ و اندیشه و فعالان حوزه رسانه ها و مطبوعات به حکم تعهدی که نسبت به وجدان تاریخی و سرمایه عظیم معنوی ملت های خود دارند می توانند تقدیر تاریخی 2 ملت ایران و عراق را با نگاهی نقادانه به گذشته و امید به آینده رقم بزنند.
وی تصریح کرد: در این صورت است که میراث مشترک و غنی گذشته می تواند در ترسیم چشم انداز ذهنی به سمت توسعه و تعالی بکار گرفته شود و با به تحرک درآمدن اندیشه ها افق های جدیدی گشوده شود.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: دانشگاه ها و مراکز علمی و فرهنگی به عنوان نهادهای مولد دانایی و فناروی منابع بی بدیل هرگونه تحول در جوامع هستند و در کشور ما به عنوان کشوری در حال توسعه نیاز شدیدتری به آموزش و پژوهش های نظری و کاربردی است تا فرآیند ایجاد سرمایه های مختلف اجتماعی، سیاسی و دینی با قوت بیشتری شکل گیرد.
علی اکبری تاکید کرد: نهاد علم و تکنولوزژی همزاد نهاد رسانه و ارتباطات است و به طور طبیعی هر دو بیش از هر نهاد دیگری می توانند سرمایه اعتماد عمومی را افزایش دهند و حافظ ارزش هایی باشند که به استحکام بیشتر پیوند های دیرین 2 ملت ایران و عراق بیانجامد.
وی تاکید کرد: دانشگاه ایلام با تکیه بر این باور است که اهتمام و سرمایه خود را برای ایجاد پلی استوار بین 2 کشور و ملت و ریشه دار و غنی ایران و عراق بکار گرفته است تا نمونه ای از تحقق اراده معطوف به دانایی و توانایی و سرمایه مشترک این دو ملت باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز در این آیین برگزاری این جشنواره را دارای نقش مهمی در توسعه و امنیت پایدار فرهنگی و اجتماعی و کمک به رشد فرهنگ در دو کشور ایران و عراق دانست و گفت: م افزایی بین رسانه ها، ارتقا سطح کیفی گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه ای و انتقال تجربیات رسانه های دو کشور از اهداف برگزاری این جشنواره است.
محمدعلی نیاکان افزود: در این جشنواره در بخش آزاد با موضوعات گونان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و در بخش ویژه با محورهای مرز مشترک، چالش ها، تهدیدها و موانع توسعه دو کشور ایران و عراق برگزار شده است.
وی تاکید کرد: این جشنواره ثمره تلاش خانه مطبوعات، فعالان رسانه ای استان ایلام با نظارت، حمایت و هدایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام است.
نیاکان با اشاره به اینکه فعالیت دبیرخانه جشنواره از آبان 94، از تلاش های استاندار ایلام و سایر مسئولان استان های جدار مرزی ایران و عراق برای برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.
نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق روز دوشنبه همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور استاندار ایلام و استانداران واسط و حلبچه عراق، مسئولان محلی و جمعی از فعالان رسانه ای دو کشور در دانشگاه ایلام آغاز بکار کرد.
در مجموع 150 نفر مهمان این جشنواره هستند که از این تعداد 85 نفر شامل استانداران استان های مرزی عراق، مسئولان حوزه فرهنگ و خبرنگاران و روزنامه نگاران این کشور هستند.
این جشنواره برای نخستین بار 27 تا 29 اردیبهشت (دوشنبه تا چهارشنبه) امسال در شهر ایلام برگزار می شود و در مجموع یک هزار و 278 اثر شامل یک هزار و 20 اثر در بخش آزاد و 173 اثر در بخش ویژه به دبیرخانه این جشنواره از سوی اهالی رسانه های استان های مرزی ارسال شده است.
بررسی مسائل محیط زیست و مسائل اجتماعی و فرهنگی، برپایی نمایشگاه مطبوعاتی از آثار استان های شرکت کننده و برپایی غرفه استان قدس رضوی به منظور نمایش آثار تاریخی و نفیس از برنامه های جنبی جشنواره است.
در این جشنواره از 44 فعال رسانه ای 2 کشور ایران و عراق تجلیل خواهد شد که از این تعداد 39 نفر خبرنگار ایرانی و پنج نفر نیز از فعالان رسانه ای کشور همسایه عراق هستند.
هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی های رسانه ای استان های منطقه، فراهم آوردن زمینه رقابت سالم در راستای ارتقا سطح کیفی و محتوایی رسانه های منطقه، گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه ای بین استان های مرزی دو کشور ایران و عراق، توسعه و امنیت پایدار فرهنگی و اجتماعی در منطقه، تقویت فضای همدلی و همگرایی بیشتر بین استان های جدار مرزی دو کشور همسایه و تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای تعامل سازنده با کشورهای همسایه از اهداف برگزاری این جشنواره است.
زمینه های این جشنواره شامل مقاله، سرمقاله و یادداشت، خبر، گزارش، گفت وگو و مصاحبه، تیتر، طنز، صفحه آرایی، عکس، طرح و کاریکاتور است.
بخش های جشنواره شامل آزاد با موضوع های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ویژه شامل مرز مشترک، چالش ها، تهدیدها و فرصت های پیش رو، راه ها و موانع توسعه و امنیت پایدار استان های منطقه، راه های تقویت همگرایی استان های منطقه و گسترش بیش از پیش مبادلات بر پایه اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی، راه ها و موانع توسعه اقتصادی منطقه، تروریسم در منطقه، خشونت و افراط گرایی در منطقه و محیط زیست و بحران های پیش رو است.
6032/7180/9002

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X