ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حملات تروریستی احساس خطر را در سیاسیون عراق زنده کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجموعه مواضع و اظهار نظرهای مقامات بلندپایه و شخصیت های سیاسی عراق بعد از وقوع حادثه دیروز، نشان می دهند که همه آنها را نسبت به خطرات ادامه رکود سیاسی در کشورشان نگران کرده است.
در این راستا، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق از نمایندگان و وزیران کرد در پارلمان و دولت مرکزی خواست که برای از سرگیری فعالیت خود، به بغداد برگردند.
'فرهاد قادر' از فراکسیون کردها در پارلمان ملی عراق گفته است که 'نیچروان بارزانی' از نمایندگان و وزیران کرد در پارلمان و دولت مرکزی خواسته است برای نجات عراق و از سرگیری فعالیت خود، به بغداد برگردند.
در همین راستا قرار است که احزاب پنج گانه کرد که در روند سیاسی عراق مشارکت دارند، امروز دوشنبه پیرامون از سرگیری فعالیت خود در پارلمان و دولت مرکزی و بازگشت به بغداد تصمیم گیری کنند.
از طرفی 'حاکم الزاملی' از فراکسیون صدری ها در پارلمان و رییس کمیسیون 'امنیت و دفاع پارلمان' شب گذشته در فراخوانی از همه اعضای این کمیسیون خواست که در جلسه ویژه ای که امروز برگزار می شود حضور یابند.
وی هدف این جلسه را بررسی آخرین اوضاع امنیتی و تهدید ها و حملات تروریستی اخیر داعش علیه پایتخت عراق ذکر کرده است.
همچنین جلسه روسای فراکسیون ها دیروز یکشنبه به ریاست 'سلیم الجبوری' رییس مجلس نمایندگان عراق در بغداد برگزار شد و در آن، بر تشکیل جلسه عمومی پارلمان طی هفته جاری تاکید کردند.
پارلمان ملی عراق بعد از حادثه ورود تظاهرکنندگان به منطقه امنیتی سبز و اشغال ساختمان پارلمان و نخست وزیری در 30 آوریل 2016 تا به امروز فعالیت های آن متوقف شده و نمایندگان و وزیران کرد به ادعای نبود امنیت، بغداد را ترک کرده و به کردستان عراق بازگشتند.
به اعتقاد کارشناسان عراقی، بحران اخیر سیاسی و عدم وجود تفاهم بین احزاب مختلف عراق فضا را برای تحرکات داعش در دو هفته اخیر در مناطق مختلف این کشور فراهم کرده است.
اعتقاد بر این است که داعش با تشدید حملات تروریستی خود درصدد متشنج کردن هرچه بیشتر اوضاع داخلی عراق است.
کارشناس برجسته عراقی نسبت به تکرار حملات تروریستی داعش در دیگر مناطق بغداد هشدار داده است.
'واثق الهاشمی' گفته است که انفجارهای تروریستی داعش در طول دو هفته اخیر حساب شده و متنوع بوده زیرا از 'سماوه' در جنوب عراق آغاز شد و سپس بعقوبه مرکز استان دیاله را در غرب عراق در برگرفت و بالاخره به شهرک صدر و کاظمین در بغداد رسید.
وی حمله تروریستی دیروز به کمربند امنیتی بغداد و منفجر کردن نیروگاه گاز شهری التاجی را در نوع خود حمله ویژه دانست و از احتمال تکرار این حملات در دیگر مناطق بغداد هشدار داد.
در حمله دیروز به نیروگاه التاجی، گروه تروریستی داعش نخست با یک خودرو بمبگذاری شده که فردی انتحاری آن را هدایت می کرد، به دروازه اصلی این نیروگاه حمله کرد، سپس شش فرد انتحاری متعاقب آن، به این مکان حمله ور شدند و توانستند سه مخزن گاز را منفجر کنند.
این حمله با دخالت به موقع نیروهای عراقی، خنثی شد اما خسارت هایی به مخزن های گاز شهری که مهمترین نیروگاه تامین گاز برای شهروندان بغداد است، وارد آمد.
براساس آخرین آمار اعلامی منابع امنیتی عراق، این حمله باعث کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن 24 تن دیگر شد که در بین آنها تعدادی از نیروهای امنیتی عراق وجود دارند.
در همین راستا سخنگوی نظامی گروه مقاومت اسلامی 'عصائب اهل الحق' به رهبری 'شیخ قیس الخزعلی' پیش بینی کرد که داعش مناطق 'الدوره' و 'المحمودیه' را در کمربند امنیتی جنوب بغداد هدف قرار دهد.
'جواد الطلیباوی' در بیانیه ای تاکید کرد که تا وقتی 'فلوجه' و 'کرمه' در غرب و شمال غربی کمربند امنیتی بغداد از تصرف گروه تروریستی داعش خارج نشده اند، پایتخت عراق همچنان در معرض خطر حملات تروریستی است.
شیخ قیس الخزعلی رهبر گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق، چند هفته قبل نسبت به تلاش گروه تروریستی داعش به مناطق کمربند امنیتی بغداد هشدار داده بود.
در شب اشغال ساختمان پارلمان و نخست وزیری توسط تظاهرکنندگان در بغداد، تشکیلات مردمی معروف به 'الحشد الشعبی' براساس گزارش های امنیتی دریافتی از احتمال تلاش داعش برای حمله به بغداد، به طور گسترده ای در کمربند امنیتی پایتخت مستقر شدند.
براساس گزارش برخی منابع امنیتی عراقی، گروه مقاومت اسلامی 'سرایا السلام' وابسته به جریان صدر برای مشارکت در تامین امنیت کمربند امنیتی بغداد به صف دیگر گروه های مقاومت اسلامی عراقی برای تامین پایتخت پیوسته است.
سرایا السلام در طول دو سال گذشته مسوولیت خود را فقط محدود به دفاع و تامین امنیت حرمین عسکریین (ع) در سامراء کرده بود.
روند تحولات اخیر امنیتی که در نتیجه وقوع چند مورد حملات تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق به ویژه داخل و اطراف پایتخت روی داد، سیاسیون عراقی را بیش از هر زمان، نسبت به حساسیت شرایط فعلی هوشیار کرده است.
هیات دولت عراق در این راستا توانست اولین جلسه خود را بعد از حوادث 30 آوریل 2016 در هفته گذشته برگزار کند و اکنون همه در انتظار شروع به کار جلسات عمومی پارلمان و تفاهم و گفت وگوی گروه های سیاسی عراقی هستند.
خاورم *4*353*1770**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده