ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح مدیریت چرای دام در البرز، الگوی کشوری شناخته شد

به گزارش ایرنا، مهدی فتحی روز دوشنبه در نشست مدیریت چرای دام که در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز برگزار شد، افزود: موضوع مدیریت چرای دام در استان البرز نیاز به تکرار دارد تا تاثیر خود را در ذهن همگان داشته باشد.
وی به ضرورت تقویت پوشش گیاهی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: پوشش گیاهی یک بستر و یک محافظ برای زمین است که کنترل روان آب ها و سیل ها را با جذب آب می تواند داشته باشد.
وی گفت: پوشش گیاهی مناسب همچنین از فرسایش خاک جلوگیری کرده و پوشش مناسبی در عرصه ها برای جلوگیری از انتشار ریزگردها است.
فتحی افزود: مراتع استان البرز در صورتیکه به خوبی حفظ شوند به لحاظ موقعیت سرزمینی و وجود خاک با ارزشی که دارند می توانند خود را بازسازی کنند.
وی یکی از راه های حفظ مراتع را جلوگیری از ورود دام های غیرمجاز و بیش از ظرفیت پروانه ی چرا و همچنین جلوگیری از ورود دام های سرگردان وعبوری دانست و بیان داشت: طرح حفظ مراتع در استان در قالب سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه ریزی شده است.
معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان البرز ادامه داد: نخستین گام اجرای این طرح در سال جاری به خوبی با کمک مرتعداران و انجمن صنفی مرتعداران استان در حال اجرا است به طوریکه این طرح در البرز به عنوان نمونه کشوری معرفی شده است.
وی با اشاره به اینکه این طرح همان طرح مدیریت چرای دام است، گفت: در سال جاری با استقرار تیم های کنترل در مناطق ورودی استان در مراتع توانسته ایم از ورود تعداد زیادی از دام های عبوری و غیرمجاز جلوگیری شود.
فتحی بیان داشت: با استقرار این اکیپ ها بسیاری از دامدارانی که قصد ورود به استان را داشتند با مشاهده کنترل شدید از آمدن به البرز منصرف شدند.
وی گفت: در مرحله دوم طرح بایستی برای حفظ مراتع بکوشیم که پروانه های چرا مطابق با میزان ظرفیت، زمان ورود و خروج دام و نحوه ی تعلیف کنترل شود که این امر بایستی با کمک مرتعداران به لحاظ استفاده از مرتع به میزان استاندارد آن انجام شود.
این مسئول تاکید کرد: همچنین در اجرای این طرح بایستی دام های مازاد و سرگردان در مراتع تعیین تکلیف شوند.
معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان البرز به مصوبه شورای عالی امنیت ملی درزمینه مراتع استان های تهران والبرز در سال جاری اشاره کرد و افزود: در این مصوبه یک سری تکالیف برای مدیریت چرای دام در این دو استان تعریف شده که قبل از آن نیز به خوبی اجرا می شد.
وی ادامه داد: این مصوبه کمک بزرگی شد که یک سری فشارهای سیاسی به لحاظ بعضی از سفارشات برای عبور و ورود دام ها کاسته و یا از بین برود.
فتحی با اشاره به اینکه بایستی وضعیت پروانه های چرا که در اختیار شوراها قرار دارد نیز تعیین تکلیف شود، گفت: ما مکلف هستیم طی دو سال وضع مراتع استان را ساماندهی کنیم.
وی افزود: پاشنه آشیل و بستر پوشش گیاهی در عرصه های استان، مراتع هستند و اگر این بستر حفظ شود، عرصه ها به قدری قدرت زادآوری دارند که خود را بازسازی کند و نیاز به فعالیت دیگری ندارند.
وی اظهار داشت: امروز نگران آب شرب هستیم ولی باید نگران روزی باشیم که مخزنی وجود نداشته باشد که بتواند آب را در خود نگه دارد و نگران روزی باشیم که این منابع با پسماندهای گیاهی و جانوری آلوده می شوند.
این نشست که با حضور نمایندگان حفاظت محیط زیست استان، دامپزشکی استان، مرتعداران و یگان حفاظت منابع طبیعی برگزار شد، موضوعات مختلف و فعالیت های مختلف در این بخش ها که در حوزه مراتع اجرا می کردند، گزارش شد.
پایش دام های ورودی به استان از لحاظ ابتلا به بیماری بخصوص تب برفکی و واکسیناسیون تمام دام های ورودی قبل از ورود به استان البرز از مهمترین موضوعاتی بود که مطرح شد.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X