ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سنگینی شمشیر داموکلس آمریکایی بر گردن سعودی ها

به گزارش ایرنا ٬ براساس این گزارش، عادل الجبیر در حاشیه نشست وزیران خارجه کشورهای غربی و عربی در باره سوریه که هفته گذشته در فرانسه برگزار شد ٬ به جان کری همتای آمریکایی خود گفت: گزارش 11 سپتامبر را منتشر کنید و ما را راحت کنید !
براساس این خبر، مقام های ریاض به واشنگتن اطلاع داده اند که انتشار اسناد سری 28 صفحه ای در باره حوادث 11 سپتامبر برای آنها مهم نیست.
آمریکایی ها اخیرا تهدید کردند که اسناد 28 صفحه ای مخفی نگاه داشته شده از اسناد عاملان حوادث 11 سپتامبر 2001 را که دست داشتن مقام های سعودی در این حوادث را تایید می کند، برملا خواهند کرد.
در این خبر آمده است که مقام های سعودی اعلام کرده اند آماده اند اسناد حوادث 11 سپتامبر را بطور جزئی یا کلی منتشر شود تا از شدت فشارهای واشنگتن بر آنها کاسته شود.
گفت وگو در باره اسناد حوادث 11 سپتامبر٬ محور مذاکره بین دو وزیر خارجه آمریکا و عربستان در فرانسه بود و عادل الجبیر به جان کری گفت: 'شما هر چهار یا پنج سال با تهدید به انتشار این اسناد ٬ ما را تحت فشار قرار می دهید ٬ مانند شمشیر داموکلس بر گردن ما فشار وارد می کنید و ما را تهدید می کنید، این اسناد را منتشر کنید و ما را راحت کنید'.
عربستانی ها در حالی انتشار این گزارش را بی اهمیت جلوه می دهند که الجبیر چندی پیش تهدید کرد اگر آمریکا این اسناد را فاش کند ٬ دارایی های عربستانی را از آمریکا خارج می کند .
'باب کری' سناتور سابق آمریکا به عنوان یکی از 10 عضو کمیته حقیقت یاب یازده سپتامبر معتقد است: اسناد 28 صفحه ای باید منتشر شوند. وی با اشاره به نقش عربستان در این حوادث، خطاب به حاکمان سعودی گفت: 'شما نمی‌توانید به تروریست‌ها پول بدهید و بعد بگویید که اقدام های آنها ربطی به ما ندارد'.
'جان لیمان' دبیرکل نیروی دریایی آمریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان هم گفته است : 15 نفر از 19 نفر عوامل حوادث یازده سپتامبر٬ از اتباع عربستان بودند. آنها از شاگردان مکتب سعودی بودند و در همان اولین روزی که پا به مدرسه گذاشتند، با تفکر افراطی گری آشنا شدند.
اسناد محرمانه ای که تاکنون منتشر نشده و برخی مقام های آمریکایی با احتیاط ٬ تهدید به انتشار آن کرده اند و این موضوع به مذاق سعودی ها نیز خوش نیامده است، حمایت مالی برخی مقام ها و حتی شاهزاده های سعودی از عاملان حوادث تروریستی 11 سپتامبر را نشان می دهد ٬ هر چند که این حادثه در همان آغاز وقوع ٬ به اندازه کافی برای سعودی ها رسوا کننده بود چرا که 15 عامل از 19 عامل این حادثه عربستانی بودند و تنها همین دلیل کافی بود که آمریکایی ها موضعی شدید علیه این کشور اتخاذ کنند.
شمشیر داموکلس در اسطوره های یونان به شمشیری گفته می شود که کنار گردن دشمن گذاشته می شود تا هرگاه دست از پا خطا کرد٬ با تهدید این شمشیر، دچار مشکل و ترس شود که در فضای سیاسی امروز به 'دکترین شمشیر داموکلس' معروف شده است.
در حمله 11 سپتامبر به برج های دوقلو در آمریکا ٬ بیش از دو هزار و 900غیر نظامی کشته شدند .
خاورم**1653**2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده