ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افتتاح ۶ موزه در ۵ استان؛ در روزجهانی موزه‌هاتهران و اصفهان رکوردار بیشترین موزه های خصوصی در کشور

افتتاح ۶ موزه در ۵ استان؛ در روزجهانی موزه‌ها/تهران و اصفهان رکوردار بیشترین موزه های خصوصی در کشور جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - همزمان با بزرگداشت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی 6 موزه در استان‌های آذربایجان غربی، گلستان، گیلان، خراسان رضوی و استان البرز افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی گفت: این موزه ها شامل موزه قاجار در استان آذربایجان غربی، طبقه اول موزه مینو دشت در استان گلستان و 4 موزه خصوصی علوم تاریخ طبیعی (بازی ما) در خراسان رضوی، موزه مذهبی حرم آستانه اشرفیه ( مشارکتی با اوقاف) و موزه حکیم نظامی آستارا (مشارکتی با آموزش و پرورش) در استان گیلان و موزه تمبر موسوی در استان البرز است.

محمدرضا کارگر با اشاره به اینکه بر اساس وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت‌های اداره کل موزه‌ها به حمایت از بخش خصوصی در راه‌اندازی موزه اختصاص دارد، گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم و اتخاذ سیاست‌های جدید در اداره کل موزه‌ها تسهیل در روند صدور مجوز و حمایت از موزه‌داری بویژه ایجاد موزه های بخش خصوصی افزایش یافته است.

به گفته او در حال حاضر 61 موزه خصوصی در کشور فعال است که از این تعداد 40 موزه از سال ۹۲ تاکنون در کشور راه‌اندازی شده است.

کارگر تاکید کرد: موزه‌های خصوصی می‌توانند با فروش بلیت، برگزاری دوره های آموزشی، نمایشگاههای موقت، برپایی کارگاههای مرمت، ایجاد فروشگاه محصولات فرهنگی بخشی از هزینه‌های موزه را تامین کنند. همچنین این موزه ها می توانند از محل تسهیلات مالی به تجهیز، نورپردازی، اقدامات مرمتی و .... اقدام کنند.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی در خصوص نحوه راه اندازی موزه های خصوصی گفت: مجوز راه اندازی این موزه ها پس از تهیه شناسنامه ، اقدامات کارشناسی و ثبت آثار مجموعه داران، معرفی فضای موزه ای و طرح محتوایی ارایه شده از سوی کارشناسان اداره کل موزه ها در راستای حمایت معنوی از آنان به مجموعه داران داده می شود. تسهیلات بلاعوض به مجموعه دارانی که نسبت راه اندازی موزه خصوصی اقدام می کنند از دیگر حمایت های معنوی این اداره کل محسوب می شود.

به گفته این مسئول تهران و اصفهان رکوردار بیشترین موزه های خصوصی در کشور هستند.

براساس این گزارش موزه حکیم نظامی آستارا با محوریت پیشینه تعلیم و تربیت، موزه حرم در آستانه اشرفیه با رویکرد ارائه نفیس ترین نسخ خطی قرآنی، اسناد و دست نوشته های علما و بزرگان دینی استان گیلان، موزه قاجار با نمایشگاهی از آثار توقیفی در ارومیه، بخش دوم موزه مینو دشت استان گلستان با موضوع مردم شناسی، موزه پول و تمبر موسوی در کرج با تمبرهایی از جنگ جهانی اول تا دوره قاجار و موزه علوم تاریخ طبیعی در خراسان رضوی است.

۴۲۲۳۶

کلید واژه ها: موزه - میراث فرهنگی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X