ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تشکیل حلقه دادستانی برای حل ناهنجاری های شهری ضروری است

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه کمیسیون فرهنگی، ورزشی مجلس محلی قزوین ظهر دوشنبه با دستور کار ساماندهی تبلیغات شهری و تعیین ضوابط اجرایی و قانونی برای آن و نیز ساماندهی وانت بارها و دستفروشان در دفتر حجت الاسلام صادقی نیارکی دادستان شهرستان قزوین برگزار شد.

حجت الاسلام صادقی نیارکی در این جلسه گفت: دادستانی آماده همکاری با مجموعه مدیریت شهری برای ارتقاء چهره ظاهری شهر و ساماندهی تبلیغات شهری و برخورد با متخلفان و هنجارشکنان این بخش و تعیین تکلیف وضعیت کاری افرادی است که به دلایل مختلف اقدام به دستفروشی کرده و با خودرو خود در معابر و مسیرهای مختلف موجب بروز مشکلات ترافیکی و اختلال در مسیر رفت و آمد شهروندان می‌شوند.

دادستان قزوین خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی نیز به نحوه تبلیغات سازمانها و کانونهایی که بی‌قاعده تبلیغات می‌کنند، نقد دارد و هدف ما اصلاح قوانین موجود برای نظم بخشی به جامعه است و اگر در زمان اجرا همه دستگاههای متولی پای کار و همصدا باشند، بیش از ۸۰ درصد امور عملیاتی می شود و اطلاع رسانی‌ نیز نتیجه خواهد داد.

صادقی نیارکی در رابطه با ساماندهی دستفروشان و وانت بارها نیز گفت: دستفروشان باید در روزبازارها ساماندهی شوند و برای وانت بارها تمهیدات خاصی درنظر بگیریم، ضمن اینکه با برگزاری جلسات مشترک می توانیم در این بخشها جدی‌تر ورود کنیم.

وی در ادامه فرهنگ سازی و افزایش برنامه های آموزشی به خصوص حوزه فرهنگ شهروندی را بسیار مهم دانست و یادآورشد: تمرکز بیشتر روی این بخشها موجب پیشتازی شهروندان در موضوعات مختلف شده و ما را به جایی می‌رساند که ضمن مطالبه حقوق شهروندی از یکدیگر و متولیان امر، رعایت بسیاری از مسائل را در دستور کار خود قرار دهندو حتی از محقق نشدن مطالبات و حقوقشان گله مند باشند.

دادستان با اشاره به موضوعات جانبی که از سوی اعضای شورا در رابطه با ضوابط برخورد با سگ گردانان در شهر وبانوانی که با رعایت نکردن پوشش مناسب اقدام به دوچرخه سواری می کنند تصریح کرد: متأسفانه فرهنگ غربی توانسته فرهنگ بومی ما را تحت تأثیر خود قرار دهد و ازآنجا که مقام معظم رهبری امنیت اخلاقی را بسیار مهم عنوان و راهکار تأمین آنرا در انجام کار فرهنگی دانسته اند باید به این سمت حرکت کنیم.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران دوچرخه سواری بانوان در ملأ عام ممنوع است و یک امر ضروری نیست تا برای آن برنامه داشته باشیم.

فاطمه اشدری عضو شورای اسلامی شهر قزوین هم در ابتدای جلسه با بیان اینکه یکی از مباحث کمیسیون فرهنگی ضابطه مندی و ساماندهی تبلیغات شهری است گفت: دیوار نویسی و یا نصب برچسب های تبلیغاتی که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد، اعتراض شهروندان را به همراه داشته و از متولیان امر خواستار رسیدگی هستند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا بیان کرد: در برخی شهرها ضمن تعامل بین اماکن، شورا، شهرداری و دادستانی توانسته اند مشکلات موجود را حل کنند لذا ما نیز با تشکیل کمیته مشترک و حضور دستگاههای متولی می توانیم فضای امنی را برای شهروندانی که قصد تبلیغات درست را دارند، فراهم کنیم و با تدوین راهکارهایی همچون چاپ کتابچه تبلیغاتی راههای درست و منطقی را ازمایش کنیم.

محمدرضا صدیقی نیز با بیان اینکه بداخلاقی های تبلیغاتی در مناسبتها و موقعیتهای مختلف در شهر نیازمند ساماندهی است گفت: با فرهنگ سازی و آموزش صحیح و همکاری متولیان امر باید به راهکاری منطقی برسیم و در کنار این وانت بارهایی که تعدادشان روزانه در حال افزایش است را نیز که اکنون به معضل شهر تبدیل شدند را ساماندهی کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی شورا اضافه کرد: برخی از وانت بارها از شهرهای دوردست و یا تهران و کرج می‌آیند و در معابر مختلف استقرار می‌یابند و موجب بروز تصادف و ترافیک می شوند که باید ضمن تعامل با یکدیگر راهکار منطقی برای ساماندهی آنها پیدا کنیم.

وی یادآورشد: از دادستان قزوین خواستار برخورد قانونی با افرادی هستیم که به شکل غیرقانونی در شهر مبادرت به سگ گردانی می‌کنند و از سویی اقدام بانوانی که خارج از چهارچوب های اجتماعی جمهوری اسلامی مبادرت به دوچرخه سواری در معابر عمومی شهر می‌کنند را نیز مناسب نمی دانیم و امیدواریم ضمن تذکر قانونی برای ورزش و دوچرخه سواری بانوان در بوستانها و مکانهای مناسب اقدام مطلوبی صورت گیرد.

مریم نخستین عضو دیگر شورا نیز اظهارداشت: برخی از رانندگان وانت بارها به دلیل نداشتن شغل مناسب و بیکاری به انجام چنین کاری روی آورده اند و باید این تعداد شناسایی شوند و مورد حمایت و ساماندهی قرار گیرند.

رئیس کمیسیون ساماندهی ملاقاتهای مردمی بیان کرد: تعداد افرادیکه به شکل غیرقانونی اقدام به تبلیغات نامناسب شهری همچون دیوار نویسی می‌کنند، زیاد نیست و براحتی قابل شناسایی و برخورد قانونی هستند.

وی یادآورشد: مؤسسات و نهادهایی که دارای کد هستند نیز در صورت تخلف قابل پیگیری و جریمه هستند که باید متولیان امر با بررسی دقیق راهکارها، جرایم بازدارنده‌ای برای آنها درنظر بگیرند.

سیدکاظم مجابی رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری نیز گزارشی از برنامه های نجام شده در زمینه سلامت شهروندان ارائه داد و گفت: ضمن ارتباط مؤثر با تشکلهای مردمی این مسائل را پیگیری می کنیم زیرا هدف ما داشتن شهری پاکیزه و شایسته شهروندان است.

مجابی اظهارداشت: امروزه سیمای شهری بسیار مورد توجه قرار دارد چراکه می‌توان علاوه بر موضوعات شهرسازی و معماری، مسائلی همچون پیاده روی، استفاده از حمل و نقل عمومی و دوچرخه سواری را به نحو شایسته ای در آن گنجاند تا ارتقاء سلامت روح و جسم شهروندان محقق شود.

وی خواستار ساماندهی تبلیغات شهری و تابلوهای تبلیغاتی شد و افزود: دیوار نویسی و دستفروشی نیز از مسائل چالشی شهر محسوب می‌شود که امیدواریم ضمن برخورد با هنجارشکنان این بخش در سایه تعامل بین مجموعه مدیریت شهری، دادستانی و دیگر دستگاهها، به راهکار اجرایی و مناسبی در ساماندهی افراد نیازمند و جویای کار واقغی برسیم.

شهلا عطایی رئیس کمیسیون بانوان نیز با اشاره به موفقیتهایی که دیگر کشورها در حوز فرهنگ سازی و استفاده از مشارکت عمومی در حل موضوعات مطروحه داشته اند، گفت: متأسفانه عده ای بدون هیچ گونه نظارتی برای خود شغل کاذب تعریف کرده و در شهر فعالیت می‌ کنند هر چند برخی از آنها به این مشاغل نیاز دارند ولی عده ای دیگر هیچ نیازی به این مشاغل ندارند و فقط چهره شهر را نامطلوب کرده اند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X