ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مسابقات قرآنی می‌تواند فرهنگ جامعه را اسلامی کند

حجت الاسلام مبلغی مبلغی گفت: یکی از بهترین و کارآمدترین رقابت ها، مسابقات قرآنی است، چراکه می تواند مبانی اخلاق اسلامی را در جامعه نهادینه کرده و به این ترتیب فرهنگ اجتماع را اسلامی کند.

آیت الله احمد مبلغی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اشاره به برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم که این روزها در مصلای بزرگ امام خمین (ره) در حال برگزاری است، گفت: رقابت در کارهای خیر در اسلام مورد تاکید قرار گرفته و اسلام، نه تنها اصل مسابقه را می پذیرد بلکه آن را ترویج می کند و به آن امر می کند.

وی با بیان اینکه رقابت اصولا یک پدیده انسانی است که از آغاز خلقت بشر میان انسان ها وجود داشته است، تصریح کرد: البته رقابت ریشه ها و منشأهای متفاوت مثبت و منفی دارد که بعضی مواقع منشأ آن خودخواهی، جاه طلبی و حسادت است و گاهی اوقات منشأ آن صرفا انسانی و حرکت در چارچوب تحول مثبت در جامعه است که در این صورت رقابت عنصر پویا بخش و حیات بخش خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمی توان از رقابت دور شد، اظهار داشت: به دلیل آنکه رقابت امری فطری و طبیعی برای هر جامعه است ولی آنچه ضروری است این که مبانی، قواعد و ضوابط اسلامی رقابت، مورد توجه و عمل قرار نمی گیرد.

مبلغی رقابت را جزو پدیده های ریشه دار در فطرت انسان معرفی کرد و گفت: انسان به گونه ای آفریده شده است که نمی تواند رقابت نکند. برنامه  ها و آموزه های اسلام  از آنجا که  برخلاف فطرت نیست، اصل رقابت را پذیرفته است با این تفاوت که اسلام در چارچوب تلاش خود برای تقویت امور فطری و سالم سازی جریان آن در زندگی، کوشیده است رقابت را از منشاء های غلط و رفتن به سوی اهداف نادرست باز بدارد.

وی ادامه داد: نقش اسلام این است که بخشی از امور فطری را تقویت می کند، مانند اعتقاد به خداوند متعال و راستگویی و برخی دیگر را که می تواند در فضای زندگی گونه ها و وضعیت های مختلف عملیاتی پیدا کند را کنترل نموده و به آنها چارچوب های سالم و مثبت بدهد.

استاد حوزه علمیه قم یادآوری کرد: رقابت از این نوع امور فطری است که هم دارای ریشه های انسانی، الهی و اخلاقی و هم دارای ریشه  های فجوری، غیرانسانی و شیطانی است. از این روی اسلام هیچ گاه به دنبال حذف رقابت نبوده است، زیرا این حذف آن  به معنای حذف پویایی، تحرک و حضور پرشور اجتماعی است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، از آیه شریفه «فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ» به عنوان بهترین سند قرآنی برای پذیرش و تأیید رقابت در نگاه اسلام  یاد کرد و ادامه داد: این آیه انواع رقابت ها را شامل می شود. چراکه استباق به معنی رقابت میان فردی یا مجموعه ای با فرد و یا مجموعه دیگر بر سر یک امر است، منتهی اسلام و قرآن می خواهد این استباق به سمت خیرات و امور نیک جهت پیدا کند.

وی افزود: کلمه خیرات حاکی از آن است که اسلام استباق را برای گونه های مختلف خیر و انواع آن امری ضروری می داند. این نشان می دهد دامنه استباق در اسلام بسیار وسیع است و لازم است نسبت به هر امر خیری فضای استباق ( ازهم سبقت گرفتن) و رقابت در جامعه ایجاد  شود تا با پویا ساختن جامعه، خیرات تحقق پیدا کند.

مبلغی با بیان اینکه اسلام ، استباق را برای قدرت، جاه، مقام و ثروت را نمی پذیرد، خاطرنشان کرد: اگر استباق که یک پدیده تحول بخش و تحرک ساز است در امور مربوط به هوای نفس و در جهانی غیر از جهت اسلام، انقلاب و مردم صورت بگیرد عملا به اشاعه ناهنجاری های فرهنگی و دور شدن از خیرات می انجامد. و طبیعی است که رقابت باید در چارچوب تقویت انقلاب و اسلام و مردم شکل بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مسابقه مردم را تا اعماق جانشان درگیر می کند، گفت: اگر یک پدیده قوی و نیرومند مانند رقابت قرآنی مردم را به سمت امور اخلاقی و دینی سوق می دهد، می تواند فرهنگ جامعه را نیز دگرگون کند و در مدت برگزاری این مسابقه و رقابت قرآنی در آن جامعه و شهر اثرگذار باشد.

وی تصریح کرد: در واقع قید اسلام بررقابت در هر حوزه جهت گیری آن به سمت خیرات است و اصل مسابقه را نه تنها می پذیرد بلکه آن را ترویج می کند و به آن امر می کند و حتی اصلی در اسلام و فقه مربوط به «سباق» وجود دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: قیود و محدودیت دیگری که از این آیه شریفه به تبع قید اول برای یک رقابت صحیح در نگاه اسلام استخراج می شود این است که وقتی مسابقه و رقابت برای امور خیر تایید می شود، طبیعتا نمی توان از روش های نادرست استفاده کرد زیرا این مساله نقض هدف مسابقه که رسیدن به خیرات است، می باشد.

وی یادآوری کرد: اگر برای رسیدن به خیر از شر استفاده کنیم از همان گام اول هدف خیر را از بین بردیم و نابود کردیم. بر این اساس می توان گفت از بهترین مسابقه ها و کارآمدترین آن ها مسابقات قرآنی است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده