ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محیط کسب و کار سال 94 نسبت به 93 بدتر شددریافت تسهیلات بانکی و بدهی دولت نامناسب است

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به وضعیت محیط کسب و کار در پاییز سال 94 پرداخت که بر اساس آن وضع کسب و کار بدتر شده است.
به گزارش  فارس، به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس، ارزیابی 291 تشکل اقتصادی سراسر کشور از مولفه های ملی محیط کسب و کار در ایران در فصل پاییز سال 1394 توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شد.
دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که برآیند (میانگین وزنی) ارزیابی 291 تشکل اقتصادی سراسر کشور از 21 مولفه ملی محیط کسب و کار ایران در پاییز 1394 ، نمره 6/04 از 10 (نمره بدترین ارزیابی ) بوده که اندکی نامناسب تر از ارزیابی تابستان 1394 (با میانگین 5/81 ) بوده است افزود: همچنین این نمره بیانگر آن است که محیط کسب و کار ایران در پاییز 1394 در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (پاییز 1393 با میانگین 5/81 از 10) نیز اندکی نامساعدتر ارزیابی شده است.
در این مطالعه، به ترتیب سه مولفه «مشکل دریافت تسهیلات از بانک ها»، «ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی» و «بی تعهدی شرکت ها و موسسات دولتی به پرداخت به موقع بدهی خود به پیمانکاران» نامناسب تر از بقیه مولفه ها ارزیابی شده و مولفه های «ضعف زیرساخت های تامین برق»، «ضعف نظام توزیع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف کننده» و «ضعف زیرساخت های حمل و نقل» نسبت به سایر مولفه ها در پاییز 1394 مساعدتر محسوب شده‌اند.
تشکل‌های اقتصادی استان های بوشهر، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان به ترتیب با میانگین ارزیابی 8.49 ، 7.46 ، 7.40 و 7.19 در مجموع ارزیابی بدتر و تشکل های اقتصادی استان های سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، یزد و قزوین به ترتیب با میانگین ارزیابی 4.27 ، 5.05 ، 5.08 و 5.33 مجموعا ارزیابی بهتری نسبت به تشکل های سایر استان ها از وضعیت مولفه های محیط کسب و کار در پاییز 1394 ارائه کرده اند.
همچنین وضعیت محیط کسب و کار ایران در پاییز 1394 بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، 5.99 از 10 (عدد 10 بدترین ارزیابی) ارزیابی شده است به طوری که میانگین ارزیابی محیط اقتصادی (شامل محیط مالی، محیط اقتصاد کلان، ساختار تولید و محیط جغرافیایی ) 5.88 و میانگین ارزیابی محیط نهادی (شامل محیط سیاسی، محیط حقوقی، محیط فرهنگی و ساختار دولت ، محیط فناوری و نوآوری و محیط آموزشی و علمی) 6.10 بوده است.
گزارش های فصلی پایش محیط کسب و کار ایران از تابستان 1389 به طور مستمر با همکاری تشکل های اقتصادی سراسر کشور توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه و منتشر می‌شود.
این گزارش ها، ارزیابی تشکل های اقتصادی ایران از 23 مولفه ملی محیط کسب و کار در ایران را با ابزار پرسشنامه استخراج و ارائه می‌کنند.
در پرسشنامه این مطالعه معمولا یک یا دو سوال گزینه دار درباره مسائل روز محیط کسب و کار از تشکل های اقتصادی پرسیده می شود. در پرسشنامه پاییز 1394، نرخ ارز مناسب و تغییر در میزان تولید در شرکت های عضو تشکل ها در پاییز 1394 نسبت به فصل پاییز سال 1393 پرسش شده بود.
در جواب به این دو سوال حدود 51 درصد از تشکل های مشارکت کننده در تهیه این گزارش ، پاسخ دادند که نرخ ارز بین 30،000 تا 35،000 ریال را مناسب می دانند و بیش از 65 درصد پاسخ دادند که میزان تولیدشان کاهش یافته است.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده