ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حبس ابد براي كودك آزارها در دنيا

۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 182962 حبس ابد براي كودك آزارها در دنيا

سلامت نیوز-*عليرضا ابراهيم‌گل: حقوق کودک، بخشی از موضوعات حقوق بشر است که نیاز به حمایت جدی از سوی جامعه بین المللی دارد. اگر بخواهيم نگاهی به کنوانسیون حقوق کودک بيندازيم مشاهده مي‌كنيم از نظر این کنوانسیون، افراد کمتر از 18 سال کودک محسوب می شوند. بايد توجه داشت هر فردي كه جرمي را نسبت به كودكي انجام ‌دهد مطابق مقرراتي كه مربوط به حمايت كودكان بوده با آن برخورد مي‌شود. اين مسئله در قوانين بين المللي هم قيد شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون، همان طور كه مي‌دانيم در تمام دنیا براي آزار کودکان به خصوص جنسی، اشد مجازات در نظر گرفته شده است و به شدت با آن برخورد مي‌شود و افكار عمومي و جامعه به شدت پيگير مسئله هستند.


اگر اين حادثه در خارج از كشور رخ دهد با توجه به اينكه اين دختر 9 ساله است در تمام دنيا به شديدترين وجه ممكن با اين مسئله برخورد و حتما اجازه تدريس از معلم گرفته مي‌شود چون بحث مورد نظر مربوط به كودك 9 ساله است كه به هيچ وجه نبايد مسئله رضايت او مطرح شود.


البته بايد گفت شايد در برخي كشورها فرد 9 ساله بالغ تلقي شود اما در استانداردهاي انساني اگر بخواهيم تمام دنيا را مد نظر بگيريم اين دختر را كودك تلقي مي‌كنند و جمهوري اسلامي ايران هم چون به كنوانسيون حقوق كودك پيوسته، همين‌طور است. به ياد داريم جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که کنوانسیون حقوق کودک را در 5 سپتامبر 1990 امضا و درآگوست 1994 (اسفند ماه 1372) تصویب کرده است . دولت جمهوری اسلامی ایران در هنگام امضای کنوانسیون به این شرح، اعلام حق شرط كرده است: «جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواد و مقرراتی که مغایر با شریعت اسلامی باشد حق شرط می‌كندو این حق را برای خود محفوظ می دارد که هنگام تصویب، چنین حق شرطی را اعلان نماید.»


در قوانين هر كشوري بايد شديدترين مجازات (حتي اگر اعدام هم نداشته باشند) براي اين مسئله در نظر گرفته شود. در علم حقوق جزا و جرم شناسي گاهي براي اشخاص حبس ابد از اعدام بدتر است البته حبس ابدهايي كه در آنجا وجود دارد نه حبس ابدهايي كه در كشور ايران است كه بعد از چند سال حبس ابد به 15 سال تبديل و سپس به 5 سال و بعد فرد آزاد مي‌شود.

* كارشناس حقوق بين الملل

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده