ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگزاری چهل و هفتمین کمیته مشورتی شورای بین المللی زیتون

به گزارش ایرنا ، فهیمه عزیزی، نماینده رسمی ایران در شورای بین المللی زیتون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مادرید اشاره نمود که اولین بار است یک سازمان بین المللی اقتصادی با هزینه خود اجلاس بین المللی کشورهای عضو خود را در تهران - جمهوری اسلامی ایران برگزار می کند .
جمهوری اسلامی ایران پس از به عضویت در آمدن به شورای مذکور ( با تصویب دولت و مجلس و شورای نگهبان و و با رای نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ) در سال ١٣٨٢ از رتبه بیستم زیتون در جهان به رتبه دهم زیتون جهان از نظر سطح باغات و تولید زیتون دست یافته است.
وی در مورد این سوال که چه کشورهایی در این اجلاس حضور خواهد داشت پاسخ داد : نمایندگانی از کشورهای اروپایی اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه ، پرتغال، از کشورهای آمریکایی: برزیل، از کشورهای مدیترانه: لبنان، از همسایگان: ترکیه، عراق، از آفریقا: تونس و مراکش و از کشورهای غیرعضو: افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و احتمالا ارمنستان و آذربایجان ، حضور خواهند داشت .
شایان ذکر است که کشورهای عضو این شورا متشکل از آلبانی ، الجزایر ، آرژانتین ، مصر ، عراق ، ایران ، رژیم صهیونیستی ، اردن ، لیبی‌ ، لبنان ، مراکش ، مونته نگرو ، تونس ، ترکیه ، اروگوئه ، بلژیک ، اسپانیا ، فرانسه ، یونان ، ایتالیا ، پرتغال و انگلیس هستند .
از سوی دیگر ، «لیویا اولیوا» عضو هیأت مدیره و مسئول رسانه ای شورای بین المللی زیتون در گفت و گو با ایرنا در این زمینه گفت: ایران از ژانویه سال 2014 ، عضو این شورا است و در این رابطه ، مقامات ایرانی ، چهل و هفتمین اجلاس کمیته مشورتی را برگزار می‌ کنند .
وی افزود :ایران ویژگی‌های بسیار زیاد جغرافیایی و ریشه های تاریخی مشترکی را با کشورهای مدیترانه ای که مرکز اصلی ترین اراضی‌ کشت زیتون هستند، دارد .
اولیوا اشاره کرد که بر اساس آمار شورا ، ایران در حال حاضر دارای 36 هزار مزارع با درختان زیتون است و مساحت کشت درختان زیتون به بیش از 88 هزار هکتار می‌ رسد که 70 درصد آن به کشت زیتون رو میزی و 30 درصد برای روغن زیتون اختصاص می‌ یابد .
از سوی دیگر ، گزارشات شورا نشان می‌ دهند که تولید روغن زیتون در ایران به رغم نوسانات بین سالها ، افزایش 160 درصدی در بین سالهای 2004 و 2016 داشت به طوری که از 2500 تن سال 2004 به 6500 تن سال 2016 رسید .
شورای بین المللی زیتون ، تنها سازمان بین المللی در جهان است که به روغن زیتون و زیتون روی میزی اختصاص دارد. این سازمان در سال 1959 در مادرید پایتخت اسپانیا و تحت نظارت سازمان ملل تاسیس شد .
این سازمان به طور قاطع به توسعه مسئول و پایدار مزارع درخت زیتون کمک می‌ کند و یک انجمن جهانی‌ که در آن سیاست هایی‌ که باید اتخاذ شود مورد بحث قرار می‌ گیرند و چالش هایی‌ که این بخش باید با آن روبرو شود مورد بررسی قرار می‌ گیرد را در بر می‌ گیرد .
اهداف اصلی‌ این سازمان عبارتند از :
- ارتقاء همکاری های فنی‌ بین المللی در چارچوب پروژه های تحقیقاتی‌ و توسعه و فعالیت ها در زمینه آموزش و انتقال فناوری .
- ترویج گسترش تجارت بین المللی روغن زیتون و زیتون روی میزی ، ایجاد یا به روز رسانی قوانین تجاری قابل اجرا به محصولات زیتون و بهبود کیفیت آنها .
- به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی‌ باغ های زیتون و صنعت زیتون .
- ترویج مصرف روغن زیتون و زیتون روی میزی از طریق برنامه های اقدام ابتکاری و کمپین تبلیغاتی .
- انتشار اطلاعات و آمار روشن و دقیق در مورد بازار جهان روغن زیتون و زیتون روی میزی .
- سازماندهی جلسات منظم بین نمایندگان و کارشناسان نهادی برای رسیگی به مشکلات بخش و شناسایی اقدامات الویتی شورای بین المللی زیتون .
- همکاری نزدیک با بخش خصوصی .
اروپام *3*491**1599

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده