ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تبدیل تهدید به فرصت در مدیریت جهادی

شهردار تهران با تاکید بر استقرار مدیریت مبتنی بر فرهنگ انقلاب اسلامی در کشور، گفت: باید فرهنگ انقلاب اسلامی که نشأت گرفته از فرهنگ قرآن و اهل بیت است در کشور جاری شود؛ چرا که مهم‌ترین چالش امروز چالش مدیریتی است.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر قالیباف در دومین گردهمایی مدیریت جهادی، گفت: بی‌تردید شکر حضور ما دراین دوران که در سایه اسلام و حکومت اسلامی زندگی می‌کنیم تلاش و خدمت بیشتر به مردم خواهد بود. باید بتوانیم برداشت مشترکی از مدیریت جهادی پیدا کنیم، مدیریتی که سرمایه و اتفاق بزرگی است که در سایه انقلاب اسلامی رقم خورده است.

وی افزود: در تاریخ کشورمان و در تاریخ اسلام نمونه‌های بزرگی از مدیریت جهادی وجود دارد اما تحقق این نوع مدیریت به صورت سیستمی، فرهنگی است که پس از انقلاب اسلامی شکل گرفته است و قطعا در دوران انقلاب و به ویژه دفاع مقدس بارها و بارها شاهد بروز چنین مدیریتی بوده‌ایم.

شهردار تهران با اشاره به تعاریف شهید مطهری در خصوص ماهیت جهاد، گفت: ایشان جهاد را همان دفاع می‌دانند در حقیقت جهاد را دفاع همه جانبه تعریف می‌کنند. این دفاع قطعا به دفاع از ملت، قوم و جامعه در حوزه‌های مختلف تقسیم می‌شود. حتما تهاجم های دشمن در زمینه‌های مختلف کشور را تهدید می‌کند به تبع آن دفاع نیز در حوزه‌های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از نمونه‌های شاخص آن دفاع در حوزه منزلت انسانیت است که از جمله آن به امر به معروف و نهی از منکر تاکید بسیاری می شود.

قالیباف در تشریح ویژگی‌های مدیریت جهادی به "تبدیل به احسن" اشاره کرد و گفت: باید در مدیریت جهادی تهدید را به فرصت تبدیل کرد آنچه که در دوران جنگ بارها شاهد آن بودیم. امروز در حوزه توان نظامی حرف اول در منطقه را می‌زنیم و در بسیاری از زمینه‌ها در جهان شاخص هستیم. امروز تبدیل به احسن یعنی هنگامی که تحریم می شویم این تحریم به شکوفایی استعدادها تبدیل شود. بی‌تردید در این راستا باید به گونه‌ای تلاش کنیم که در مقابل دشمن عکس العمل به موقعی داشته باشیم. همه توان خود را به کار بگیریم و با خرد جمعی دست به اقدام بزنیم. قطعا در این مسیر خداوند نیز ما را یاری خواهد کرد.

وی ادامه داد: روحیه مبارزه یکی دیگر از ویژگی‌های مدیریت جهادی است مثال آن در مذاکرات هسته‌ای قابل مشاهده بود که زمانی محکم روی پای حرف خود ایستادیم، هزینه‌های آن را پرداختیم اما روزی هم به این نتیجه رسیدیم که مذاکره کنیم اما مهم این بود که پشت میز مذاکره با روحیه مبارزه نشسته بودیم.

شهردار تهران به بهم‌پیوستگی مدیریت جهادی در یک مجموعه کلی اشاره کرد و گفت: باید به مدیریت جهادی به عنوان یک کل به هم پیوسته نگاه کنیم چرا که به غیر از این قطعا این مدیریت محقق نخواهد شد.

قالیباف تاکید کرد: مدیریت جهادی باید از پویایی و پایایی برخوردار باشد و در هر شرایطی فراخور موقعیت موجود برنامه‌ای برای اقدام و عمل داشته باشد.

وی به راستی آزمایی از عملی که انجام می‌دهیم پیش از محاسبه دیگران به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های مدیریت جهادی اشاره کرد و افزود: باید پیش از آنکه دیگران اعمال ما را محاسبه کنند خود این کار را انجام دهیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه امروز مهم‌ترین چالش کشور در سطوح مختلف چالش مدیریتی است، تصریح کرد: برای پیشرفت در سایه عدالت اجتماعی نیازمند منابع انسانی و منابع مادی هستیم که خوشبختانه کشور ما در هر دو مورد غنی است اما مهم‌ترین چالش ما در عرصه‌های مختلف چالش مدیریت است. جنس این مدیریت باید مبتنی بر فرهنگ انقلاب اسلامی باشد که این فرهنگ نیز از فرهنگ قرآنی و اهل بیت نشأت گرفته است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده