نام 33 نفر از مشاهیر ایران در لیست مشاهیر جهان ثبت شده است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نام 33 نفر از مشاهیر بزرگ ایران در لیست مشاهیر جهان به ثبت رسیده است.

پروفسور سعدالله نصیری قیداری، روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در گندمان چهارمحال و بختیاری افزود: یکی از برنامه های سازمان یونسکو ثبت و درج نام بزرگان جهان در لیست مشاهیر است.

به گفته وی، ایران نیز تاکنون موفق به ثبت و درج نام 33 نفر از مشاهیر خود در لیست مشاهیر جهانی در سازمان یونسکو شده است.

وی گفت: در سال 2015 نیز در کنفرانس عمومی این سازمان نام سه دانشمند دیگر ایرانی در لیست مشاهیر جهان به ثبت رسید. نام محمد زکریای رازی، شیخ محمود شبستری مولف گلشن راز و سید مرتضی علم الهدی به عنوان دانشمند و فیلسوف ایرانی در لیست مشاهیر جهانی یونسکو ثبت شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران افزود: ایران چهره های بزرگی به عنوان مشاهیر برای ثبت در لیست جهانی یونسکو دارد و این کمیسیون به تدریج پرونده های این مشاهیر ایرانی برای ثبت در لیست جهانی قرار می گیرد. پس از ثبت و درج نام این مشاهیر در لیست مشاهیر بزرگ جهان، برنامه های مختلفی در سطح ملی و بین المللی از جمله چاپ آثار و برنامه های بزرگداشت برگزار می شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، درباره ثبت برخی از مواریث فرهنگی ایرانی به نام سایر کشورها در سازمان یونسکو نیز گفت: ورزشی مانند چوگان از سوی کشور آذربایجان با اسم اسب آذری به ثبت رسیده است و ایران نیز می تواند این ورزش را با اسب ترکمن یا نژادهای دیگر ثبت کند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

نصیری قیداری گفت: همه دنیا می دانند که کشورهایی که در منطقه ایجاد شده است، در گذشته بخشی از خاک ایران بود و این مواریث، یادگار اجداد ایرانیان است. ایران نیز به دنبال این است که ورزش تاریخی و باستانی چوگان با اسب ترکمن یا نژادهای دیگر به نام ایران در یونسکو ثبت کند.

نصیری اظهار داشت: اینکه نان 'لواش' به نام کشور دیگری در جهان ثبت شود، ایران نیز می توان نوع دیگری از این نان را به نام خود ثبت کند. ایران به اندازه کافی و حتی تا 50 سال آینده، پرونده برای ثبت میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، طبیعی، تاریخی و ابنیه در سازمان یونسکو دارد اما سهمیه ثبت در یونسکو برای کشورها محدود است.

به گزارش ایرنا، این مقام علمی کشور برای دیدار از منطقه زیست کره تنگ صیاد - سبزه کوه به چهارمحال و بختیاری سفر کرده بود.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نام 33 نفر از مشاهیر ایران در لیست مشاهیر جهان ثبت شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X