ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نام 33 نفر از مشاهیر ایران در لیست مشاهیر جهان ثبت شده است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نام 33 نفر از مشاهیر بزرگ ایران در لیست مشاهیر جهان به ثبت رسیده است.

پروفسور سعدالله نصیری قیداری، روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در گندمان چهارمحال و بختیاری افزود: یکی از برنامه های سازمان یونسکو ثبت و درج نام بزرگان جهان در لیست مشاهیر است.

به گفته وی، ایران نیز تاکنون موفق به ثبت و درج نام 33 نفر از مشاهیر خود در لیست مشاهیر جهانی در سازمان یونسکو شده است.

وی گفت: در سال 2015 نیز در کنفرانس عمومی این سازمان نام سه دانشمند دیگر ایرانی در لیست مشاهیر جهان به ثبت رسید. نام محمد زکریای رازی، شیخ محمود شبستری مولف گلشن راز و سید مرتضی علم الهدی به عنوان دانشمند و فیلسوف ایرانی در لیست مشاهیر جهانی یونسکو ثبت شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران افزود: ایران چهره های بزرگی به عنوان مشاهیر برای ثبت در لیست جهانی یونسکو دارد و این کمیسیون به تدریج پرونده های این مشاهیر ایرانی برای ثبت در لیست جهانی قرار می گیرد. پس از ثبت و درج نام این مشاهیر در لیست مشاهیر بزرگ جهان، برنامه های مختلفی در سطح ملی و بین المللی از جمله چاپ آثار و برنامه های بزرگداشت برگزار می شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، درباره ثبت برخی از مواریث فرهنگی ایرانی به نام سایر کشورها در سازمان یونسکو نیز گفت: ورزشی مانند چوگان از سوی کشور آذربایجان با اسم اسب آذری به ثبت رسیده است و ایران نیز می تواند این ورزش را با اسب ترکمن یا نژادهای دیگر ثبت کند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

نصیری قیداری گفت: همه دنیا می دانند که کشورهایی که در منطقه ایجاد شده است، در گذشته بخشی از خاک ایران بود و این مواریث، یادگار اجداد ایرانیان است. ایران نیز به دنبال این است که ورزش تاریخی و باستانی چوگان با اسب ترکمن یا نژادهای دیگر به نام ایران در یونسکو ثبت کند.

نصیری اظهار داشت: اینکه نان 'لواش' به نام کشور دیگری در جهان ثبت شود، ایران نیز می توان نوع دیگری از این نان را به نام خود ثبت کند. ایران به اندازه کافی و حتی تا 50 سال آینده، پرونده برای ثبت میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، طبیعی، تاریخی و ابنیه در سازمان یونسکو دارد اما سهمیه ثبت در یونسکو برای کشورها محدود است.

به گزارش ایرنا، این مقام علمی کشور برای دیدار از منطقه زیست کره تنگ صیاد - سبزه کوه به چهارمحال و بختیاری سفر کرده بود.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X