ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خلیلی: حکومت وحدت ملی سازمان دهندگان تظاهرات میلیونی کابل را تهدید به دستگیری کرده است

به گزارش ایرنا، «محمد کریم خلیلی» روز دوشنبه در جمع ده ها هزار نفری معترضان به تغییر مسیر خط انتقال برق از استان «بامیان» به «سالنگ» در کابل، افزود که شامگاه یکشنبه 18 نفر از سازمان دهندگان این حماسه بزرگ به دستگاه قضائی معرفی و تهدید به دستگیری و زندان شده اند و توصیه من این است که قبل از دستگیری آنان، به دست های «خلیلی» به اتهام بلند کردن صدای وحدت و برادری دستبند بزنید.
خلیلی درسال 1373 خورشیدی پس از کشته شدن «عبدالعلی مزاری» رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به دست گروه طالبان، مسئولیت رهبری این حزب را به عهده گرفت و با استقرار در شهر بامیان، رهبری مبارزات مردم هزاره را نیز در برابر طالبان عهده دار شد.
رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفت که مردم به حکومت رای داده اند و حق عدالتخواهی از حکومت دارند و صدای عدالتخواهی، برادری و وحدت نباید با تهدید و زندان، پاسخ داده شود زیرا منطق این مردم، زورگوئی نیست. منطق مردم عدالتخواهی، برادری و وحدت است.
وی گفت که جامعه ای که از مردم سالاری سخن می گوید شاهد باشد که چگونه از شب گذشته با قراردادن کانتینرها مانع پیوستن مردم به تظاهرات برای بلندکردن صدای عدالتخواهی شدند.
معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت که این ملت در برابر بی عدالتی ها خاموش نخواهد نشست و به اعتراض مدنی خود ادامه خواهد داد.
«احمد بهزاد» نماینده مردم هرات در مجلس شورای اسلامی نیز پیش از سخنان کریم خلیلی، از سران حکومت وحدت ملی خواست تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند و به صدای ملت پاسخ مثبت دهند درغیر این صورت ملت دست از اعتراض های مدنی برنخواهد داشت.
ده ها هزار تن از شهروندان کابل از ساعت 7 صبح امروز در خیابان های کابل به ویژه غرب کابل دراعتراض به تغییر مسیر انتقال برق توتاپ به خیابان ها سرازیر شدند و شعارهای «حکومت حکومت - عدالت عدالت» سر دادند. اعتراض کنندگان خواهان تغییر مسیر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان به افغانستان، از سالنگ به مسیر بامیان شدند.
«شورای عالی مردمی» متشکل از شماری از رهبران احزاب و سازمان ها، رهبران جهادی و فعالان مدنی به عنوان بانی تظاهرات موسوم به «جنبش روشنائی» گفته است که تا تحقق خواسته مردم دست از تظاهرات و اعتراض های مدنی برنخواهد داشت.
«محمداشرف غنی» رئیس جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت افغانستان دیروز در نشست مشترک با نمایندگان مجلس این کشور از آنان خواستند تا از اقدام های تفرقه افکنانه در شرایط حساس کنونی بپرهیزند و گفتند که دولت با دقت ابعاد مختلف اجرای این طرح را مورد بررسی قرار خواهد داد و مردم را قانع خواهد ساخت.
رئیس اجرائی دولت افغانستان دراین نشست که پیش از عزیمت وی به چین برگزار شد، گفت که سه سال قبل کابینه افغانستان سالنگ را مسیر انتقال برق 500مگاوات تعیین کرده، اما با این حال کمیسیونی برای بررسی این موضوع تشکیل شده و تمامی اسناد طرح انتقال برق توتاپ را بررسی خواهد کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که بررسی های این کمیسیون در پرتو روشنایی قانون و امکانات موجود صورت پذیرد و به پرسش ها و ابهام های مردم در این زمینه پاسخ داده و خواست مردم تامین شود.
اشرف غنی نیز در این نشست گفت که همه ما از ملت نمایندگی می کنیم و می توان با مشورت، اعتماد و هماهنگی خواسته های مردم را برآورده ساخت.
رئیس جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد که ما برای موفقیت در کنفرانس های «وارسا» و «بروکسل» نیازمند ایجاد اعتماد سراسری در کشور هستیم و مجلس باید به وظیفه تاریخی خود در ایجاد چنین فضایی عمل کند.
حدود 50 تن از نمایندگان مجلس روز شنبه در اعتراض به اجرای طرح انتقال برق توتاپ از مسیر سالنگ، نشست علنی مجلس را ترک کردند و گفتند که تا زمان تغییر این مسیر به بامیان ؛ دیگر در نشست های مجلس حاضر نخواهند شد.
اشرف غنی گفت که افغانستان یک ملت واحد است و تحرک و پیشرفت در هر نقطه از افغانستان، به معنای پیشرفت تمامی کشور است.
رئیس جمهوری تصریح کرد که امسال صندوق بین المللی پول پیشنهاد رشد چهار درصدی را برای افغانستان پیش بینی کرده است و ما با اجرای طرح های خودکفائی و استفاده از منابع ؛ درحال خارج شدن از مشکلات اقتصادی هستم و برای این کار باید بحث های منطقی، اصولی و همه جانبه مبنا قرار گیرد، نه اینکه فضای گروگان گیری به وجود آید.
درهمین حال منابع افغان گزارش دادند که 'اشرف غنی' روز گذشته با صدور دستوری اجرای طرح انتقال برق توتاپ را تعلیق کرده ، اما با این حال پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری افغانستان چنین حکمی را در پایگاه خود منتشر نکرده است.
اساق*1610**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده