ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتقاد از واردات واگن دسته‌ دوم

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مختاری امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۵۰ میلیارد تومان توافق‌نامه برای ساخت واگن برای شرکت‌های ریلی داریم، اظهار داشت: در حال حاضر قراردادهایی منعقد کرده ایم که شامل ۵۰ دستگاه واگن مسافری و ۶۰۰ دستگاه واگن باری است.

مدیرعامل واگن پارس با بیان اینکه به دلیل رکود اقتصادی و نبود نقدینگی شرکت های ریلی منابع مالی چندانی در اختیار ندارند، افزود: دلیل تعویق پروژه های ما کمبود منابع مالی است و همین امر موجب شده قراردادهای ما زمان‌بر شود.

وی با اشاره به اینکه واردات واگن شرایط بازار را بهم ریخته است، ادامه داد: البته واگن‌های دسته دوم وارد شد اما همین موجب شده که تولیدکنندگان واگن به بازسازی واگن به جای تولید واگن‌های نو بپردازند.

مختاری با بیان اینکه واگن پارس ظرفیت تولید یکصد واگن مسافری، یک‌هزار دستگاه واگن باری، ۴۰ دستگاه لوکوموتیو و ۷۰ درصد واگن مترو را در سال دارد، توضیح داد: امسال ساخت واگن مسافری تا سرعت ۲۰۰ کیلومتر در این شرکت وجود دارد، ضمن آنکه در بخش واگن‌های مسافری، ۷۰ درصد خودکفا هستیم و ۳۰ درصد تجهیزات بسته به درخواست بهره برداران وارد می شود.

مدیر عامل واگن پارس با اشاره به اینکه در بخش واگن‌های باری به ۹۰ درصد خودکفایی و در بخش لوکوموتیو به ۴۰ درصد خودکفایی رسیده ایم، تصریح کرد: واردات واگن مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است، زیرا یک دستگاه واگن دسته دوم حداکثر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد در حالی که برای دستگاه واگن نو تا ۲.۵ میلیارد تومان هزینه نیاز است.

وی، عامل نرسیدن به خودکفایی در تولید واگن های مسافری را نبود سفارش عنوان کرد و افزود: تاکنون واگن پارس ۵۵۰ دستگاه انواع واگن باری را به کوبا، ۲ هزار واگن باری به سوریه، ۳۰۰ دستگاه واگن باری به سودان و ۶۶ دستگاه واگن باری به بنگلادش صادر کرده است.

مختاری با اشاره به مذاکره با کشور بنگلادش برای تولید واگن، اظهار داشت: وزارت اقتصاد بنگلادش به وزارت امور خارجه ایران نامه داده مبنی بر اینکه آمادگی دارد با طرح تشریفات، مناقصه ۴۰۰ دستگاه واگن مسافری داشته باشد.

وی با بیان اینکه با صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات برای دریافت تسهیلات فاینانس مذاکراتی داشته‌ایم، ادامه داد: اگر بانک‌ها از ما حمایت کنند، تقاضاهایی از کشورهای آسیای میانه و لهستان برای ساخت واگن داشته ایم.

مدیرعامل واگن پارس با انتقاد از اینکه تسهیلات و یارانه ها در بخش جاده ای هزینه می شوند، اظهار کرد: اگر همین تدابیر در بخش ریلی اجرا می‌شد، جهش قابل قبولی را در توسعه آن داشتیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده