ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تولید بیش از 250 هزار تن گندم در خدابنده پیش‌بینی می‌شود

برداشت گندم کهگیلویه6 مدیر جهاد کشاورزی خدابنده گفت: با توجه به پیش‌بینی افزایش بارش‌ها در روزهای آتی کارشناسان کشاورزی برآورد می‌کنند بیش از ۲۵۰ هزار تن محصول گندم در شهرستان خدابنده تولید شود.

علی عیوضی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان با بیان اینکه گندم در تامین امنیت غذایی جوامع نقش بسزایی داشته و یکی از محصولات استراتژیک کشورها به شمار می‌رود اظهار داشت: خدابنده در تولید محصول گندم از شهرستان‌های مطرح استان و حتی کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در تولید محصول گندم وجود انواع آفات، بیماریها و علف‌های هرز از جمله مشکلات اصلی است، مدیریت اصولی کشت و داشت و مبارزه شیمیایی را از اقدامات کلیدی برای مبارزه عنوان کرد و گفت: همه ساله جهاد کشاورزی کارشناسان را به مزارع گندم اعزام می‌کند تا در کمیت و کیفیت گندم پیش‌بینی شده مشکل جدی به وجود نیاید.

مدیر جهاد کشاورزی خدابنده آفت سن گندم را از آفت‌های مهم و خطرناک در مزارع دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به میزان خسارت و وسعت پراکنش سن گندم کنترل و مبارزه با این آفت اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به ورود اکیپ‌های بخش خصوصی و دولتی برای مبارزه با آفت سن گندم ابراز کرد: در حال حاضر در شهرستان خدابنده بیش از 7 اکیپ شبکه مراقبت و 8 اکیپ دولتی شامل 42 کارشناس، عملیات پایش اماکن زمستان‌گذران سن گندم و مزارع را با برقراری شیفتهای کاری بعدازظهرها و ایام تعطیلات در فصل زراعی95 -94 را به صورت مستمر انجام می‌دهند و در مناطقی که به نورم مبارزه شیمیایی برسند توصیه‌های لازم برای سمپاشی اراضی هدف را انجام می‌دهند.

عیوضی گفت: پیش‌بینی اولیه کارشناسان جهاد کشاورزی خدابنده تولید بیش از 200 هزار تن گندم در سال 95 بود اما پس از بارشها و با توجه به پیش‌بینی افزایش بارش‌ها در استان زنجان کارشناسان برآورد می‌کنند بیش از 250 هزار تن محصول گندم در شهرستان تولید شود.

وی در مورد دلایل کاهش میزان گندم‌های تولید شده در سال 94 افزود: سال قبل به دلیل خسارتهای ناشی از سرمازدگی تولید گندم در شهرستان خدابنده در سال قبل کمتر از 200 هزار تن بوده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده