ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا حج تمتع 95 منتفی می شود ؟

 حج 95 در فراز و نشیب های خصومت های دو دولت ایرانی و عربستانی هنوز بلاتکلیف است. اتفاقات یک سال اخیر بین دو کشور باعث شده است که طرف سعودی با لجاجت فراوانی که اعمال می کند برخی مقامات ایرانی را به گفتن اینکه "دور حج امسال را خط بکشیم" وادار کند. فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان حج

 بزرگترین مانع برای حج امسال برای ایرانیان نبود خدمات کنسولی به دلیل قطع کامل روابط سیاسی میان دو کشور است. روابط کنسولی ای که در ایران برای صدور ویزای ده ها هزار ایرانی نیاز است و در عربستان سعودی برای ساماندهی و ارائه خدمات به آنها نیاز می باشد.
از طرف دیگر تعداد زیادی از ایرانیان معتقد هستند که با توجه به رفتارهای خصمانه عربستان سعودی نسبت به ایرانی ها بهتر است حج تا زمان مناسب تعلیق شود و ایرانی ها از رفتن به حج خودداری کنند.

موضوع ارایه خدمات کنسولی و حمایت های حقوقی از حجاج ایرانی و تضمین امنیت و سلامت آن ها با توجه به حوادث سال گذشته همچنان مورد تاکید جدی جمهوری اسلامی ایران بوده است که دولت سعودی باید پاسخگو باشد.

حجاج ایرانی معمولا جزو دست به جیب ترین حجاج می باشند.  در حالی که حجاج دیگر کشورها تلاش دارند فقط فرایض حج واجب خود را با کمترین هزینه انجام دهند و به کشور خود بازگردند حجاج ایرانی معمولا بر اساس یک عرف نا نوشته هر کدام هزاران دلار بابت خرید هدایا در حین بازگشت هزینه می کنند امری که هم بر اقتصاد اماکنی که به آن سفر می کنند موثر خواهد بود و هم در شرایط اقتصادی فعلی ایران عدم خروج این ارز از کشور به نفع ایران است.
مشکلی که اینجا وجود دارد ایجاد همبستگی و اتحاد میان ایرانی ها برای خودداری از سفر به حج در هرگونه شرایط است.
ایران این تجربه را در سالهای هشتاد میلادی به دلیل کشتار حجاج ایرانی توسط سعودی ها داشته و در آن زمان به فرمان امام خمینی (ره) عزیمت به حج متوقف شد. با این حال در آن زمان تعدادی از ایرانیان بدون توجه به منافع جمعی و فرمان امام اقدام به سفر به حج از راه های ثانویه مانند ترکیه  ? افغانستان  ? پاکستان و 6 نمودند و علاوه بر پرداخت هزینه های گزاف از هیچ گونه امنیت و حمایتی برخوردار نبودند. در آن زمان هزینه دریافت ویزای عربستان در بازار سیاه ایران به مبالغ سرسام آوری میان ده تا بیست هزار دلار رسید که برخی حاضر بودند این هزینه را دریافت کنند.
از سوی دیگر در شرایط خصومت بار فعلی در صورتی که ایرانی ها به حج سفر کنند هرگونه اتفاقی که مانند حج سال گذشته و یا مراسم قبلی حج برای آنها پیش آید، که احتمالش هم زیاد است، دسترسی به خدمات کنسولی و رسیدگی به آنها غیر ممکن خواهد بود و ایرانی ها باید در همان جا دفن شوند.
به همین منظور  بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر اساس وظایف خود مبنی بر فراهم ساختن تمهیدات لازم و برنامه ریزی زود هنگام جهت اعزام حجاج ایرانی، از مدتها قبل پیگیر انجام مذاکرات و امضای صورتجلسه توافقات حج سال جاری بوده است که پس از سه ماه تاخیر از جانب دولت عربستان در تعیین زمان ملاقات و صدور روادید برای اعضای هیات حج جمهوری اسلامی ایران، سرانجام مذاکرات در تاریخ 26 فرورین 1395 برگزار گردید. لیکن با توجه به وعده های مسئولان وزارت مزبور در مورد رفع ابهامات موجود در پیش نویس توافقنامه، مقرر گردید که وزارت حج عربستان نظر صریح وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری سعودی را در خصوص موارد ذیل اعلام دارد تا هیات ایرانی مجدداً به آن کشور عزیمت نماید:

حجاج ایرانی معمولا جزو دست به جیب ترین حجاج می باشند.  در حالی که حجاج دیگر کشورها تلاش دارند فقط فرایض حج واجب خود را با کمترین هزینه انجام دهند و به کشور خود بازگردند حجاج ایرانی معمولا بر اساس یک عرف نا نوشته هر کدام هزاران دلار بابت خرید هدایا در حین بازگشت هزینه می کنند امری که هم بر اقتصاد اماکنی که به آن سفر می کنند موثر خواهد بود و هم در شرایط اقتصادی فعلی ایران عدم خروج این ارز از کشور به نفع ایران است.

1- چگونگی صدور روادید حجاج ایرانی با توجه به قطع روابط سیاسی دو جانبه از سوی عربستان.
یادآور می شود که در مذاکرات صورت گرفته، به هیچ وجه پیشنهادی از طرف سعودی در خصوص چگونگی صدور ویزا اعلام نگردیده است.
2- انتقال حجاج ایرانی توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و هواپیمایی سعودی طبق سنوات گذشته.
ضمناً علاوه بر موارد فوق، موضوع ارایه خدمات کنسولی و حمایت های حقوقی از حجاج ایرانی و تضمین امنیت و سلامت آن ها با توجه به حوادث سال گذشته همچنان مورد تاکید جدی جمهوری اسلامی ایران بوده است که دولت سعودی باید پاسخگو باشد. لذا با توجه به ضیق وقت، جمهوری اسلامی ایران مصراً می خواهد که دولت عربستان در اسرع وقت نسبت به فراهم کردن زمینه مناسب جهت اعزام حجاج ایرانی بر اساس شرایط سنوات گذشته اقدام نموده و مانع انجام فریضه حج آنان نگردد.
لذا با این شرایط سازمان حج و زیارت ایران امسال در شرایط بسیار حساسی قرار دارد که آیا با نبود خدمات کنسولی و تضمین تامین امنیت حجاج ایرانی اقدام به اعزام حجاج کند یا نه.

نظر مراجع تقلید در ارتباط با حج 95

آیت الله سبحانی  در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاکیدات دین اسلام پیرامون مسئله حج اظهار داشت:   حج یک فریضه بزرگ الهی است و نباید به راحتی از آن گذشت.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: مردم ما از نرفتن حجی که عزت آن ها حفظ نمی شود، به خصوص حج امسال ناراضی نیستند، بلکه با این مساله موافقت می کنند و اظهار هم کرده اند؛ نباید برخی زائران با ذلت بخواهند از طریق کشورهای دیگر به حج بروند، زیرا عزت آن ها حفظ نخواهد شد.
آیت الله حسین نوری همدانی گفت: وقتی امنیت و عزت حجاج در خطر است، دیگر حج واجب نیست.
آیت الله عبدالله جوادی آملی هم در دیداری که علی جنتی با همراهی رییس سازمان حج و زیارت با او داشت، گفت: شرایط به گونه ای است که از نظر شرعی کسانی که امسال از نظر مالی مستطیع شده اند، حج بر گردن شان نیست.
گفتنی است؛ حج تمتع، حج واجب یا حج اکبر یکی از مهم ترین فروع دین اسلام است. مسلمانان با داشتن شرایطی مکلف اند در دهه اول ماه ذی الحجه به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان رفته و مجموعه ای از اعمال نیایشی را به جاآورند.منابع:العالم / ابتکار

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده