ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدرسه سازی نیازمند مشارکت همه مردم

خیران مدرسه ‌ساز، نیکوکارانی هستند که با هدف ساختن مدرسه‌های جدید و نیز بازسازی، بهسازی و تجهیز مدارس موجود باری سنگین را بردوش می کشند و حرکتی سازنده و پویا را به عنوان نهادی مردمی و دلسوز سامان داده اند.
اعضای انجمن خیران مدرسه ساز از تمامی مناطق مختلف ایران هستند. این انجمن به عنوان بازوی مردمی سازمان نوسازی مدارس ایران، تاکنون هزاران مدرسه در شهرها و روستاهای سراسر ایران ساخته اند.
خیران مدرسه ساز اصفهانی نیز مجموعه ای تلاشگر و ایثارگرند که بدون هیچ چشم داشتی بیشترین اوقات خودرا صرف این کارخیرمی کنند واز نظری مادی ومعنوی گامهای بزرگ و ارزشمندی برای ایجاد فضای
آموزشی و خدمت در را ه علم آموزی برداشته اند .
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان با دعوت از برخی خیران و اعضای مجمع مدرسه ساز استان از آنها دعوت کردند تا برای گفت و گو در باره این عمل نیکو و ارائه راههای آن در گردهمایی با خبرنگاران و کارشناسان این رسانه بنشینند ،سفره دل بگشایند و به مصداق ' حی علی خیر العمل»همگان را به این راه خیر دعوت کنند.
مدیرعامل، رئیس و اعضای مجمع خیرین مدرسه ساز و معاون مشارکتهای مردمی , مدیر روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس و کارشناسان خبرنگاران ایرنا در این نشست به این نکته مشترک رسیدند که ساخت مدرسه همچنان یک نیاز جدی و مهمترین بستررشد فرهنگی و توسعه و تعالی جامعه است لذا فرهنگ مشارکت در مدرسه باید ترویج شود.
چرایی و چگونگی و اهمیت این کار را هریک از شرکت کنندگان بیان کردند که خلاصه این مطالب در پی نوشت ارائه می شود.
** کار مدرسه سازی، نیازمند فرهنگ سازی موثر در جامعه است
رئیس مجمع خیران مدرسه ساز استان اصفهان، کار مدرسه سازی را نیازمند فرهنگ سازی قوی و موثر در جامعه دانست و گفت: برخی از مردم تصور می کنند که دولت تنها باید به این مقوله بپردازد در حالی که حتی در اکثر کشورها، مدرسه سازی با مشارکت مردم و دولت انجام می شود.
زهره میردامادیان افزود: باید تلاش شود تا بخشی عظیمی از هزینه های اضافی در جامعه که بیهوده هدر می رود هرکس در حد توان خود آن را در این مسیر خیر هزینه کند.
وی به اقدامات مدرسه سازی خیران استان با همکاری و مشارکت آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی مدارس استان اشاره کرد و گفت: از سال 78 تا 95، تعداد 858 پروژه در قالب پنج هزار و 196کلاس درس با زیربنایی بالغ بر 522 هزار و 677 مترمربع احداث، تکمیل و به آموزش و پرورش تحویل شده است.
وی خاطرنشان کرد: این در حالیست که در اصفهان، مدرسه هایی که با معماری و استانداردهای لازم ساخته شده است بی نظیر است.
**پروژه های بزرگ مدرسه سازی باید از سوی مسئولان حمایت شود
عضو هیات مدیره مجمع خیران مدرسه ساز اصفهان گفت: خیرین بدون هیچ چشمداشتی و فقط بواسطه عملی ماندگار و پرورش نسلی با استعدادهای درخشان پا به عرصه مدرسه سازی گذاشته اند.
محمد علی فانیان معلم بازنشسته و خیران مدرسه ساز گفت: با عشق و علاقه به دانش آموزان وارد کار خیر ساخت مدرسه شده ام و تاکنون 11 موسسه شبانه روزی در استان احداث کرده ام.
وی اظهار کرد: هم اکنون نیز مشغول ساخت هنرستانی هستم که بدلیل بزرگی پروژه با گذشت هشت سال هنوز تکمیل نشده و نیاز جدی به همکاری مسئولان استان دارد.
وی خواستار حمایت همه جانبه مسئولان استان بویژه استانداری اصفهان در تکمیل این هنرستان 300 نفره شد.
** شهرداری های بخشی از درآمد خود را صرف مدرسه سازی کنند
عضو هیات مدیره مجمع خیران مدرسه ساز استان نیز با بیان اینکه، مدرسه سازی، منفعت شخصی ندارد و کاری عام المنفعه و خداپسندانه است گفت: در این راستا باید نهادهای مختلف از جمله شهرداری نیز ورود و بخشی از درآمدهای خود را در این مسیر هزینه کنند.
غلامحسین رحمانی خواجوی افزود: این در حالیست که تاکنون شهرداری ها با توجه به احداث شهرکهای بسیار در اطراف شهرها در این مقوله خیر وارد نشده اند.
این خیر مدرسه ساز افزود: رونق هر شهری به کمیت و کیفیت مدارس آن است و جای تردید نیست که برخی شهرها به نام مدارس باشکوه دوران خود شهره شده اند.
** فرهنگ یک جامعه در مدرسه ساخته می شود
عضو هیات مدیره مجمع خیران مدرسه ساز استان اصفهان نیز در باب اهمیت مدرسه سازی گفت: فرهنگ یک جامعه در مدرسه ساخته و پرداخته می شود.
پروین کلباسی افزود: اگر مدارس به اندازه کافی و با کیفیت در جامعه باشد فضای اجتماع شاداب می شود و میزان مراجعه به دادگستری و دادسراها کاسته می شود.
وی به ضرب المثلی از گذشتگان اشاره کرد که اگر مدرسه ای ساخته شود در زندانی بسته می شود.
این خیر مدرسه ساز افزود: متاسفانه برخی مردم فکر می کنند مدرسه به اندازه کافی در جامعه وجود دارد در حالی که این طور نیست و بسیاری مدارس مخروبه، تاریک و قدیمی داریم که یادگیری بچه ها را کاهش می دهد و بر عملکرد کارکنان مدرسه نیز اثر منفی می گذارد.
کلباسی، همچنین خروج از کارهای سخت افزاری ساخت مدرسه به نرم افزاری را از دیگر رویکردهای خیران مدرسه ساز در استان برشمرد و گفت: هر کس به اندازه وسع خود می تواند با اهداء لوازم کمک آموزشی و یا ابزارهای آموزشی نوین به این عرصه وارد شود.
وی که در کارنامه خیر خود ساخت مدارس بسیاری را ثبت کرده است گفت: برای یک خیر و نیکوکار خیلی مهم است که از مدرسه ای که می سازد یک نسل خوب بیرون بیاید.
** ظرفیت کار خیران در اصفهان بسیار بالاست
مدیرعامل مجمع خیران مدرسه ساز استان اصفهان گفت: ظرفیت کار خیر در استان آنقدر بالاست که در هر جا که نیاز باشد مردم به سرعت وارد می شوند.
فریدالدین عبد یزدان افزود: اگر سالهایی که مدارس بصورت سه نوبته اداره می شد را فراموش نکرده باشیم می توانیم به این مهم اذعان کنیم که فضای آموزشی استان با وجود خیرین بسیار متحول شده است.
وی اظهار کرد: به هر حال هنوز هم یک سوم مدارس استان غیر استاندارد است و نیازمند عزم جدی نیکوکاران این عرصه است.
این خیر مدرسه ساز افزود: از سوی دیگر فضای آموزشی با وجود شهرکهای جدید و تازه احداث شده که بدلیل رعایت نکردن شرایط و ضوابط قانونی توسط انبوه سازان مسکن مهر دچار کمبود فضاهای آموزشی هستند نیز عزم خیرین را می طلبد.
** محرومیت فضاهای آموزشی در درون کلانشهر اصفهان نیز دیده می شود
معاون مشارکت های مردمی اداره کل نوسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون نیز در مقوله فضاهای آموزشی در اصفهان دچار کمبود هستیم گفت: این محرومیت در محدوده مرکز کلانشهر اصفهان نیز کماکان دیده می شود.
محسن جعفر پور افزود: هم اکنون در ناحیه یک آموزش و پرورش اصفهان در محدوده خیابان شمس آبادی با کمبود فضای آموزشی بدلیل نبود زمین و خانه های با مساحت کوچک مواجه هستیم.
وی یادآور شد: در این راستا دانش آموزان این مناطق مجبورند که از یک محل به محل دیگر برای تحصیل مراجعه کنند.
وی با مروری به تحولات آموزش و پرورش در چند سال اخیر بویژه اجرای سند تحول بنیادین و تحولات دوره ای از یک نوبته کردن مدارس و اجرای طرح 6، 3، 3 گفت: در حالی که 50 درصد مدارس استان بصورت دو نوبته اداره می شد یک نوبته کردن مدارس بار سنگینی بر دوش فضای تعلیم و تربیت استان بود.
معاون مشارکتهای مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان افزود: اجرای طرح 6، 3، 3 نیز بسیاری از مدارس را با مشکل کمبود کلاس مواجه کرد تا به حدی که در برخی مدارس برای جبران این کمبود مجبور به گذاشتن کانکس شدیم تا دانش آموزان فضای لازم برای آموزش داشته باشند.
وی یادآور شد: به هر حال هنوز هم آموزش و پرورش به عقب برگشته و دچار محرومیت فضای آموزشی شده است.
معاون مشارکتهای مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان طی سخنانی در این نشست بر مقوله زیباسازی مدارس اشاره کرد و گفت: چند سالی است تا مدرسه ای بطور کامل بلحاظ فضا زیباسازی و گل کاری و درخت کاری نشود، تحویل آموزش و پرورش داده نمی شود.
در این میان خیران مدرسه ساز، سهم بسیاری در ترویج علم و دانش و محو بی سوادی در کشور دارند و با این فرهنگ شایسته مفهوم انسانیت را در جامعه رواج می دهند.
آنهایی که علاوه بر فراهم کردن امکان تحصیل دانش آموزان، به آنها درس از خود گذشتگی و ایثار می دهند.
تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز در کشور و به تبع آن در استان اصفهان به گفته رییس مجمع خیرین مدرسه ساز استان اصفهان نیز در سال 1378 بمنظور جذب هر چه بیشتر خیرین و ساماندهی کمک های مردم در حوزه مدرسه سازی صورت گرفت.
زهره میردامادیان که خود از اعضای فعال مجمع خیرین مدرسه ساز استان اصفهان است اصفهان را با توجه به کثرت خیرین مدرسه سازش از اولین استان هایی برشمرد که این مجمع در آنها شکل گرفت.
وی این مجمع را در کنار دو نهاد دیگر شامل آموزش و پرورش و نوسازی مدارس، سه ضلع مثلث ساخت مدرسه سازی در کشور عنوان کرد و گفت: به این منظور800 خیر مدرسه ساز در استان اصفهان در کار نیک اهدا زمین، توسعه کلاس و ساخت مدرسه در مقاطع مختلف تحت نظارت نوسازی مدارس استان فعال هستند و تردیدی نداریم که قابلیتهای گسترده تری در این زمینه در استان اصفهان وجود و در پرتو اطلاع رسانی هنرمندانه ، جمع بیشتری در این کار خیر مدرسه سازی مشارک خواهند کرد.
/6994/ 6022 / 1339 /1484

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده