ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شغل ملوانان لنج‌های تجاری استان بوشهر پایدار می‌شود

سالاری استاندار بوشهر گفت: با اجرای شدن طرح ساماندهی آیین نامه جدید ته‌لنجی ضمن اینکه شغل بیش از ۱۶ هزار ملوان تجاری پایدار می‌شود رونق اقتصادی در مناطق ساحلی استان بوشهر در پی دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مصطفی سالاری صبح امروز در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر با تاکید بر تدوین طرح‌های اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر اظهار داشت: باید سازوکار منسجم‌تری در راستای تحقق طرح‌های اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر ارائه و اجرایی شود تا دچار روزمرگی نشویم.

وی با تاکید بر توجه به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در استان بوشهر تصریح کرد: پروژه‌هایی که سبب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار شود در اولویت طرح‌های اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

استاندار بوشهر با تاکید بر عارضه‌یابی واحدهای صنعتی و تولیدی نیمه فعال و راکد افزود: برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال باید عارضه یابی شود تا این واحدها به مشکل جدیدی مواجه نشوند.

سالاری با بیان اینکه  مشکل بیشتر واحدهای صنعتی نیمه فعال و راکد با پرداخت تسهیلات برطرف نمی‌شود افزود: پرداخت تسهیلات به این واحدها با ایجاد بدهکاری جدید ممکن است مشکلات واحدهای تولیدی نیمه‌فعال را مشکل‌دارتر کند.

وی با تاکید بر ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم برای حل مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی نیمه فعال در استان بوشهر بیان کرد: برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی مقرر شده با استفاده از نیروهای متخصص راهنمایی، مشاوره و آموزش برای عارضه یابی مشکلات آنها صورت گیرد.

استاندار بوشهر بر بازدید میدانی از واحدهای تولیدی نیمه فعال استان بوشهر تاکید کرد و افزود: چنانچه واحد تولیدی و صنعتی در شرایط دریافت تسهیلات باشد باید با بازدید میدانی و مطالعه در زمینه ارائه راهکار مشکلات واحدها برطرف شود.

سالاری با تاکید بر این نکته که هر دستگاه اجرایی باید طرح‌های تدوین شده اقتصادی مقاومتی ارائه دهد افزود: هر دستگاه اجرایی باید سه تا 5 طرح که خصائص اقتصاد مقاومتی دارد برای تحقق شعار امسال بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه دهد تا ضمن رونق اقتصادی زمینه اشتغال جوانان فراهم شود.

وی با تاکید بر ارائه طرح‌های پیشران و ممتاز  در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: نیاز است در این راستا از ظرفیت‌های ملی استفاده شود که یکی از این ظرفیت‌ها ساماندهی ته‌لنجی ملوانان لنج‌های تجاری است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه هر لنج بطور متوسط شش نفر ملوان دارد گفت: با وجود یک‌هزار و 600 تا یک‌هزار و 700 لنج تجاری در استان بوشهر حدود 10 هزار ملوان از طریق این شناورها ارتزاق می‌کنند.

سالاری، با بیان اینکه نداشتن شغل پایدار و تحت پوشش بیمه نبودن یکی از دغدغه‌های مهم ملوانان شناورهای تجاری دانست و افزود: ضوابط ساماندهی کالاهای ته لنجی ملوانان تدوین شده ولی پیرامون بخشی از آن و نحوه اجرای آن هنوز موضوع‌هایی مطرح است که باید بازنگری لازم برای آن صورت گیرد.

وی از پایدار شدن شغل ملوانان لنج‌های تجاری استان بوشهر خبرداد و خاطر نشان کرد: با اجرای شدن طرح ساماندهی آیین نامه جدید ته‌لنجی ضمن اینکه شغل بیش از 16 هزار ملوان تجاری پایدار می‌شود رونق اقتصادی در مناطق ساحلی استان بوشهر در پی دارد.

استاندار بوشهرجلوگیری از واردات بی رویه کالا و سواستفاده دیگران از تسهیلات ویژه مرزنشینی را از دیگر مزایای ساماندهی این طرح دانست و گفت: با ساماندهی کالاهای ته لنجی ملوانان ساحل نشین نیز معیشت، وضعیت رفاهی و رونق بازار مناطق ساحلی استان بوشهر دچار خدشه نمی‌شود.

سالاری از حل شدن مشکلات ته لنجی در آینده نزدیک خبرداد و افزود: امید است با راهکار لازم در قالب طرح ساماندهی کالاهای ته لنجی، مشکلات سد راه ملوانان، بازاریان و لنج داران استان بوشهر بزودی برطرف شود.

وی درآمد نخل‌داران را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر اجرایی شدن طرح‌های تدوین شده برای رونق شغل باغداری گفت: نخل‌داران دشتستانی هر کیلو خرمای کبکاب مرغوب را 15 هزار ریال بفروش می‌رسانند که 450 هزار ریال درآمد ناخالص هر نخل است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه یک‌هزار نخل سالانه 200 میلیون ریال درآمد ناخالص دارد تصریح  کرد: با اجرای طرح  اصلاح نژاد و میانه کاری مرکبات  در میان باغ نخیلات بدون افزایش هزینه، درآمد هرباغدار 10 برابر می‌شود.

سالاری با بیان اینکه برای افزایش درآمد نخل‌داران طرح‌های به هیئت دولت ارائه شده است خاطر نشان کرد: این یک پروژه سنگین است ولی با این وجود این مهم در دولت مطرح شده که با توجه به تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی خوشبین هستیم این پروژه تا پایان سال اجرایی شود.

وی از افزایش درآمد نخل‌داران با اجرایی شدن طرح اصلاح نژاد، میانه‌کاری و آبیاری تحت فشار خبرداد و گفت: با وجود چهار میلیون اصله نخل در دشتستان و 12 هزار بهره‌بردار نخل با اجرایی شدن طرح‌های یاد شده درآمد ناخالص باغ‌داران  از یک‌هزار و 800 میلیارد ریال به 20 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

استاندار بوشهر پروژه اصلاح نژاد نخل و میانه‌کاری مرکبات در کنار طرح ساماندهی کالای ته لنجی را به عنوان طرح‌های پیشران اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر دانست و تاکید کرد: به دنبال جذب حمایت لازم از نهادهای مربوطه برای اجرای آن هستیم.

سالاری منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر را یک ظرفیت با قابلیت بسیار بالا دانست و گفت: با توجه به قابلیت بالای این منطقه ویژه برخی از شرکت‌های پتروشیمی، متقاضی سرمایه گذاری در آن هستند.

وی پردازش و صادرات مجدد و تزانزیت کالا را از سیاست‌های  مهم در رونق اقصادی دانست و  افزود: این امر مستلزم چند موضوع ازجمله راه آهن است که در بلند مدت باید به نتیجه برسد و دیگر موضوع نیز  تصویب لایحه و ایجاد منطقه آزاد تجاری بوشهر است.

استاندار بوشهر طرح‌های دهکده  گردشگری استان بوشهر را از ظرفیت‌های مهم این استان دانست و گفت: از این دهکده‌ها باید درآمدزایی صورت گیرد و نگاه اشتغال‌زایی به آنها شود.

وی با اشاره به حل مشکلات شرکت صنعتی دریایی صدرای بوشهر بیان کرد: عزم مسئولان صدرا برای فعال شدن آن جدی است و در صورت تحقق این مهم حداقل 2 هزار فرصت شغلی برای نیروهای بومی استان  بوشهرفراهم می‌شود.

استانداربوشهر باتاکید بر تمام وقت شدن مزارع پرورش میگو در استان بوشهر افزود: روش فعلی در پرورش میگو میزان تولید آن یک پانزدهم تا یک بیستم کشورهای جنوب شرق آسیا است که باید راهکارهای  لازم برای افزایش تولید و تمام وقت شدن فعالیت در مزارع پرورش میگو ارائه شود.

سالاری تاکید کرد: فعالان در مزارع پرورش میگو در استان بوشهر باید به شغل پایدار و تمام وقت برسند.

وی با تاکید بر تکمیل طرح‌های تولیدی نیمه تمام گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشکل اشتغال در استان بوشهر برطرف می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X