ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رکاب زدن دوچرخه سواران بیجاری به سوی افقی نامعلوم

به گزارش ایرنا ورزش را اسکیر جوانی، سلامتی و مایه نشاط و شادی در بین همه اقشار بر می شمارند و تا کنون جایگزین شایسته تری بجز ورزش برای این امور پیدا نشده است.
توصیه های دینی و بزرگان ورزش به ورزش و در کنار آن کسب مقام و عنوان های برتر ورزشی در رقابت ها از ورزش رزمی تا ورزش پهلوانی خود انگیزه ای مهم شده است تا ورزشکار علاوه بر کسب سلامتی به دیگر انگیزه های معنوی و روحی از جمله کسب قهرمای نیز فکر کند.
چگونه برداشتن قدم اول در ورزش به گفته کارشناسان بسیار با اهمیت، حساس، تعیین کننده و تضمین کننده کسب موفقیت های شایسته دیگر است.
اگر این قدم سنجیده و بر مبنای استعداد، هوش، توان جسمی، سن و ده ها میزان دیگر درست برداشته شود در آینده ورزشکار بسیار تعیین کننده و پیش برنده است.
رشته های مختلفی در دنیای پر تنوع و گوناگون ورزش وجود دارد که برخی از آنها از نقش کلیدی، شاخص، پراشتیاق و عام پسندی برخوردارند که ورزشکاران، دوستداران و طرفداران زیادی را نیز جذب خود کرده اند.
یکی از این رشته های صاحب نام که از صبغه تاریخی و قدمت طولانی برخوردار است و با سیر رشد روز افزون خود، می تواند به یکی از نیازها و یکی از اقلام مهم سبد خانوار تبدیل شود، ورزش دوچرخه سواری است.
دوچرخه از دیرباز نقش تسهیل کننده درتردد مردم داشته است اکنون نیز که جامعه در حال رشد و افزایش جمعیت است و شهرها با ترافیک روبرو است، این نقش پر رنگ تر هم شده است.
اما دوچرخه علاوه بر این در حفظ سلامتی و ایجاد نشاط در زندگی، ایجاد تحرک و فعالیت جسمی مفید است و از جمله وسایل نقلیه ای است که از کمترین تصادفات و خطرات جانی برای راکب برخوردار است.
گسترش رشته های ورزشی پرهیجان و افزایش درآمدها موجب شده مقداری از گرایش به ورزش دوچرخه سواری کمرنگ شود و اکنون حضور دوچرخه سواران در برخی شهرها و از جمله بیجار کاهش پیدا کرده است.
در این میان توجه و حمایت های کم و بیش مسوولان ورزش کشور، حمایت های مردمی (سازمان های مردم نهاد و ارگان های نیمه دولتی) برای جبران این مقدار کاهش می تواند بسیار موثر باشد.
هزینه های خرید و نگهداری یک دستگاه دوچرخه نیز در تعیین میزان موفقیت و کاهش استقبال از این رشته ورزشی تاثیر زیادی دارد.
کسب اولین مدال کشوری در مسابقات دوچرخه سواری توسط جوان مهاجر بیجاری که به نام شهر دیگری در این مسابقات حضور یافته بود انگیزه ای شد تا زخم کهنه غربت ورزش بیجار و چشمان بی فروغ دوچرخه سواری باز شود و ناگفته های که بسیار هم گفته شده بازگو گردد.
رئیس اداره ورزش و جوانان بیجار می گوید: وقتی میزان حمایت های معنوی و مادی حداقل شهرهای همجوار بیجار را رصد می کند، انگشت به دهان می شوم.
هادی شهبازی افزود: مجاز نیستم نام شهری را بیان نمایم ولی ورزش شهری با جمعیت بسیار کمتر از جمعیت بیجار سال گذشته، بیش از شش میلیارد و500 میلیون ریال از حمایت مالی بخش غیردولتی برخودارشده است.
او حمایت های معنوی و پشتیبانی مدیران دولتی را یکی از عوامل مهم در شناسایی و جذب حمایت های مالی بخش های غیر دولتی دانست و تاکید نمود: ورزش بیجار در وهله اول به حمایت های معنوی و پشتیبانی مدیران دولتی نیاز شدیدی دارد که تاکنون در حد مقدورات در بیجارصورت گرفته است.
شهبازی ادامه داد: برخی از شهرداری های شهرهای همجوار علاوه بر تهیه اتوبوس مناسب و مخصوص برای انتقال ورزشکاران به مسابقه های ورزشی، برنامه های مناسبی برای توسعه و افزایش حمایت های خود دارند.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان بیجار اطرنشان کرد: آسیب مهم مهاجرت که دامن گیر بدنه اجتماعی و اقتصادی بیجار شده بود و نفس هر رشد و پیشرفتی را گرفته است، اکنون به بدنه تخصصی و نخبه شهرستان رسوخ نموده که بخش ورزش نیز از آن بی نصیب نبوده است.
شهبازی به مهاجرت ورزشکاران از تیم ها و لیگ ها به تیم ها و لیگ های دیگر بعنوان یک رویه عادی اشاره نمود و اما تاکید نمود: بخش عمده این وضعیت در ورزش بیجار بخاطر حمایت نکردن ما از ورزشکاران است و اگر از سوی ورزش بیجار کمی حمایت شوند مایل به رفتن نخوهند بود.
رئیس هیات دورچرخه سواری بیجار که 24 سال هدایت تیم دوچرخه سواری بیجار را در کارنامه ورزشی خود دارد نیز در این رابطه گفت: در این مدت و با خون دل های زیاد، دوچرخه سواری را از صفر تا صد هدایت، آموزش و آماده می کنیم تا میدان افتخاری برای بیجار باشند.
سهراب درویشی با خرسندی از اینکه یکی از شاگردان وی و عضو سابق تیم دوچرخه سواری بیجار توانسته است اولین مدال کشور در رشته کوهستان را کسب کند افزود: حقیقت امر این است که با چشمان غبارآلود و بی فروغ نمی توان دوچرخه سورای نمود.
او فعالیت 24 ساله خود را بعنوان رئیس هیات دوچرخه سوای بیجار مملو از دلخوری، دغدغه، نامهربانی، غربت و امیدواری به آینده ای که تا اکنون نیز به آنها نرسیده برشمرد و عنوان کرد: تیمی که برای شرکت در یک مسابقه ناچار می شود، چند دوچرخه خود را باز کند تا یک دوچرخه مناسب برای شرکت در مسابقه را آماده کند، چه فروغی و امیدی برای او مانده است.
درویشی به همکاری خانواده خود برای تهیه غذای مناسب و کم هزینه در بسیاری ازمسافرت ها اشاره کرد و یاد آور شد: شرکت در مسابقات کشوری و استانی بدون تغذیه مناسب یعنی شکست و این در حالی است که در شهرهای دیگر علاوه بر تهیه وسیله نقلیه مناسب اردویی و مسابقات ورزشی، تمام هزینه های جاری مسافرت تیم تامین و به نحو شایسته ای نیز از اعضا تقدیر و تشکر می شود.
او آینده ورزش دوچرخه سواری بیجار فارغ از همت و انگیزه تیمی وشخصی دوچرخه سواران را بی فروغ دانست و تاکید کرد: برخی دوچرخه سواران پس از زحمات و تلاش زیاد وقتی متوجه می شوند، با ماندن در تیم بیجار، زحمات آنان هدر می رود، ناچار به عضویت تیم ها و مهاجرت روی می آورند.
درویش سهرابی موفقیت های فرزاد خدایاری در مسابقات جهانی در رشته کوهستان را مدیون عضویت و کسب دوره های آموزشی در هیات دوچرخه سواری بیجار دانست و تاکید نمود: خوشبختانه این کسب مقام برای افتخار کشور است و قطعا مایه خرسندی همه بیجاری ها است.
رئیس هیات دوچرخه سواری بیجار به شایعه هزینه 720 میلیون تومانی یک باشگاه ورزشی تحت حمایت یکی از شرکت های معادن منطقه یاسوکند اشاره نمود و افزود: اگر این شنیده ها صحت داشته باشد، باید برای ورزش بیجار مجلس فاتحه گرفت.
سهراب درویشی کسب سکوی قهرمانی اول تا سوم کشوری به مدت پنج سال، آموزش 13 دوچرخه سوار ملی پوش، کسب مقام های اول تا سوم قهرمانی آسیایی، شرکت در پنج مسابقه بین المللی با کسب رتبه، شرکت در مسابقات آسیایی بعنوان نماینده کشوری و حضور چهار رکاب زن در تیم های کشو از افتخارات هیات دوچرخه سواری بیجار برشمرد.
او هیات دوچرخه سواری بیجار را یکی از ظرفیت های مهم کشور و جوانان مستعد این شهرستان را ذخایر گرانبها برای کسب مقام های برتر جهانی و کشوری دانست.
به گفته درویشی وقتی یک تیم برای حضور در یک مسابقه کشوری برای تهیه اتوبوس و مکان مناسب خواب با مضیقه مواجه است، تغذیه مناسب دریافت نمی کند و دغدغه حمایت دارد و از سوی دیگر حمایت و تشویق همه جانبه از تیم های ضعیف تر از خود را می بیند، چطور ممکن است بماند و برای بیجار رکاب بزند.
این مربی پیشکسوت و با تجربه بیجار در پایان به مسوولان شهرستان بیجار توصیه کرد: این هیات انتظار ندارد، در حد کلان شهرها مورد توجه قرار گیرد، ولی این استدعا را دارد که در حد شهری با جمعیت کمتر، وسعت کمتر و حتی بدون هیات دوچرخه سواری هم جوار استانی مورد حمایت قرار گیرد.
فرزاد خدایاری در مسابقات آسیایی در کشور تایلند، توانست در رشته کوهستان رتبه سوم را کسب کند و مدال برنز این مسابقات را به گردن اندازد.
شهرستان بیجار با جمعیتی حدود 92 هزار نفر در شرق استان کردستان واقع شده است.
7350/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X