ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ترکیه نخست وزیر می خواهد یا غلام حلقه به گوش ؟

به گزارش ایرنا، استقبال پر شور طرفداران حزب حاکم از بینالی یلدرم وزیر ارتباطات، حمل و نقل و دریانوردی فعلی ترکیه به عنوان یکی از موفق ترین وزیران دوران نخست وزیری رجب طیب اردوغان و یکی از نزدیکان رئیس جمهوری فعلی به هنگام ورود به مراسم جشن عقد دختر کوچک اردوغان و همچنین گمانه زنی ها در محافل سیاسی و خبری بر سر گرایش به یک نامزد، به عنوان نشانه های کاهش شانس سایر نامزدهای احتمالی و افزایش اقبال یلدرم برای نشستن بر مسندی ارزیابی می شود که داوداوغلو کمتر از 20 ماه توانست بر آن بنشیند.
در حالیکه هنوز بحث ها بر سر چرایی اختلاف نظرهای بین احمد داوداوغلو با اردوغان به عنوان شخصی که از بدو شروع حاکمیت 14 ساله حزب حاکم با او همراه بوده، ادامه دارد، موضوع انتخاب رئیس جدید برای حزب و تشکیل دولت جدید در آنکارا با کناره گیری داوداوغلو از ریاست حزب و نخست وزیری، از داغ ترین موضوعات سیاسی ترکیه است که انتظار می رود تا پایان هفته بسیاری از ابهامات در این زمینه تا حد زیادی پایان یابد.
انتظار می رود یک نامزد حداکثر تا روز جمعه این هفته برای ریاست حزب معرفی شود.
قرار است امروز تمایل روسای استانی حزب آک، فردا نیز تمایل 317 نماینده این حزب در پارلمان ترکیه برای اینکه چه کسی را می خواهند در راس حزب و به تبع آن در مقام نخست وزیری آتی ترکیه ببینند، توسط مدیریت حزب سئوال شود. اما گفته می شود مدیریت حزب قصد دارد، نظر شهرداران سراسر ترکیه از این حزب را به طور کتبی جویا شود.
اما فرایند تحولات سیاسی دوران اخیر و انگاره سازی ها در جامعه طرفداران حزب حاکم نشان می دهد چشم و گوش و دل انتخاب کننده ها همواره روی نظر و تمایل اردوغان خواهد بود و از این پس به یقین شخصی انتخاب خواهد شد که او اشاره کرده است.
در حالی که برخی از روزنامه نگاران مدعی نهایی شدن نظر اردوغان و روشن شدن نامزد احتمالی آتی حزب آک و به طبع آن نخست وزیر آتی ترکیه شده اند، برخی دیگر نیز از احتمالات دیگری چون شکسته شدن عرف فعلی در حزب و انتخاب رئیس حزب و نخست وزیر از بین افراد متفاوت در حزب حاکم سخن می گویند.
وقتی اردوغان از رهبری حزب کنار رفت و با رای مردم به ریاست جمهوری انتخاب شد، نام سه شخصیت برای جایگزینی وی مطرح بود. عبدالله گل رئیس جمهوری قبلی، احمد داوداوغلو و بنالی یلدرم. اردوغان اعلام کرد که در نتیجه مشورتها داوداوغلو را به عنوان رئیس حزب معرفی می کند که با حمایت های او داوداوغلو انتخاب شد اما کمتر از 20 ماه توانست هماهنگ و همسو با اردوغان حرکت کند و در نهایت در پی اقدام شورای مرکزی تصمیم گیری و اجرایی حزب در سلب برخی از اختیارات داوداوغلو، صبر وی لبریز شد و اعلام کرد نه به میل خود بلکه به خاطر ضرورتی که حاصل شده، از ریاست حزب و به تبع آن از نخست وزیری کنار می رود.
در شرایط فعلی حاکمیت دنبال کسی است که نه براساس اقتضای نظام پارلمانی به عنوان رئیس قوه مجریه ، بلکه با درک شرایط دوره ای حاکم بر ترکیه که با انتخاب اردوغان بطور مستقیم و برای اولین بار در تاریخ ترکیه از سوی مردم به ریاست جمهوری انتخاب شده، به عنوان یک شخص هماهنگ با اردوغان در راس حزب و مقام نخست وزیری قرار گیرد.
چنین دیده می شود که موازنه بین رئیس جمهوری – نخست وزیر در ترکیه دوباره تاسیس خواهد شد تا وقتی یک رئیس جمهوری قدرتمند در راس کار است، نخست وزیر هماهنگ با او مدیریت را به دست گیرد. این در حالی است که در نظام پارلمانی فعلی ترکیه رئیس قوه مجریه نخست وزیر است. اما از سوی دیگر اردوغان به صراحت می گوید با انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری براساس تغییراتی که در سال 2010 میلادی با آرای مردم در همه پرسی، در قانون اساسی داده شد، نظام پارلمانی ترکیه عملا منتفی شده و ترکیه در راه گذار به نظام ریاستی می باشد.
عبدالقادر سلوی روزنامه نگار نزدیک به حاکمیت در مقاله ای در شماره روز دوشنبه روزنامه حریت با اشاره به اینکه حزب آک از دوران بسیار دشواری عبور می کند نوشته است: اما چیزی که این حزب را از سایر احزاب سیاسی در ترکیه متمایز می کند، پذیرش رهبری بلامنازع اردوغان بر این است و لذا بر این باور است که حزب حاکم این دوران پر طلاتم را پشت سر خواهد گذاشت.
به باور سلوی هم اکنون نام دو نفر بیش از دیگران به عنوان جایگزین داوداوغلو مطرح است. بنالی یلدرم و نئومان کورتولموش معاون نخست وزیر فعلی.
اما او نوشته است کسانی که به اراده اردوغان نگاه می کنند، به بنالی یلدرم اشاره دارند.
سلوی نوشته است: بعداز کنگره و روش شدن رئیس جدید حزب، احتمال تغییر در مدیریت حزب و ساختار دولت فعلی نیز مطرح خواهد شد.
وی ادعا کرده است حداقل یک سوم ساختار فعلی دولت داوداوغلو تغییر خواهد کرد.
گفته می شود حداقل هفت وزیر عوض می شود و احتمالا برات آلبایراک داماد اردوغان که در کابینه فعلی وزیر انرژی است به عنوان وزیر اقتصاد منصوب می شود و وزیران نزدیک به داوداوغلو برکنار و به جای آنها نورالدین جانیکلی، نهاد زیبکچی و مصطفی شن توپ که داوداوغلو با حضور آنها در کابینه خود مخالفت کرده بود، وارد کابینه می شوند.
برخی از تحلیل گران نیز معتقدند دیگر اسم و تغییرات در حزب حاکم چندان تعیین کننده نخواهد بود و اردوغان دیگر تعارفات و ملاحظات قانونی را کنار گذاشته و با تاکید بر اینکه ترکیه عملا وارد نظام ریاستی شده، تمامی اهرم ها را در دست دارد و فرق نمی کند که چه کسی رئیس حزب و یا نخست وزیر باشد. حتی مخالفان اردوغان او را متهم کرده اند که وی غلام حلقه به گوش می خواهد نه نخست وزیر و رئیس حزب.
به گفته ناظران سیاسی در آنکارا، چنین دیده می شود که رئیس حزب و نخست وزیر هر که باشد، موقتی خواهد بود و اردوغان می خواهد به هر روی با تغییر قانون اساسی و یا اگه امکان پذیر شد با یک قانون اساسی جدید راه قانونی را برای نظام ریاستی فراهم سازد.
اخیرا مقامات بلند پایه حزب آک از نیت این حزب برای تغییر مفادی از قانون اساسی سخن گفتند به شکلی که رئیس جمهوری منسوب به حزب به تواند در راس امور باشد. این در حالی است که براساس قانون اساسی فعلی، رئیس جمهوری باید بی طرف باشد. اصولا مهمترین اتهام و ایرادی که احزاب مخالف به اردوغان می گیرند، نیز این مورد است و می گویند وی عملا با قطع نکردن رشته های ارتباطی خود با حزب عدالت و توسعه (آک)، قانون اساسی را نقض می کند.
چنین دیده می شود که شرایط سیاسی در ترکیه چنان آمده می شود که حزب آک بتواند با کمک گیری از حزب حرکت ملی به حداقل 330 کرسی مورد نیاز برای تغییر قانون اساسی به شرط برگزاری همه پرسی دست یابد.
فرایند تحولات نشان می دهد اردوغان و حزب آک به بهای همه این التهابات سیاسی، عزم جزمی برای تغییر و یا اصلاح قانون اساسی دارد. لذا در شرایط فعلی بیش از آنکه موضوع انتخاب رئیس جدید، نخست وزیر جدید و یا مدیریت جدید حزب آک تعیین کننده باشد، چالش های پیش رو و منازعات سیاسی بر سر تغییر نظام پارلمانی به ریاستی است.
این در حالی است که احزاب مخالف به شدت با نیات اردوغان به مقابله برخاسته و کمال قلیچدار اوغلو حزب جمهوری خواه خلق به عنوان بزرگترین اپوزیسیون حاضر در مجلس مدعی شده است که اردوغان بدون خونریزی موفق به تغییر نظام خواهد شد.
خاورم/2011**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده